Ciepły, swojski, naturalny – taki jest styl rustykalny. Przebywanie w domu zaaranżowanym w tym stylu jest więc prawdziwą przyjemnością. Pozwala on bowiem zwolnić tempo, oderwać się od wielkomiejskiego życia i zbliżyć się do tego, co naturalne. Nic dziwnego, że moda na styl rustykalny nie przemija.

iriana88w @ 123rf.com
Rodzime wzorce
Istotą stylu rustykalnego jest czerpanie wzorców z rodzimych stylów. W Polsce charakterystyczne jest więc przykładowo używanie jako ozdób wiklinowych koszy na owoce i warzywa, a także drewnianych skrzyni na pościel. Nie mniej, odmian stylu rustykalnego jest tyle, ile państw na świecie.
Pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi odmianami stylu rustykalnego, we wszystkich z nich znajdziemy kilka cech wspólnych. Wśród nich najbardziej zauważalne będą prostota wystroju oraz dekoracje pozbawione patetycznych elementów.
Rustykalizm w Polsce
Styl rustykalny rozwinął się w Polsce pod koniec lat 70. XX wieku. Po części był on odpowiedzią na ciągły niedobór mebli i innych sprzętów w sklepach, z drugiej strony – stanowił wyraz tęsknoty za sielskim życiem, którego nigdy nie zaznało wiele osób pamiętających jeszcze wojnę i czasy tuż po niej.
Rustykalne meble bez problemu można było kupić w czasach PRL-u na targach staroci czy też otrzymać je w spadku po babci. Niektórzy tworzyli je też samodzielnie. Często rustykalizm towarzyszył nie tylko domkom letniskowym, ale nawet mieszkaniom w blokach z wielkiej płyty.
Cechy charakterystyczne rustykalizmu:
1. Duża ilość drewna.
Stare, postarzane, spękane czy z sękami – bez względu na typ drewna, musi być ono obecne w dużej ilości, by można było mówić o stylu rustykalnym. Drewno powinno służyć do produkcji mebli, być układane na podłogach, ścianach czy tarasach.
2. Wiejskie meble.
Proste kształty, nieco ciężki wygląd i pewnego rodzaju toporność – to cechuje meble w prawdziwie wiejskim stylu. Rustykalizm zestawia je z kredensami, szafami i komodami rodem z dawnych dworków szlacheckich. Eklektyczna mieszanka punktem obowiązkowym wnętrza rustykalnego.
3. Naturalne barwy.
Jak przystało na styl związany z wiejskim życiem, królują w nim naturalne kolory. Dominującymi są odcienie brązu, beżu, kremowej bieli. Ożywiają je akcenty błękitu, zieleni, żółci i niekiedy czerwieni – koniecznie w odcieniach polnych i łąkowych kwiatów.
4. Folklorystyczne dekoracje.
Swojski charakter wnętrza widoczny jest głównie dzięki nim. Tkane ręcznie makatki, rzeźbione z drewna figurki świętych czy gliniane naczynia to rustykalne elementy obowiązkowe.
Kamila
Domek w wiejskim stylu, czyli rustykalne aranżacje wnętrz. Poradnik na to, jak urządzić dom w stylu rustykalnym 2018-07-02 09:00:20 2016-09-02 08:12:14