Slow design to zupełnie nowy trend wnętrzarski, odwołujący się do równowagi i natury, ale także uważnego kupowania oraz świadomego wybierania elementów w sklepach. Sprawdź, na czym polega slow design i jak zastosować go w przestrzeni łazienkowej.
Czym jest slow design?
W obecnych czasach tempo życia zdecydowanej większości osób jest na tyle szybkie, że często nie mamy w ogóle czasu na zaspokojenie podstawowych potrzeb własnego organizmu, takich jak chociażby konieczność snu, nie mówiąc już o innych. Wszystko to sprawia, że coraz chętniej sięgamy po produkty jednorazowego użytku, o których niewiele wiemy. Często skład i pochodzenie różnych elementów są nam nieznane, przez co cierpi głównie środowisko.
Rozwiązaniem opisanego problemu jest życie w stylu slow, a więc wolnym od pośpiechu, zgodnym z własnymi potrzebami oraz propagowaniem szacunku do natury. Wspomniane założenie zagościło nawet w branży designerskiej, tworząc tym samym styl slow design.
Określenia slow design użył po raz pierwszy w 2002 roku Alistair Fuad Luke, brytyjski wykładowca wiedzy o designie i trener w jednej osobie. Jak zostało to już wspomniane, slow design to trend przyjazny środowisku naturalnemu i równowadze. Jego praktyczne zastosowanie zakłada zarówno używanie materiałów biodegradowalnych, jak i promowanie lokalnych przedsiębiorstw oraz rozwiązań, które wystarczą człowiekowi na długie lata. Jak zatem zaprojektować łazienkę zgodną z założeniami slow design?
Odpowiedni projekt łazienki
Odpowiednio przemyślany projekt stanowi absolutną podstawę łazienki w stylu slow design. W pierwszej kolejności zastanówmy się więc, jakie sprzęty są nam niezbędne i konieczne do codziennego funkcjonowania. Nasza uwaga; z pewnością tym, co powinno znaleźć się w każdej łazience jest:
- szafka łazienkowa stojąca,
- kabina prysznicowa lub wanna,
- lustro i toaleta.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, jednak pamiętajmy, aby nie kupować przedmiotów, jakie „być może” się nam przydadzą, a wyłącznie te, z których z pewnością będziemy korzystać na co dzień. W końcu w idei slow design nie ma miejsca na przypadek ani też wyroby jednorazowe. Oznacza to często, że wybór elementów aranżacji wnętrza może zająć nieco dłużej niż zakładaliśmy, ale warto.
Wyposażenie łazienki
Kupując wyposażenie i dobierając jego poszczególne elementy, takie jak chociażby szafki łazienkowe, starajmy się wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, ponieważ to właśnie one będą w stanie służyć nam przez wiele lat. W pierwszej kolejności przejrzyjmy oferty krajowych producentów. Wspieranie firm z naszego kraju, nie tylko tych najmniejszych, jest jednym z założeń idei slow design. Przykładem firmy oferującej szafki łazienkowe, mogących wpisywać się w ideę, jest dobrze wszystkim znany od wielu lat producent ceramiki sanitarnej i mebli łazienkowych KOŁO: www.kolo.com.pl/produkty/meble-i-inne.
Slow design szanuje tradycje i lokalne rynki, przy okazji czerpiąc inspiracje wprost z natury. W związku z powyższym warto sięgać po elementy w pełni naturalne, chociażby umywalki wykonane z ozdobnego kamienia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także samodzielne wytworzenie niezbędnych nam sprzętów, na przykład poprzez odrestaurowanie części starego wyposażenia.
Slow design to indywidualność, życie w zgodzie z naturą i własnymi, rzeczywistymi potrzebami. To trend, który sprawdzi się w przypadku wszystkich osób ceniących sobie tradycje i rozwiązania, które zaspokajają nasze potrzeby na długie lata. Jeżeli zgadzasz się z tym założeniami, bez względu na to, jaki styl preferujesz, slow design jest dla ciebie.
Wybrane dla Ciebie:
-
Czy warto kupić szklaną kabinę prysznicową?
Czy kupując szklaną kabinę prysznicową postąpię dobrze? Może lepiej zdecydować się na inny materiał wykonania? Czy szkło to na pewno dobry wybór? Jeśli planujesz remont, a takie myśli nie dają Ci spokoju, mamy dobre wieści. W tym artykule opiszemy dla Ciebie plusy i minusy kabin prysznicowych wyprodukowanych ze szkła.
-
9 sposobów na optyczne powiększenie łazienki
Nie każdy może cieszyć się posiadaniem dużej łazienki czy przestronnego salonu kąpielowego. Zwykle łazienki w polskich mieszkaniach i domach mają powierzchnię od 3 do 5 m2. Co zrobić, by powiększyć tę przestrzeń optycznie? Wystarczy skorzystać z 9 sprytnych sposobów, a łazienka wyda się większa niż w rzeczywistości.
-
Kilka trików, dzięki którym Twoja łazienka zawsze będzie czysta
Nie da się ukryć, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym ciężko jest utrzymać czystość, z uwagi na charakter i sposób użytkowania tego miejsca. Gdy w mieszkaniu znajduje się 3-osobowa rodzina, łazienka po całym dniu użytkowania wygląda, jakby przeszło przez nią tornado.
-
5 rzeczy, których nie powinno się trzymać w łazience
Wydaje Ci się, że Twoja łazienka jest idealna? Nie sposób się z tym nie zgodzić. Czy jednak jesteś pewna, że wszystkie rzeczy, które w niej trzymasz, właśnie tam powinny mieć swoje miejsce? Poznaj te, które powinnaś jak najszybciej z niej wynieść.
Kamila
5 rzeczy, których nie powinno się trzymać w łazience 2017-09-08 07:50:15 2017-09-04 10:35:55