Gwałtowne i krótkotrwałe ulewy, niewielkie opady deszczu, czy długotrwałe nawałnice. Każdy z tych opadów może być zagrożeniem dla twojego domu jeśli nie podjąłeś odpowiednich kroków, które miałyby na celu jego ochronę przed opadami. Co należy zrobić, by mieć pewność, że deszcz nie zagrozi budynkowi, w którym mieszkasz?
brizmaker @ 123rf.com
Rynny
Głównym zadaniem rynien jest odprowadzanie wody deszczowej z dachu. Niedrożne rynny prowadzą do tego, że woda będzie się przez nie przelewała w sposób niekontrolowany. Może to prowadzić do zalania ogrodu, gdyż deszczówka zamiast do kanalizacji burzowej trafi na trawnik. Co najczęściej prowadzi do niedrożności rynien? Oczywiście liście spadające z drzew. Ich usunięcie powinno nastąpić przed zimą. Drugim, częstym powodem niedrożności rynien są ptasie gniazda.
Nieszczelności
Nieszczelności w rynnach mogą być spowodowane ich wiekiem, a także tzw. „zmęczeniem materiału”. Stare, blaszane rynny mogą przepuszczać wodę, która spływając po ścianach, będzie prowadziła do ich zawilgocenia, a w rezultacie do powstania pleśni i grzybów.
Dach
Dach pokryty papą to najsłabsze ogniwo ochrony budynku przed deszczem. Nieszczelności, uszkodzenia spowodowane gradem czy naturalne pęknięcia, wywołane ekspozycją na słońce. Takie uszkodzenia należy czym prędzej usunąć, nakładając na dach nową warstwę pokrycia z papy.
Fundamenty
Woda do budynku może również dostawać się przez nieszczelne ściany fundamentowe. Przy intensywnych opadach deszczu, może to doprowadzić do całkowitego zalania piwnicy. Sposobem na to jest wykonanie nowej izolacji pionowej na ścianach fundamentowych, a także zadbanie o odpowiednie odwodnienie wokół całego budynku.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26