Kominek w domu to gwarancja niepowtarzalnego klimatu. Co więcej, właściwości grzewcze, sprawiają, że jest to niezwykle praktyczny i przydatny element wykończenia budynku. Charakterystyka pracy kominka, niesie jednak za sobą również wiele zagrożeń.
Oprócz doboru produktów renomowanych producentów ( kominki do zabudowy marki Defrohome), o wysokiej jakości, niezwykle ważna jest również sama technologia zabudowy kominka. Przede wszystkim należy pamiętać o przyjętych normach, warunkujących sposób i miejsce montażu kominka. Poniżej przedstawiamy, praktyczne sposoby jak obudować kominek, aby był bezpieczny podczas eksploatacji.
Etap projektowania
Budowa kominka krok po kroku wymaga dokładnej analizy możliwości technicznych. Umiejscowienie kominka, najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Dzięki temu, można przygotować infrastrukturę, unikając kosztownych przeróbek. Na tym etapie, korzystny również będzie dobór modelu kominka oraz firmy montującej. Ważny jest również nadzór wykonawcy zabudowy kominka nad powstającą infrastrukturą kominową podczas wznoszenia budynku. Zaplanowanie kominka podczas projektowania domu, daje przede wszystkim dużo większe możliwości pod względem umiejscowienia kominka w budynku.
Doprowadzenie powietrza
Ilość powietrza, które musi być doprowadzone do kominka jest ściśle określona przez rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690). Do kominków zamkniętych należy doprowadzić w ciągu godziny, minimum 10 m3 powietrza na 1 kW mocy cieplnej kominka. W przypadku kominków otwartych, zapotrzebowanie to jest nieco bardziej złożone. Wymaga się ilości powietrza, która zapewni prędkość przepływu w otworze komory spalania, wynoszącą, co najmniej 0,2 m/s. Powietrze może być doprowadzone przewodem z dowolnego materiału, jednak jego średnica musi mieć minimum 16 cm. Co więcej, kanał powinien być wyposażony w przepustnicę, która będzie uniemożliwiała dopływ zimnego powietrza do kominka i ucieczkę ciepłego.
Budowa komina
Dym z kominka musi być odprowadzony przewodem kominowym. Komin musi być wykonany zgodnie z wszelkimi przepisami przeciwpożarowymi. Istnieją trzy warianty usytuowania przewodu kominowego względem kominka:
- Komin za kominkiem.
- Komin obok kominka.
- Komin bezpośrednio nad kominkiem.
Dwa pierwsze warianty muszą być wyposażone w otwory rewizyjne umożliwiające usuwanie sadzy. W opcjach z kominami umieszczonymi bezpośrednio nad kominkiem, sadza zbiera się w komorze spalania. Połączenie kominka z kominem musi być wykonane za pomocą rury ze stali kwasoodpornej posiadającej wszystkie wymagane atesty techniczne. Po podłączeniu komina należy sprawdzić ciąg kominowy. Można to zrobić za pomocą deprymometru. Odpowiednie wartości podciśnienia w kominie są uzależnione od rodzaju wkładu kominkowego.
Najczęściej popełniane błędy podczas montażu
Nawet zachowując podczas montażu reguły sztuki budowlanej oraz wymagane normy, bardzo łatwo popełnić proste błędny. Jednym z nich jest nieodpowiedni dobór posadzki przed kominkiem. Wyłożenie tego obszaru panelami jest niezgodne z normami przeciwpożarowymi. Powierzchnia ta musi być pokryta materiałem niepalnym (np. płytkami ceramicznymi). Częstym błędem jest również brak termoizolacji okapu kominka. Prowadzi to do pękania płyt zewnętrznych obudowy. Ponadto, w przypadku zastosowania systemu dystrybucji gorącego powietrza, często dochodzi do nieprawidłowego rozmieszczenia kratek i anemostatów nawiewnych.
Kominek jak każde urządzenie grzewcze, musi być wykonany z obowiązującymi normami. Niewłaściwie zamontowany kominek stanowi zagrożenie dla użytkowników i może wyrządzić wiele szkód materialnych. Przed montażem trzeba przede wszystkim przeanalizować możliwości infrastrukturalne (np. obudowa kominka narożnego, nie wszędzie będzie możliwa do zamontowania), a także wytyczne producenta urządzenia (sprawdź specyfikację techniczną na https://www.defrohome.pl/).
Wybrane dla Ciebie:
-
Uwaga! Nigdy nie używaj w ten sposób kuchenki mikrofalowej
Kuchenka mikrofalowa to sprzęt obecny w prawie każdym polskim domu. Chętnie jej używamy, gdyż pozwala nam na sporą oszczędność czasu. Zdarza się jednak niekiedy, iż wkładamy do niej rzeczy, które z całą pewnością znaleźć się tam nie powinny. Jakie? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w naszym artykule!
-
Meble tapicerowane – Twój sposób na przytulny salon
Okrągłe kształty cieszące oko, wygodne oparcia oraz przytulny materiał, na którym siadasz i czujesz się, jakbyś żyła w nowoczesnym pałacu… Takie rozkosze gwarantują meble tapicerowane, które królują w polskich domach od wielu lat, ale ostatnio przeżywają prawdziwy renesans. Jeśli chciałabyś poczuć nieco luksusu w swoim salonie, ale nie jesteś pewna, czy meble tapicerowane będą Ci odpowiadały, to sprawdź nasz tekst i przekonaj się, jakie są zarówno estetyczne, jak i praktyczne zalety mebli tego typu.
-
5 dodatków, które muszą się znaleźć w Twoim domu, abyś czuła się w nim dobrze
Aranżacja wnętrz to sztuka, która wymaga szerokiej wiedzy praktycznej. Jakie dodatki obowiązkowo powinny znaleźć się w naszym domu, abyśmy mogły w nim poczuć się dobrze? Warto sięgnąć po zasady urządzania mieszkania Feng Shui.
-
5 złych dodatków do domu, które pogarszają Twój komfort
Każdy chciałby mieszkać w możliwie najbardziej wygodnym domu. Takim, który będzie jednocześnie piękny wizualnie, ale również komfortowy w użytkowaniu. Tymczasem pewne dodatki mogą znacząco utrudnić mieszkanie w nim - o co dokładnie chodzi?
Kamila
5 złych dodatków do domu, które pogarszają Twój komfort 2017-10-05 07:12:45 2017-09-21 09:27:59