Prawidłowo dobrane grzejniki gwarantują, że w domu zawsze będzie ciepło. Jeżeli grzejniki będą źle dobrane, instalacja grzewcza będzie działać nie w pełni efektywnie, co znacząco odbije się na wysokości rachunków za opał oraz na temperaturze w poszczególnych pomieszczeniach. Jak prawidłowo dobrać grzejniki?
Jenny Sturm @ shutterstock.com
Jakie grzejniki do różnych typów instalacji grzewczej?
Grzejniki w pierwszej kolejności powinno się dobierać do rodzaju instalacji grzewczej i typu rur, jakimi doprowadzana jest woda. Jeżeli kupuje się dom z rynku wtórnego, powinno się zamontować w nim grzejniki jednego typu. Kocioł na paliwa stałe powinien być łączony z grzejnikami z aluminium lub z żeliwa. Są to modele odporne na rdzę. Mogą być stosowane w systemach, w których woda ma kontakt z powietrzem. Ich zaletą jest wolne stygnięcie. Nie sprawdzają się natomiast, jeżeli instalacja ma być wyposażona w regulatory temperatury – wolne stygnięcie uniemożliwia szybkie reagowanie na zbyt wysoką temperaturę w domu. Do instalacji zamkniętych można wybierać grzejniki stalowe, które działają najlepiej jeżeli obieg wody jest wymuszany przez pompę. Szybko reagują na regulację temperatury i pozwalają oszczędzać materiał opałowy.
W przypadku gdy instalacja grzewcza jest wykonana z rur miedzianych, nie powinno się łączyć jej z grzejnikami aluminiowymi. Natomiast w instalacjach starego typu, w których rury biegną na zewnątrz ścian, powinno się wybierać grzejniki z podłączeniem bocznym. Gdy rury wychodzą z podłogi, można zdecydować się na modele z podłączeniem dolnym.
Azem @ shutterstock.com
Jaką moc grzejników wybrać?
Bardzo ważna jest moc grzejników montowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Nie powinno się wybierać modeli o mocy większej niż wymagana. Wyjątkiem od tej reguły jest drabinkowy grzejnik łazienkowy, na którym z reguły suszy się mokre ręczniki kąpielowe. W razie potrzeby moc grzejnika można zwiększyć, decydując się na model z większą liczbą płyt, bez zwiększania długości i wysokości samego grzejnika.
Breadmaker @ shutterstock.com
Wybrane dla Ciebie:
-
Uwaga! Nigdy nie używaj w ten sposób kuchenki mikrofalowej
Kuchenka mikrofalowa to sprzęt obecny w prawie każdym polskim domu. Chętnie jej używamy, gdyż pozwala nam na sporą oszczędność czasu. Zdarza się jednak niekiedy, iż wkładamy do niej rzeczy, które z całą pewnością znaleźć się tam nie powinny. Jakie? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w naszym artykule!
-
Meble tapicerowane – Twój sposób na przytulny salon
Okrągłe kształty cieszące oko, wygodne oparcia oraz przytulny materiał, na którym siadasz i czujesz się, jakbyś żyła w nowoczesnym pałacu… Takie rozkosze gwarantują meble tapicerowane, które królują w polskich domach od wielu lat, ale ostatnio przeżywają prawdziwy renesans. Jeśli chciałabyś poczuć nieco luksusu w swoim salonie, ale nie jesteś pewna, czy meble tapicerowane będą Ci odpowiadały, to sprawdź nasz tekst i przekonaj się, jakie są zarówno estetyczne, jak i praktyczne zalety mebli tego typu.
-
5 dodatków, które muszą się znaleźć w Twoim domu, abyś czuła się w nim dobrze
Aranżacja wnętrz to sztuka, która wymaga szerokiej wiedzy praktycznej. Jakie dodatki obowiązkowo powinny znaleźć się w naszym domu, abyśmy mogły w nim poczuć się dobrze? Warto sięgnąć po zasady urządzania mieszkania Feng Shui.
-
5 złych dodatków do domu, które pogarszają Twój komfort
Każdy chciałby mieszkać w możliwie najbardziej wygodnym domu. Takim, który będzie jednocześnie piękny wizualnie, ale również komfortowy w użytkowaniu. Tymczasem pewne dodatki mogą znacząco utrudnić mieszkanie w nim - o co dokładnie chodzi?
Kamila
5 złych dodatków do domu, które pogarszają Twój komfort 2017-10-05 07:12:45 2017-09-21 09:27:59