Każdy materiał wymaga innego traktowania.

Sprzątanie mieszkania czy domu to nic innego niż długa lista obowiązków, z którymi trzeba się uporać, by móc w pełni cieszyć się ze swojego otoczenia. Na każdej takiej liście z pewnością znajduje się również czyszczenie mebli: czy to pod postacią sprawnego starcia z nich kurzu, czy generalnego wyszorowania poszczególnych mebli zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony.
Jak czyścić meble z drewna?
Meble drewniane z powodzeniem zdobią przestrzenie, w których dominuje naturalny oraz skandynawski styl, sprawdzają się także w klasycznie urządzonych wnętrzach. Meble z drewna – dębowe, mahoniowe czy z drewna egzotycznego – pielęgnować można profesjonalnymi sposobami oraz metodami domowymi. Chcąc szybko i wygodnie uzyskać zamierzony efekt, skorzystać można ze specjalistycznych spray’ów. Pozwalają one nie tylko na wyczyszczenie drewnianej powierzchni, ale tworzą na niej także warstwę ochronną, co zabezpiecza je przez zarysowaniami, plamami i zaciekami. Wszystko dzięki zawartym w nim substancjom, takim jak ciekłe woski czy silikony.
Domowe sposoby na drewniane meble to np. nasączenie ścierki esencją czarnej herbaty lub oliwką dla dzieci lub wykorzystanie wywaru, w skład którego wchodzi ciepłe piwo, cukier puder i pszczeli wosk. Po wyschnięciu powierzchnie warto przetrzeć suchą ścierką – nada im to połysk. Jeżeli nasze meble wykonano z drzew owocowych, do ich czyszczenia zastosować można pastę do butów. Mebli wiklinowych nie można z kolei myć wodą – w tym przypadku przyda się nieco podgrzany olej.
Meble z płyt MDF
Ogromną popularnością cieszą się obecnie meble z płyt MDF – różnorodne, efektowne i dostępne w przystępnej cenie. Znaleźć je można w każdego rodzaju wnętrzach. Pielęgnacja tych powierzchni zależy jednak od ich rodzaju. Płyty laminowane traktować należy miękką i suchą (lub lekko zwilżoną) ściereczką, unikając przy tym detergentów, rozpuszczalników czy wybielaczy i nabłyszczaczy – uszkadzają one strukturę materiału. Środków chemicznych (mleczek, płynów do szyb) nie powinno się używać także w czyszczeniu płyt akrylowych. Tutaj przyda się mikrofazowa ściereczka, zwilżona wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Ten prosty sposób pozwoli zachować nie tylko czystość mebli, ale nada im także odpowiedniego połysku.
Czyszczenie mebli skórzanych i tapicerowanych
Te meble uznawane są za najtrudniejsze w codziennym czyszczeniu oraz konserwacji. Skórzaną tapicerkę (np. kanapy) czyścić można albo specjalistycznymi preparatami, albo… białkiem jajka. Wystarczy ubić je na sztywną pianę i wmasować w skórę. Następnie zastosować można pastę i wypolerować mebel. W konserwacji mebli skórzanych nie stosuje się mydła – można go używać w przypadku innych tapicerek. Niezbędne w tej sytuacji jest regularne odkurzanie mebli oraz bieżące ich czyszczenie zwilżonymi ścierkami.
Postaw na profesjonalizm
Wobec ogromnego wyboru na rynku może zdarzyć się tak, że każdy z naszych mebli został wykonany z innego materiału lub tworzywa. Warto wiedzieć, jak traktować poszczególne z nich, by meble zachowały swoją jakość i nie uległy zniszczeniom. Taką wiedzę też powinna posiadać zatrudniona przez nas domowa pomoc lub osoba zajmująca się sprzątaniem. Profesjonalistów w tej dziedzinie znaleźć można w serwisie www.pomocedomowe.pl: od ich doświadczenia i solidności w wykonywaniu zadań zależało będzie codziennego funkcjonowanie naszego domu. Dzięki temu też utrzymanie domowego porządku od razu stanie się prostsze!
Kamila
Czyszczenie mebli – jak zachować ich jakość i ich nie zniszczyć? 2018-01-26 13:28:41 2018-01-26 13:24:57