Jesień i zima to dla wielu osób ulubione pory roku. Jest chłodniej, we wrześniu i w październiku można podziwiać kolorowe liście na drzewach, w grudniu i styczniu – rozkoszować się śniegiem. Dzień jest coraz krótszy, ale perspektywa wieczoru w ulubionym fotelu, przy kominku i z kubkiem rozgrzewającej herbaty w ręku wydaje się wszystko rekompensować. Warto jednak pamiętać, że to właśnie jesienią i zimą najwięcej osób choruje na depresję sezonową. Jednym z głównych powodów jest brak wystarczającej ilości światła. O ile nie mamy wpływu na to, jak długo słońce będzie utrzymywać się nad horyzontem, o tyle powinniśmy zadbać o oświetlenie w naszym domu.
Odpowiednie oświetlenie mieszkania: dlaczego jest takie ważne?
Światło w domu do pewnego stopnia zastępuje nam światło naturalne. O ile nie można wpłynąć na to, jak długo słońce będzie unosiło się ponad horyzontem, o tyle wyłącznie od nas zależy, jakie oświetlenie będziemy mieć we własnym mieszkaniu. Niewystarczająca ilość światła działa negatywnie, stąd jesienią czy zimą znacznie łatwiej o sezonową chandrę. Pogarsza się nie tylko ogólne samopoczucie, ale także koncentracja i efektywność. Pojawia się rozdrażnienie i zmęczenie. Z tego względu warto – po pierwsze – wykorzystywać naturalne źródła światła. Można np. pomyśleć o ustawieniu foteli czy kanapy tuż pod oknem; w ten sposób, podczas dziennego odpoczynku, będzie do nas docierać więcej promieni słonecznych. Wieczorów jednak nie da się już oszukać; konieczne jest włączenie lamp. Odpowiednio dobrane oświetlenie może jednak pomóc w poprawie nastroju i przetrwaniu dni z mniejszą ilością słońca. O tym jak ważne jest światło powinni wiedzieć również pracodawcy – umiejętne rozmieszczenie lamp oraz odpowiednie natężenie i kolor światła mogą znacząco wpłynąć na poprawę wydajności pracowników.
Gdzie rozmieścić oświetlenie? Jak oświetlić dom?
Najważniejsze jest bez wątpienia oświetlenie główne, jednak często może okazać się ono niewystarczające. Ilość potrzebnego światła powinna być uzależniona np. od funkcji, jaką pełni dane pomieszczenie. W sypialni duża liczba lamp jest wysoce niewskazana, za to więcej światła w gabinecie czy w kuchni jest po prostu praktyczne. Warto zróżnicować oświetlenie; np. w kuchni świetnie sprawdzi się oświetlenie ledowe zamontowane pod górnymi szafkami. Z kolei w sypialni powinny wystarczyć lampki nocne (stojące na małej szafce przy łóżku lub reflektorki, zainstalowane na ścianie nad wezgłowiem, idealne do wieczornego czytania). W pozostałych pomieszczeniach warto postawić dodatkowe lampy, które wizualnie ocieplą wnętrze i dostarczą dodatkowego światła.
Jakie światło w mieszkaniu najlepiej wybrać?
Do wyboru mamy trzy rodzaje światła sztucznego – żarowe, wyładowcze i ledowe. Pierwsze pochodzi ze zwykłych i halogenowych żarówek, drugie – ze świetlówek, a ostatnie ze specjalnych diod. To, które światło powinniśmy wybrać, zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Na przykład światło ledowe świetnie nadaje się do pracy, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić pieniądze; z kolei żarowe tworzy przyjemny nastrój, a pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Niezbyt korzystnie wypadają świetlówki, które emitują światło wyładowcze; często jest ono męczące dla oczu.
