Styl rustykalny to coś dla wielbicieli wiejskich klimatów – wnętrz naturalnych, ciepłych i przyjemnych, ale przy tym urządzonych ze smakiem. Podpowiadamy, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby dom nabrał prawdziwie rustykalnego charakteru.
Geneza stylu rustykalnego
„Rustic” znaczy tyle co „wiejski”, a „rustykalizm” słownik definiuje jako „zamiłowanie do życia wiejskiego”. Nazwa „styl rustykalny” więc z jednej strony dobrze oddaje charakter tego trendu wnętrzarskiego, z drugiej - niektórych wprowadza w błąd, bowiem kojarzą go z krzykliwością, nadmiarem ozdób i bibelotów oraz jaskrawymi kolorami.
Styl rustykalny czerpie pełnymi garściami z wiejskiej tradycji i na niej się wzoruje, nie należy go jednak utożsamiać z przaśnymi, ludowymi klimatami. W Polsce natchnieniem dla osób urządzających wnętrza w stylu rustykalnym są przede wszystkim stare dworki szlacheckie. Rustykalizm zrodził się jednak tak naprawdę w Stanach Zjednoczonych w czasach po uzyskaniu przez nie niepodległości. Większość domów w Stanach budowano wtedy z drewna, wybierając proste, naturalnie wyglądające formy. Tam też powstawały pierwsze, rustykalne meble. Za prekursora rustykalizmu w meblarstwie uznaje się Amerykanina Thomasa Lee, który w 1903 roku zaprojektował popularne po dziś dzień krzesło „Adirondack”.
Jakie są główne cechy stylu rustykalnego?
Oto kilka głównych elementów, które charakteryzują wnętrza urządzane w stylu rustykalnym:
- wykorzystanie drewna: we wnętrzu rustykalnym nie może zabraknąć drewna. Odpowiedni charakter można nadać pomieszczeniom w każdym domu, nie musi być więc on wzniesiony z drewna, ale drewniane meble oraz drewniana stolarka okienna i drzwiowa to już elementy obowiązkowe. Najczęściej wybierane jest drewno w jaśniejszych odcieniach, często surowe: z sękami czy pęknięciami, które mają dodawać wnętrzu naturalności
- prostota form: meble, drzwi, okna, powinny mieć możliwe proste kształty, wzorowane na takich, jakie znajdowały się w domach w przeszłości. Tego typu meble czy okna wręcz nie powinny wyglądać na nowe. Sprzęty często celowo poddaje się je ługowaniu, aby nabrały odpowiedniego koloru starego drewna
- stonowane kolory: oczywiście, we wnętrzu rustykalnym powinna królować przede wszystkim barwa naturalnego drewna, ale można urozmaicać ją też różnymi odcieniami szarości, bieli, brązu czy czerni. Częstym wyborem są białe ściany (o ile nie są one wykonane z drewna). Nie należy sięgać po kolory nazbyt jaskrawe
- stylizowane dodatki: we wnętrzach rustykalnych stawiamy na prostotę, ale nie powinny być też one nadmiernie minimalistyczne. To dodatki, o ile zostaną wybrane ze smakiem i odpowiednio rozmieszczone, nadają domowi prawdziwie rustykalny klimat. Po jakie ozdoby można sięgnąć? Na przykład wiklinowe kosze, koronkowe serwety, ręcznie robione firany, ręcznie malowane filiżanki, lampiony, drewniane misy na owoce, lustra w drewnianych ramach. Warto zadbać o to, aby w salonie czy kuchni znalazły się także żywe kwiaty albo zioła. Takie dodatki nie tylko ładnie wyglądają, ale mają też wartość użytkową. Unikać należy natomiast dużej liczby zbędnych bibelotów
- tkaniny: tu najlepsze będą len, koronka albo na przykład rzeczy takie jak skóra z futrem owcy. Niektórzy decydują się na tkaniny we wzory takie jak krata czy pasy
- rustykalne meble: jak wspomniano, najczęściej wykonane są z drewna i mają proste formy. Do wnętrz rustykalnych pasują jednak także meble, w których tylko niektóre elementy są drewniane. W kuchni zwykle umieszczany jest kredens. Ostatnimi czasy w modzie są także na przykład siedzenia przypominające pieńki albo meble wyglądające, jakby wykonano je z gałęzi
Wnętrza w stylu rustykalnym najlepiej sprawdzą się w przypadku domów położonych na wsi bądź obszarach podmiejskich, nie oznacza to jednak, że odpowiedniego efektu nie można uzyskać w mieszkaniu w bloku.
