Przemiany, które miały miejsce w latach 60. XX wieku, zapoczątkowały nie tylko rewolucję obyczajową czy rozwój najnowocześniejszych technologii, ale wpłynęły również na zmianę wystroju wnętrz. Największy wpływ na to miało rozpoczęcie masowej produkcji mebli, dzięki której mniej zamożne warstwy społeczne zapragnęły mieszkać podobnie jak bogatsi przedstawiciele społeczeństwa.
Stefano Cavoretto @ 123rf.com
Koniec tradycyjnego rzemiosła
W latach 60. więcej osób chciało ładnie mieszkać, dlatego też wzornictwo mebli musiało stać się bardziej egalitarne. Tradycyjne rzemiosło zostało w dużej mierze zastąpione produkcją seryjną, która była o wiele tańsza, a przez to – dostępniejsza. W produkcji mebli zaczęto wykorzystywać tworzywa sztuczne oraz sklejkę, z których to bez trudu można było uformować dowolne kształty. Wiele projektów z tamtych lat było na tyle ciekawych i oryginalnych, że wzorowane na nich meble produkuje się do dzisiaj. Jedyną różnicą pomiędzy pierwowzorem a współczesnym odpowiednikiem jest wykorzystywanie szlachetniejszych materiałów niż kilkadziesiąt lat temu.
Nietuzinkowe formy
Jednym z wyznaczników stylu z lat 60. XX wieku są nietuzinkowe formy mebli oraz innych sprzętów. Aerodynamiczne kształty inspirowane technologią wykorzystywaną w podbojach kosmicznych łączyły się z ergonomią. Z końcem dekady opływowe kształty przyjęły formę bardziej geometryczną.
Komfort
W stylu z lat 60. niezwykle istotny był komfort. Miękkie fotele, wygodne kanapy dopasowujące się do kształtu ludzkiego ciała czy też krzesła pozwalające przyjmować swobodną pozycję, stały się symbolem tego typu aranżacji.
Multifunkcjonalność
Lata 60. przyniosły ze sobą konieczność produkowania mebli mogących pełnić różne funkcje. Było to niezwykle istotne, gdyż na niewielkiej powierzchni miało zmieścić się wszystko, czego tylko można było potrzebować. W meblościance mogło więc kryć się opuszczane łóżko lub składany blat biurka, a na stojącej lampie mógł znajdować się stolik kawowy.
Materiały syntetyczne
W stylu tym ważną rolę odgrywały tworzywa sztuczne. Do produkcji mebli używano sklejki, poliestru wzmocnionego włóknem szklanym oraz pianki poliuretanowej.
Wybrane dla Ciebie:
-
Styl szalonej dekady, czyli lata 60 w Twoim domu
Wielofunkcyjne meblościanki, stoliki o opływowych kształtach, tkaniny w abstrakcyjne wzory oraz krzesła z plastiku, stojące na jednej nodze – wszystkie te elementy znów możemy znaleźć w sklepach meblowych i z wyposażeniem wnętrz. Styl lat 60. XX wieku jest bowiem na topie. Warto więc wiedzieć, jak go wykorzystać we własnym mieszkaniu.
-
Shabby chic, czyli romantyzm, rustykalizm i kobiecość
Shabby chic to nic innego jak styl, łączący w sobie elementy romantyzmy, rustykalizmu i kobiecości. Opiera się on na jasnych, pastelowych barwach i na rozwiązaniach, które niczym mała czarna nigdy nie wyjdą z mody. Jest on niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, a także w Grecji i Toskanii.
-
Egzotyczne wnętrza: Jak urządzić dom w stylu afrykańskim?
Odmienna kultura Czarnego Lądu może zainspirować nas do stworzenia wyjątkowego wnętrza, w którym każdy miłośnik podróży będzie mógł poczuć się doskonale. Aranżacja ta, może wprowadzić do mieszkania śmiałe kolory, wyraziste wzory oraz zupełnie nowe materiały. Co więcej, styl afrykański nie wymaga przeprowadzenia w mieszkaniu kapitalnego remontu. Wystarczy bowiem postawić na kilka oryginalnych dodatków.
-
Urządzamy w stylu: Kolonialne wnętrza - jakie wybrać dodatki?
Przepadasz za stylem kolonialnym? Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie, aby wyglądało idealnie. Zobacz zestawienie świetnych dodatków, które tworzą wnętrze.
Kamila
Urządzamy w stylu: Kolonialne wnętrza - jakie wybrać dodatki? 2016-11-27 01:37:06 2016-09-06 12:17:38