Azalie należą do rodziny rododendronów. Przywędrowały do Europy w XIX wieku i początkowo były uprawiane jedynie w ogrodach. Z biegiem czasu ogrodnicy stworzyli ich odmiany doniczkowe, dzięki czemu obecnie możemy cieszyć się ich urokiem także w mieszkaniu.
hegermati @ 123rf.com
Wybór rośliny
Azalię można zakupić zarówno jako cebulkę, jak i niedużą sadzonkę. Jeśli zdecydujemy się na zakup sadzonki, dobrze jest wybrać tę, która ma intensywnie zielone liście. Warto również zwrócić uwagę na ilość pąków – im będzie ich więcej, tym lepiej. Pąki te rozwijają się co jakiś czas, a roślina kwitnie nawet przez dwa miesiące bez przerwy.
Zakupioną azalię dobrze jest przez parę dni pozostawić w chłodnym pomieszczeniu – idealnym rozwiązaniem będzie przechowanie jej w pomieszczeniu o temperaturze 10-12oC przez 2-3 dni. Miejsce to powinno też być półcieniste, dzięki czemu azalia dobrze się zaaklimatyzuje przed przeniesieniem jej do ogrzewanego pomieszczenia.
Pielęgnacja azalii
Azalia jest rośliną, która lubi stosunkowo chłodne, ale jasne miejsca. Stanowisko dla kwiatu nie może być jednak zbyt nasłonecznione – południowy parapet będzie więc złym wyborem. Jeśli azalii jest zbyt ciepło lub jest ona ustawiona w zbyt nasłonecznionym miejscu, roślina nie kwitnie i traci liście.
Gleba, w której rośnie kwiat, musi być stale wilgotna. W okresie kwitnienia azalia powinna być podlewana obficie przegotowaną, wystudzoną wodą. Po tym okresie podlewanie może być nieco rzadsze, jednak nigdy nie wolno dopuścić do sytuacji, w której gleba będzie sucha na głębokość większą niż 2 cm. W przypadku przesuszenia rośliny, można uratować ją, zanurzając całą doniczkę w misce z wodą przez około 30 minut.
Ponowne kwitnienie
Azalia kwitnie w sposób cykliczny. Im bardziej będzie zadbana, tym częściej będzie kwitnąć. Po kwitnieniu warto zasilić ją około 5-6 razy nawozem do rododendronów – nawożenie powinno odbywać się co tydzień.
Dodatkowo azalię powinno się wynieść w maju do ogrodu lub na balkon, by tam, w półcieniu, przygotowała się do ponownego kwitnienia. We wrześniu powinno się zabrać ją z powrotem do domu i pozostawić w pomieszczeniu o temperaturze od 5 do 12oC do momentu wypuszczenia pąków. Gdy pąki się pojawią, roślina może zostać przeniesiona do pokoju.
Wybrane dla Ciebie:
-
4 pożyteczne owady, które pomogą Ci zadbać o Twój ogród
Owady zwykle nie kojarzą nam się dobrze. W szczególności ćmy bądź inne latające stworzenia, które często dostają się do naszego domu. Jednak wbrew pozorom mają one bardzo wiele zalet, których zwykle nie jesteśmy świadomi. Warto uzupełnić swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej w tym temacie.
-
7 sprawdzonych sposobów na walkę z chwastami
Chwasty to zmora każdego ogrodnika i osoby, która z miłością pielęgnuje swój ogród. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są najskuteczniejsze metody walki z chwastami, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.
-
Jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli?
Motyle to hipnotyzujące stworzenia, występujące w dziesiątkach gatunków. Kolorowe, o różnych wielkościach, są prawdziwą ucztą dla oczu. Ogrody, które przyciągają motyle, muszą spełniać kilka warunków. Liczba naturalnych siedlisk motyli z roku na rok się zmniejsza. Tym bardziej istotne jest to, aby w swoim ogrodzie stworzyć im warunki przyjazne do rozwoju. Przekonaj się, jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli.
-
5 sposobów na wizualne powiększenie małego ogrodu
Wielu z nas nie posiada komfortu posiadania dużego ogrodu. Co zrobić w przypadku, kiedy dysponujemy tylko niewielkim skrawkiem terenu i chcemy go jak najlepiej wykorzystać i jeśli to możliwe, optycznie powiększyć? Jest na to kilka metoda.
Kamila
5 sposobów na wizualne powiększenie małego ogrodu 2017-04-28 15:05:12 2017-04-13 08:10:41