Jakie okna i drzwi należy wybrać do rustykalnego domu?
Aby okna i drzwi dobrze wpisały się w rustykalny charakter wnętrza, powinny być wykonane z drewna. Alternatywą dla drewnianych drzwi i okien będzie stolarka PVC stylizowana na drewnianą. I jedno, i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
- Dzięki nowoczesnym technikom produkcji okna drewniane mają parametry równie dobre, lub nawet lepsze jak okna PVC – mówi ekspert DAKO, producenta okien drewnianych, aluminiowych i PVC. – Ze względu na specyficzne właściwości drewna, muszą być jednak poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Zwykle też ich cena jest wyższa.
Okna i drzwi PVC są więc tańsze i nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a bogaty wybór barw i faktur pozwala na wybranie czegoś, co wpasuje się w aranżację. Z drugiej strony jednak PVC zawsze będzie różnić się od drewna, a to naturalne drewno właśnie jest najważniejszym elementem stylu rustykalnego.
Do wnętrz rustykalnych najlepiej będzie pasowała stolarka okienna i drzwiowa w barwie jasnego drewna. Drzwi powinny mieć w miarę prostą formę. W przypadku okien, chociaż najczęściej wybierany jest kształt tradycyjny, mamy większe pole do popisu. Warto także rozważyć ozdobienie okien szprosami – czyli małymi listewkami, które dzielą szybę na kilka mniejszych plansz. Drewniane szprosy to idealna ozdoba okien rustykalnych. Decydując się na nie najlepiej wybrać szprosy naklejane na szybę, nie konstrukcyjne – szprosy naklejane nie wpływają bowiem negatywnie na okienne parametry.
Modern rustic – rustykalizm w XXI wieku?
Obecnie na Zachodzie zaobserwować można wzrost popularności pewnej odmiany rustykalizmu, określanej często jako „modern rustic” (czyli nowoczesny rustykalizm). Terminem tym opisuje się trend urządzania wnętrz w taki sposób, by łączyły pewne elementy stylu nowoczesnego – jak duże przestrzenie, bardziej nowoczesne sprzęty, duże przeszklenia – z elementami stylu rustykalnego – czyli duża ilość drewna, proste meble, dodatki takie jak stolik – pieniek.
Modern rustic czerpie więc z dwóch, jak mogłoby się wydawać, zupełnie innych styli wnętrzarskich, łącząc je w harmonijny sposób tak, aby uzyskać efekt swojskości, ciepła i przytulności, a jednocześnie – elegancji i nowoczesności.
Wybrane dla Ciebie:
-
Domek w wiejskim stylu, czyli rustykalne aranżacje wnętrz. Poradnik na to, jak urządzić dom w stylu rustykalnym
Ciepły, swojski, naturalny – taki jest styl rustykalny. Przebywanie w domu zaaranżowanym w tym stylu jest więc prawdziwą przyjemnością. Pozwala on bowiem zwolnić tempo, oderwać się od wielkomiejskiego życia i zbliżyć się do tego, co naturalne. Nic dziwnego, że moda na styl rustykalny nie przemija.
-
Shabby chic, czyli romantyzm, rustykalizm i kobiecość
Shabby chic to nic innego jak styl, łączący w sobie elementy romantyzmy, rustykalizmu i kobiecości. Opiera się on na jasnych, pastelowych barwach i na rozwiązaniach, które niczym mała czarna nigdy nie wyjdą z mody. Jest on niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, a także w Grecji i Toskanii.
-
Egzotyczne wnętrza: Jak urządzić dom w stylu afrykańskim?
Odmienna kultura Czarnego Lądu może zainspirować nas do stworzenia wyjątkowego wnętrza, w którym każdy miłośnik podróży będzie mógł poczuć się doskonale. Aranżacja ta, może wprowadzić do mieszkania śmiałe kolory, wyraziste wzory oraz zupełnie nowe materiały. Co więcej, styl afrykański nie wymaga przeprowadzenia w mieszkaniu kapitalnego remontu. Wystarczy bowiem postawić na kilka oryginalnych dodatków.
-
Urządzamy w stylu: Kolonialne wnętrza - jakie wybrać dodatki?
Przepadasz za stylem kolonialnym? Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie, aby wyglądało idealnie. Zobacz zestawienie świetnych dodatków, które tworzą wnętrze.
Kamila
Urządzamy w stylu: Kolonialne wnętrza - jakie wybrać dodatki? 2016-11-27 01:37:06 2016-09-06 12:17:38