Mądry inwestor wie, kiedy można oszczędzać, a kiedy lepiej unikać przysłowiowego „węża w kieszeni”. Dobrze przeprowadzony remont, czy urządzanie nowego mieszkania nie może się odbyć bez fachowej pomocy projektanta. Z jego pomocą jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na poprawkach, które bez projektu trzeba, by było wykonać po drodze.
Dlaczego wciąż oszczędzamy, pomimo wygenerowanych kosztów na projekt wnętrza?
Ponieważ na makiecie przygotowanej przez doświadczonego specjalistę mamy dokładnie zarysowany plan działań. Prace mogą przebiegać niezależnie od siebie, a fachowcy działają wedle ustalonego schematu. Nie ma mowy o samodzielnych przeróbkach bez konsultacji z projektantem. Nic nie dzieje się przypadkowo, a dodatkowy nadzór skłania do wykonania wszystkich działań na najwyższym poziomie. Bo rola projektanta wnętrz to nie tylko projekt w teorii, to również doglądanie prac, kierowanie zespołem, wdrożeniem i finalna ocena wnętrza. – opowiada nam jeden z pracowników Biura projektowego Lux Interiors.
Nigdy nie zostawiamy naszych klientów samych sobie. Staramy się pomagać na każdym etapie remontu lub wykończenia wnętrz. Wbrew pozorom nawet wybór drobnych detali i ocena instalacji jest czymś niebagatelnie trudnym, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia. Kompleksowa opieka klienta to największy wyróżnik nas – projektantów wnętrz i osób, które wykonują usługę projektowania kuchni czy łazienki w dużych marketach z wyposażeniem domu. My, podchodzimy do tematu, analizując potrzeby naszych klientów z różnych poziomów inwestycji. Myślimy przyszłościowo i całościowo o inwestycji. Nasze projekty obejmują instalacje, rozmieszczenia oświetlenia, wyposażenie, dobór stylistyki, wiodącej kolorystyki i wyposażenia. Konsultujemy z klientem każdy etap wykonanej pracy, aby czuł się odpowiednio zaopiekowany.
Oszczędzać na inwestycji, a może wydawać więcej? Kiedy należy dobrze oszacować budżet?
Oczywiście im większy budżet, tym realizacja będzie łatwiejsza, szybsza i bardziej oryginalna. Gdy mamy ograniczone fundusze, musimy wybierać: albo kupimy drogie wyposażenie i zaoszczędzimy na kuchni, albo wręcz odwrotnie.
Zdaniem projektantów dobrym wyjściem przy ograniczonych funduszach jest zainwestowanie w to, co zostanie w naszym domu na lata. Nie warto iść na kompromisy cenowe w przypadku mebli kuchennych, sprzętu AGD, grzejników, wyposażenia łazienki. Lepiej kupmy tańszą kanapę, stolik czy krzesła.
Miałam wielu klientów, którzy zrezygnowali z wymarzonej kuchni na rzecz budżetowej wersji. Finalnie nie było efektu wow, a właściciele już po kilku latach zwracali się do mnie po nowy projekt. Czy zaoszczędzili? Niekoniecznie. Gdyby wydali już na początku inwestycji kilka tysięcy złotych więcej, ale ograniczyli wydatki na wyposażeniu innych pomieszczeń, nie wydawaliby podwójnie. Pamiętajmy, że lepiej urządzać dom etapami. Zacząć od podstawy: kuchnia, łazienka. Potem powoli umeblować salon, sypialnię. Im mniej się spieszymy, ale urządzamy dom powoli, tym lepiej dla naszego portfela. Poza tym, zawsze powtarzam, że dom powinien być wykańczany nawet kilka lat, wtedy radość z jego posiadania jest znacznie większa. – dodaje projektantka Lux Interiors.
Które błędy wykończenia wnętrz kosztują najwięcej?
To nie meble, czy dodatki generują największe koszty, ale to, na co zwykle nie zwracamy uwagi. Mowa o instalacjach. Mało osób zwraca uwagę na to, jak ważny podczas budowy domu, jest etap wykonania instalacji elektrycznej. Właściwie w momencie, kiedy przychodzi do nas fachowiec, powinniśmy mieć gotową koncepcję urządzenia i wyposażenia całego domu, jeśli takiej nie ma, możemy popaść w poważne problemy. Dlaczego?
Elektryk zapyta nas o miejsca zamocowania TV, zawieszenia lamp sufitowych, czy też rozmieszczenia sprzętów w kuchni. Jeśli nie mamy pewności, jak planujemy rozmieścić poszczególne elementy we wnętrzu, trudno będzie nam przekazać odpowiednie informacje ekipie wykonującej instalację. Tymczasem, gdy kable zostaną przykryte tynkiem, każda przeróbka może być dość kłopotliwa w przeprowadzeniu.
Błędy, a właściwie brak projektu instalacji z odniesieniem do rozmieszczenia kuchni, czy mebli salonowych to jedno, błędy doboru kolorystyki to drugie. Jeśli nie mamy pewności, jakie wyposażenie wybierzemy, opierajmy się na bardzo neutralnej palecie barw. Farby, elementy stałe: parapety, podłogę, okna, dobierajmy w kolorach bieli, beżu, brązu czy szarości. W innym przypadku, w naszym wnętrzu może powstać prawdziwy galimatias barw, nad którymi nie zapanuje nawet wprawiony projektant.
Czy z projektantem wnętrz można zaoszczędzić na budowie lub podczas remontu domu? Oczywiście, że tak. Zasada jest jedna: kierujemy się tym, co mówi do nas specjalista. Podczas podejmowania decyzji nie idźmy na skróty, ale przemyślmy wszystkie „za oraz „przeciw”. Niekiedy mała zmiana planów potrafi być bardzo negatywna w skutkach.
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak urządzić mieszkanie na wiosnę?
Szukasz pomysłu na to, jak urządzić mieszkanie na wiosnę? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj z naszych pomysłów!
-
3 skuteczne sposoby na stworzenie w domu miłej i przyjaznej atmosfery
Ciepła i przytulna atmosfera w domu to podstawa. Wracając do swojego domu czy mieszkania po całym dniu pracy bądź po podróży, pragniemy oddać się błogiemu lenistwu. Kolorystyka i sposób urządzenia swojego lokum ma największy wpływ na nasze samopoczucie.
-
5 porad na to jak wprowadzić do pokoju skandynawski klimat
Styl skandynawski od dawna bije rekordy popularności. Trudno się dziwić – wprowadza bowiem do pomieszczeń szczególną atmosferę, pełną spokoju i bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby zagościł również w Twoim domu?
-
Najpiękniejsze kolory wnętrz - dzięki nim poczujesz się przyjemnie
Kolory pełnią niezwykle ważną rolę w naszym życiu - każdy ma swój ulubiony kolor, w który chętnie się ubiera i którym lubi się otaczać. Barwy wpływają również na nasz nastrój – odprężając, dodając energii, albo nieco przytłaczając. Które sprawią, że poczujemy się lepiej?
Kamila
Najpiękniejsze kolory wnętrz - dzięki nim poczujesz się przyjemnie 2017-09-08 20:42:51 2017-09-04 10:53:42