Sukulenty to niezwykle bogata grupa roślin, która należy do wielu rodzin botanicznych. Rośliny te wykazują się umiejętnością gromadzenia wody w liściach, łodygach czy też korzeniach. Rosną one w dalekich częściach świata, w których występują niekorzystne warunki środowiska. Mają podobne do siebie kształty, zazwyczaj posiadają mięsiste liście albo łodygi, czy też jedno i drugie. Sukulenty polecane są zwłaszcza osobom, które nie mają zbyt dużej ilości czasu na pielęgnacje roślin, gdyż nie są one zbyt wymagające. Aby rozpocząć ich uprawę w doniczce, nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy ogrodniczej, wystarczy znać podstawy zasad uprawy sukulentów w warunkach domowych

Jakie stanowisko jest odpowiednie dla sukulentów?
Sukulenty powinny być ustawione w słonecznym stanowisku. Umiejscowienie rośliny w cieniu, może spowodować zaburzenia jej rozwoju, a także uniemożliwić kwitnienie. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie sukulenta na najbardziej nasłonecznionym parapecie. Zbyt mała ilość promieni słonecznych sprawi, że roślina zacznie chorować i borykać się ze szkodnikami. W okresie letnim można ją przenieść na balkon czy do ogrodu, a kiedy zacznie się ochładzać, należy ją wnieść z powrotem do jasnego pomieszczenia.
Podłoże dla sukulentów
Sukulenty wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża, do ich uprawy polecane są zwłaszcza gotowe mieszanki podłoża do kaktusów. Taką mieszankę można również przygotować samodzielnie, wystarczy wymieszać ziemię ogrodniczą, ze żwirem, gruboziarnistym piaskiem i keramzytem.
Podlewanie sukulentów
Trzeba pamiętać o tym, aby podlewać te rośliny niezbyt często i oszczędnie. Bardziej zaszkodzi im przelanie, aniżeli wysuszenie podłoża. Po podlaniu trzeba zrobić przerwę, czekając, aż ziemia przeschnie. W okresie wiosennym oraz letnim sukulenty podlewa się raz w tygodniu, natomiast jesienią oraz zimę, jedynie raz na miesiąc. Do podlewania najlepiej jest używać wody deszczowej albo przegotowanej wody z kranu.
Jak nawozić sukulenty?
Sukulenty potrzebują do prawidłowego rozwoju nawożenia, jeśli chodzi o szybko rosnące gatunki, po preparat zasilający najlepiej sięgać co 2-3 tygodnie. Większości gatunków w zupełności wystarczy nawożenie co miesiąc, a niekiedy jeszcze rzadziej, w zależności od danej odmiany. Na rynku zakupić można specjalny nawóz dedykowany właśnie sukulentom. Niektóre z nich mogą jednak wymagać nawozu pełno składnikowego ze zwiększoną ilością potasu. Ważne jest to, aby nie przedobrzyć z ilością nawozu. Zbyt intensywne nawożenie wpłynie niekorzystnie na stan roślin, doprowadzając do osłabienia pędów. Sukulentów nie odżywia się nawozem w okresie spoczynku wegetacyjnego. Użyty preparat nie może mieć dużej koncentracji, aby przez przyschniętą ziemię, nie naruszył korzeni.
Jak wygląda przesadzanie sukulentów?
Rośliny gruboszowate nie potrzebują częstego przesadzania i zmieniania podłoża. Taką czynność przeważnie należy przeprowadzać raz na 3-4 lata, jeśli donica z czasem stała się zbyt ciasna. Przesadzania należy się podjąć w przypadku, kiedy przez otwory w donicy wystają korzenie, są one widoczne ponad powierzchnią ziemi albo kiedy podłoże jest już wyjałowione, czyli pozbawione składników odżywczych. Po zakupie rośliny należy od razu zmienić jej ziemię na odpowiednią. Przesadzanie sukulentów wykonuje się na wiosnę, zanim zaczną one intensywnie rosnąć. Przed przystąpieniem do przesadzania, rośliny nie można przez parę dni podlewać. Należy delikatnie usunąć ziemię z rośliny, po czym przesadzić ją w przepuszczalnym i dobrze dobranym podłożu. Donica powinna być większa o parę centymetrów i posiadać otwory odpływowe. Po przesadzeniu nie powinno się podlewać rośliny przez kilka dni.
Kamila
Jak wygląda uprawa sukulentów w doniczkach? 2021-01-14 21:06:47 2021-01-14 21:06:42
<Brak komentarzy>