Zadbaj o nastrój
Nastrój można bez wątpienia budować poprzez odpowiednie ustawienie światła oraz dobór jego rodzaju i barwy. Jesień i zima to dwie pory roku, podczas których wszyscy pragną przyjemnego ciepła, tęsknią do przytulnych wnętrz z dużą ilością złotych, pomarańczowych i czerwonych akcentów. Do zbudowania takiego klimatu warto wykorzystać małe lampy – zarówno wiszące jak i takie, które można postawić na biurku czy szafce. Dwie czy trzy małe lampki ustawione w różnych miejscach w pomieszczeniu „otulą” wnętrze światłem. Świetnie, jeśli klosz lampy ma ciepłą barwę; emitowane światło potęguje wtedy efekt przytulnego zakątka. Mała podpowiedź: nastrój wzmocnią także świeczniki poustawiane w różnych miejscach. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością źródeł światła, bo paradoksalnie mogą przeszkadzać zarówno w odpoczynku jak i podczas pracy.
Postaw na klimatyczne dekoracje ze światła
Oświetlenie może przybierać różne formy i kształty; warto czasem postawić na oryginalne rozwiązanie, które doda uroku całemu wnętrzu. Przykładem fantazyjnego oświetlenia mogą być ledówki, ale…w kształcie tradycyjnych żarówek. Np. na www.iluve.com można znaleźć właśnie takie żarówki dekoracyjne, o ciepłej barwie światła – idealnej na jesienne i zimowe wieczory. Przy takich ledówkach ciekawym rozwiązaniem może być rezygnacja z klosza; taka opcja świetnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w industrialnym stylu.
Niezależnie od wybranych rozwiązań warto pamiętać, że oświetlenie zawsze należy wybierać uwzględniając nie tylko wystrój wnętrza, ale także jego wielkość. Na przykład w małym mieszkaniu nie sprawdzi się opcja z dużą liczbą źródeł światła; lepiej wtedy postawić na oświetlenie ogólne. Z kolei jeśli chcemy ocieplić duże, minimalistyczne przestrzenie, to warto wprowadzić większą różnorodność.
Wybrane dla Ciebie:
-
Uwaga! Nigdy nie używaj w ten sposób kuchenki mikrofalowej
Kuchenka mikrofalowa to sprzęt obecny w prawie każdym polskim domu. Chętnie jej używamy, gdyż pozwala nam na sporą oszczędność czasu. Zdarza się jednak niekiedy, iż wkładamy do niej rzeczy, które z całą pewnością znaleźć się tam nie powinny. Jakie? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w naszym artykule!
-
Meble tapicerowane – Twój sposób na przytulny salon
Okrągłe kształty cieszące oko, wygodne oparcia oraz przytulny materiał, na którym siadasz i czujesz się, jakbyś żyła w nowoczesnym pałacu… Takie rozkosze gwarantują meble tapicerowane, które królują w polskich domach od wielu lat, ale ostatnio przeżywają prawdziwy renesans. Jeśli chciałabyś poczuć nieco luksusu w swoim salonie, ale nie jesteś pewna, czy meble tapicerowane będą Ci odpowiadały, to sprawdź nasz tekst i przekonaj się, jakie są zarówno estetyczne, jak i praktyczne zalety mebli tego typu.
-
5 dodatków, które muszą się znaleźć w Twoim domu, abyś czuła się w nim dobrze
Aranżacja wnętrz to sztuka, która wymaga szerokiej wiedzy praktycznej. Jakie dodatki obowiązkowo powinny znaleźć się w naszym domu, abyśmy mogły w nim poczuć się dobrze? Warto sięgnąć po zasady urządzania mieszkania Feng Shui.
-
5 złych dodatków do domu, które pogarszają Twój komfort
Każdy chciałby mieszkać w możliwie najbardziej wygodnym domu. Takim, który będzie jednocześnie piękny wizualnie, ale również komfortowy w użytkowaniu. Tymczasem pewne dodatki mogą znacząco utrudnić mieszkanie w nim - o co dokładnie chodzi?
Kamila
5 złych dodatków do domu, które pogarszają Twój komfort 2017-10-05 07:12:45 2017-09-21 09:27:59