Lato w mieście potrafi być nie do zniesienia. Wiedzą o tym szczególnie mieszkańcy centrów o gęstej zabudowie z dużym nagromadzeniem wysokich budynków. Tworzą się w nich tzw. wyspy ciepła, charakteryzując nieco wyższą temperaturą w porównaniu z obrzeżami miast. Sposobem na ochronę przed upałami może być chociażby umiejętne wietrzenie mieszkania, powieszenie rolet lub zasłon, jak i zakup klimatyzatora. Jakie są domowe i profesjonalne sposoby na obniżenie temperatury?
5 łatwych trików na obniżenie temperatury w gorącym bloku
1. Wietrzenie mieszkania - rób to o właściwych porach
Otwieranie okien na przestrzał nie pomoże, gdy za oknem mamy wyższe temperatury niż w domu. Dlatego też, o ile zimą możemy wietrzyć mieszkanie o każdej porze dnia, o tyle latem należy robić to umiejętnie. Jeżeli chcemy szybko i intensywnie przewietrzyć mieszkanie najlepiej robić to w nocy lub nad ranem. Pierwsze godziny po zachodzie słońca to czas, gdy ziemia oddaje ciepło.
Otwierając okna w ciągu dnia, otwierajmy do południa od strony zachodniej, natomiast popołudniu, od strony wschodniej (przeciwnie do aktualnego położenia słońca). Pamiętajmy jednak, iż w przypadku pewnych mieszkań, np. położonych na poddaszu czy z ekspozycją jednostronną (południową lub zachodnią), wietrzenie będzie utrudnione.
2. Klimatyzator przenośny - łatwy montaż i przyjemny chłód latem
Klimatyzator przenośny pozwala szybko i tanio uzyskać kontrolę nad temperaturą pomieszczeń. Jego działanie jest podobne do tradycyjnej klimatyzacji, z tą tylko różnicą, że gwarantuję one dużą mobilność i łatwy montaż.
Najpopularniejsze urządzenia typu monoblok wymagają jedynie płaskiej podłogi oraz dostępu do okna i gniazdka elektrycznego, aby móc cieszyć się chłodnym powietrzem w dowolnym pomieszczeniu.
Brak jednostki zewnętrznej oznacza, że niepotrzebne są zgody administracji czy pozostałych mieszkańców budynku. Klimatyzator nie narusza elewacji domu, jak również nie generuje hałasu na zewnątrz. Co więcej, urządzenia te można stosować nie tylko do chłodzenia pomieszczenia. Wiele klimatyzatorów mobilnych to sprzęty 2, 3, a nawet 4w1 – posiadając funkcję wentylacji, suszenia oraz ogrzewania domu np. klimatyzatorem przenośnym do dużej powierzchni jest Fersk Vind (do 40 m²).
Przed wyborem najlepszego urządzenia tego typu warto zapoznać się z rankingiem klimatyzatorów przenośnych na 2020 rok.
3. Rolety i zasłony wewnątrz mieszkania
Jeden z najprostszych sposobów, aby ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń. Wiele osób poleca zasłanianie szyb roletą czy zasłoną zanim słońce dotrze do danej strony mieszkania. Niestety sposób ten jest mało skuteczny. Nawet grube, dwuwarstwowe rolety, czy zasłony z tkaniną zaciemniającą powstrzymują światło, ale nie ciepło. Szkło szyb okiennych kumuluje ciepło słoneczne i szybko oddaje je do pomieszczenia.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku specjalnych rolet termoizolacyjnych. Posiadają one tkaniną z gumowaną powłoką, co pozwala zabezpieczyć wnętrze przed mocnym nasłonecznieniem, jednocześnie utrzymując niższą temperaturę w środku.
4. Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne (zwane też elewacyjnymi) będą z pewnością skuteczniejszą alternatywą od w/w rozwiązań. Wykonane zwykle z aluminiowych profili z pianką poliuretanową, mocowane są na zewnątrz w specjalnej skrzynce lub komorze w nadprożu okiennym.
Rolety tego typu będą dobrym rozwiązaniem na cały rok. Latem ograniczają dostęp promieni słonecznych i ciepłego powietrza. Zimą zaś osłaniają przed chłodem. Do zalet takich rolet możemy też zaliczyć wygodne sterowanie – za pomocą przełącznika klawiszowego, pilota, a w najnowszych modelach także głosu czy dedykowanej aplikacji.
Minusem rolet zewnętrznych jest ciemność, która zapada w pokoju po ich zasłonięciu. Wymagają one również zewnętrznego montażu. W przypadku najwyższych kondygnacji w budynku montaż może nie być możliwy lub wymagać zaangażowania firmy alpinistycznej.
5. Przeciwsłoneczne folie na okna - prostsze niż myślisz
Nie należy ich mylić z często widzianymi w oknami foliami aluminiowymi. Montowane na zewnątrz lub w środku mieszkań, folie ochronne posiadają bardzo cienką warstwę metaliczną, która odbija promieniowanie podczerwone, oraz warstwę klejącą. W zależności od wybranych rodzajów folii, stopień ich przezroczystości może być też różny.
Najnowocześniejsze folie ochronne wykonane są przy użyciu nanotechnologii i wielu warstw, dzięki czemu nie mają w sobie metalu. Rozwiązania te widzimy często w centrach handlowych, jak i biurowcach. Często wykorzystuje się w nich również folie lustrzane, dzięki którym szklana elewacja budynku zachowuje się jak lustro, odbijając po prostu promienie słoneczne.
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak urządzić mieszkanie na wiosnę?
Szukasz pomysłu na to, jak urządzić mieszkanie na wiosnę? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj z naszych pomysłów!
-
3 skuteczne sposoby na stworzenie w domu miłej i przyjaznej atmosfery
Ciepła i przytulna atmosfera w domu to podstawa. Wracając do swojego domu czy mieszkania po całym dniu pracy bądź po podróży, pragniemy oddać się błogiemu lenistwu. Kolorystyka i sposób urządzenia swojego lokum ma największy wpływ na nasze samopoczucie.
-
5 porad na to jak wprowadzić do pokoju skandynawski klimat
Styl skandynawski od dawna bije rekordy popularności. Trudno się dziwić – wprowadza bowiem do pomieszczeń szczególną atmosferę, pełną spokoju i bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby zagościł również w Twoim domu?
-
Najpiękniejsze kolory wnętrz - dzięki nim poczujesz się przyjemnie
Kolory pełnią niezwykle ważną rolę w naszym życiu - każdy ma swój ulubiony kolor, w który chętnie się ubiera i którym lubi się otaczać. Barwy wpływają również na nasz nastrój – odprężając, dodając energii, albo nieco przytłaczając. Które sprawią, że poczujemy się lepiej?
Kamila
Najpiękniejsze kolory wnętrz - dzięki nim poczujesz się przyjemnie 2017-09-08 20:42:51 2017-09-04 10:53:42