Hortensje są kwiatami wyjątkowo ozdobnymi, które wyglądają pięknie nie tylko w ogrodzie, ale i w wazonie. Warto więc poznać zasady ich prawidłowej uprawy, by zachwycały nie tylko na zdjęciach w kolorowych magazynach ogrodniczych, ale również tam, gdzie je posadzimy.

tempusfugit @ 123rf.com
Hortensja ogrodowa
Hortensja ogrodowa jest jednym z najpopularniejszych w Polsce kwitnących krzewów. Jej najpiękniejsze okazy można zobaczyć na północy i zachodzie kraju, gdzie klimat jest dla nich bardziej sprzyjający. Krzew wyróżnia się ogromnymi kulami kwiatów, których kolor zwykle jest różowy, a niekiedy też niebieski.
Jaka gleba dla hortensji?
Hortensje powinno się uprawiać na próchniczej, silnie spulchnionej ziemi. Gleba powinna być wilgotna (nigdy podmokła) i cechować się kwaśnym pH - najlepiej 4,5-5,5. O zbyt wysokim pH gleby świadczy żółknięcie liści hortensji, dlatego jeśli na liściach zaczną pojawiać się żółtawe plamy, należy obsypać krzew kwaśnym torfem lub zakwasić glebę specjalnym nawozem do hortensji.
pixabay.com
Półcień
Krzewy hortensji nie powinny rosnąć w pełnym słońcu. Znacznie lepiej czują się na stanowiskach półcienistych, do których słońce dociera jedynie przez kilka godzin. Jeśli roślina ma zbyt wiele światła, gleba, na której rośnie, wysycha zbyt szybko i kwiaty zaczynają więdnąć.
pixabay.com
Podlewanie
Hortensje lubią wodę, dlatego ich gleba powinna być stale wilgotna. Ważne jest zatem jej obfite podlewanie, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Przesuszony krzew słabo kwitnie i nie wydaje dorodnych kul kwiatowych.
Nawożenie
Krzewy hortensji powinny być nawożone dwa razy w roku. Specjalnie przeznaczony na nich nawóz warto stosować wiosną, w czasie, gdy roślina rozpoczyna wegetację, a następnie ponowić czynność w kwietniu lub maju.
Przycinanie
Roślina powinna być przycinana każdego roku. Najlepiej robić to późną jesienią – gałązki powinny być skrócone mniej więcej o 2/3 długości. Regularne przycinanie pozwala hortensji wypuszczać nowe pąki i małe odrosty każdej wiosny.
Zabezpieczanie przed mrozem
Hortensje są jednymi z roślin najsilniej narażonych na przemarzanie. Ich cienkie łuski przemarzają o wiele szybciej niż pąki liści. Z tego powodu krzewy nierzadko wypuszczają wiosną liście, ale nie kwitną, gdy zimą nie były odpowiednio okryte. Poleca się więc jesienią związać pędy hortensji za pomocą sznurka i stworzyć z nich stożek, który następnie przykrywa się agrowłókniną lub matą ze słomy. Warto pamiętać, że okrycie nie może być zbyt szczelne, gdyż będzie sprzyjało pojawianiu się grzybów.
Kolor kwiatów zależny od podłoża
Zwykle hortensje kwitną na różowo, jednak mogą zmienić kolor na niebieski, jeśli w podłożu będzie znajdował się glin. Niebieską barwę kwiatów można też uzyskać, nawożąc glebę ałunem potasowym lub używając specjalnego barwnika do hortensji. Dodatkowo jeśli barwnik zostanie rozsypany jedynie z jednej strony, część krzewu będzie kwitła na różowo, a część na niebiesko.
pixabay.com
Kamila
W jaki sposób uprawiać i pielęgnować hortensję? 2019-08-05 08:33:56 2016-08-19 17:56:31