Kto twierdzi, że piękny ogród musi sporo kosztować, jest w błędzie. Jeśli poświęci się nieco czasu, raz zakupione nasiona roślin pozwolą cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele lat. Wystarczy samodzielnie zbierać jesienią nasiona, a następnie wiosną wysiewać z nich nowe roślinki. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych i zyskać sporo satysfakcji.
Witold Krasowski @ 123rf.com
Kiedy zbierać nasiona?
Najlepszą porą do zbierania nasion jest poranek i przedpołudnie, gdyż nasionka się wtedy nie osypują. Wszystkie zebrane nasiona powinny być jednak dojrzałe.
Które nasiona zebrać?
Powinno się zbierać jedynie nasiona pochodzące z roślin zdrowych. Jeżeli roślina jest chora, jej nasiona należy wyrzucić.
Jak postępować z nasionami po zebraniu?
Nasiona po zebraniu powinny być wyczyszczone. W przypadku malw, bratków, maków i asparagusa nasionka kryją się w owocach – nasiona należy wysuszyć wraz z owocami, następnie wyłuskać je i przesiać przez sito. Ziarenka uszkodzone powinny zostać wyrzucone.
Jak przechowywać materiał siewny?
Nasiona do wiosny powinno się przechowywać w papierowych torebkach. Dobrym rozwiązaniem jest ich podpisanie nazwą kwiatu oraz rokiem zbioru. Następnie torebka powinna być przechowywana w suchym miejscu i co jakiś czas kontrolowana, by sprawdzić, czy nie pojawiła się w niej pleśń lub szkodniki.
Wybrane dla Ciebie:
-
4 pożyteczne owady, które pomogą Ci zadbać o Twój ogród
Owady zwykle nie kojarzą nam się dobrze. W szczególności ćmy bądź inne latające stworzenia, które często dostają się do naszego domu. Jednak wbrew pozorom mają one bardzo wiele zalet, których zwykle nie jesteśmy świadomi. Warto uzupełnić swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej w tym temacie.
-
7 sprawdzonych sposobów na walkę z chwastami
Chwasty to zmora każdego ogrodnika i osoby, która z miłością pielęgnuje swój ogród. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są najskuteczniejsze metody walki z chwastami, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.
-
Jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli?
Motyle to hipnotyzujące stworzenia, występujące w dziesiątkach gatunków. Kolorowe, o różnych wielkościach, są prawdziwą ucztą dla oczu. Ogrody, które przyciągają motyle, muszą spełniać kilka warunków. Liczba naturalnych siedlisk motyli z roku na rok się zmniejsza. Tym bardziej istotne jest to, aby w swoim ogrodzie stworzyć im warunki przyjazne do rozwoju. Przekonaj się, jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli.
-
5 sposobów na wizualne powiększenie małego ogrodu
Wielu z nas nie posiada komfortu posiadania dużego ogrodu. Co zrobić w przypadku, kiedy dysponujemy tylko niewielkim skrawkiem terenu i chcemy go jak najlepiej wykorzystać i jeśli to możliwe, optycznie powiększyć? Jest na to kilka metoda.
Kamila
5 sposobów na wizualne powiększenie małego ogrodu 2017-04-28 15:05:12 2017-04-13 08:10:41