Styl vintage jest przykładem, że niektóre elementy wyposażenia wnętrz nigdy się nie starzeją. Niektóre z czasem stają się nawet bardziej wartościowe. Co więcej, styl ten pasuje do każdego wnętrza, przez co łatwo go wykorzystać w całym domu. Ponadto jego stworzenie nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Anntuan @ shutterstock.com
Najlepsze lata polskiego designu
Styl vintage ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, gdyż lata 50., 60. i 70. XX wieku były w polskim wzornictwie najlepszym okresem. Wiele przedmiotów użytkowych i mebli z tamtych czasów wyróżnia się znakomitą jakością – wszelkie projekty były wtedy doskonale przemyślane, funkcjonalne i jednocześnie bardzo proste i estetyczne. Są to więc sprzęty o ponadczasowym charakterze.
Aby wprowadzić styl vintage do mieszkania, zwykle wystarczy przeszukać piwnice, garaże i inne składziki. Wiele mebli, które tam znajdziemy, można odświeżyć i dalej wykorzystywać.
Nowe wnętrze bez wysiłku
Zwykle wnętrze w stylu vintage można stworzyć bez żadnego wysiłku. Czasem wystarczy odkurzyć stary wazonik z Ćmielowa, a innym razem sięgnąć po kryształowe karafki wykonane w Krośnie. Wspaniałym pomysłem jest też wyeksponowanie ceramiki z Bolesławca, grubych szklanek musztardówek czy syfonów.
Nieco więcej zmian
Jeśli jednak same ozdoby w stylu vintage to dla nas za mało, możemy wymienić posiadane w pokojach meble. Odświeżona meblościanka z lat 80. czy głębokie fotele to doskonały pomysł. Gdy nie mamy takich sprzętów, możemy bez trudu znaleźć je za niewielkie pieniądze na pchlim targu lub też przeglądając liczne ogłoszenia w Internecie.
W przypadku mebli dobrze jest stawiać na fotele, kanapy czy łózka tapicerowane. Jeśli meble te posiadają solidną konstrukcję, zwykle wymiana tapicerki wystarczy, by stworzyć z nich wyjątkowe elementy wyposażenia wnętrza.
Alex Tihonovs @ shutterstock.com
Tkaniny
W stylu vintage bardzo ważny jest dobór tkanin. Najważniejsze są materiały grube, mięsiste - mogą być one zarówno matowe, jak i błyszczące. Lżejszymi akcentami mogą być natomiast bawełna i poliester. Tkaniny te sprawdzą się w przypadku zasłon, obrusów i poszewek ozdobnych poduszek. Warto też wspomnieć, że tkaniny mogą być pokryte wyrazistymi wzorami – dobrze wyglądać będą zwłaszcza printy geometryczne.
Kolorystyka
We wnętrzach vintage mile widziane są wszelkie barwy. Należy jednak pamiętać o zasadzie, by łączyć ze sobą jedynie te kolory, które utrzymane są w jednej tonacji. Jeśli wybieramy żółcie, brązy i zielenie, nie łączmy ich z niebieskim czy grafitowym kolorem.
Dm_Cherry @ shutterstock.com
Kamila
Jak stworzyć aranżację wnętrza w stylu vintage? 2017-03-21 06:53:14 2017-03-14 09:26:39
<Brak komentarzy>