Ekspres do kawy nie tylko zapewnia dzienną porcję kofeiny, daje możliwość przygotowania pysznych kaw – od cappuccino, przez latte po kawę mrożoną – ale też może pięknie prezentować się we wnętrzu. Wysokiej jakości ekspres o ciekawym designie nadaje każdej kuchni prestiżu i sugeruje, że mieszkające tu osoby cenią sobie wygodę, mogą sobie pozwolić na luksus picia kawy z własnego ekspresu i mają możliwość podjęcia gości w eleganckim stylu, serwując im kawę z ekspresu. Jeśli zdecydowałeś się już na zakup ekspresu, pewnie zauważyłeś, że wybór takich urządzeń na rynku jest ogromny. Jaki ekspres do kawy kupić?
Kryteria wyboru ekspresu do kawy
Zanim udasz się do sklepu ze sprzętem AGD po nowy ekspres do kawy, przemyśl dobrze, jakie urządzenie spełni twoje wymagania. Po pierwsze określ budżet maksymalny, jaki możesz wydać na ekspres. Ceny tych urządzeń wahają się od 100 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych, więc określenie środków, jakimi dysponujesz, znacząco może zawęzić ci pole wyboru. Inna kwestia to częstotliwość picia danego rodzaju kawy. Jeśli pijasz tylko espresso, to nie potrzebujesz ekspresu ze spieniaczem do mleka. Gdy twoim ulubionym rodzajem kawy są kawy mleczne, to powinieneś wybrać ekspres ze spieniaczem lub dokupić takie urządzenie oddzielnie (np. do ekspresów Nespresso przyda się spieniacz: https://www.nespresso.com/pl/pl/order/accessories/aeroccino-4). Pijasz kawę codziennie rano, w pośpiechu? Postaw na szybki i sprawnie działający ekspres. Chcesz używać ekspresu tylko okazjonalnie, przykładowo w weekendy? Masz wtedy często gości i chcesz im zaimponować idealnie przyrządzoną latte czy orzeźwiającą mrożoną kawą (jak ta z przepisu na kawę mrożoną waniliową: https://www.nespresso.com/recipes/pl/pl/067ICE-mrozona-kawa-waniliowa.html)? Możesz wybrać wolniej pracujący ekspres, ale mający więcej funkcji i wyglądający bardziej okazale. Jeśli jesteśmy już przy wyglądzie ekspresu i jego rozmiarach, to jest to następne kryterium wyboru urządzenia. Gdy nie masz za dużo miejsca w kuchni, musisz szukać kompaktowego urządzenia, które się wpasuje do pomieszczenia. Gdy nie ogranicza się przestrzeń, to będziesz miał większy wybór ekspresów i możesz kupić dość pokaźne urządzenie.
Poza kwestiami typowo praktycznymi, czeka cię jeszcze szereg decyzji technicznych do podjęcia. Wybierając ekspres, zwróć uwagę na:
- Moc grzałki, która określa ile potrzeba czasu na zagrzanie się wody. Im wyższa moc, tym szybciej kawa będzie gotowa. W zależności od mocy, można czekać na dostępność urządzenia od 15 sekund do nawet 9 minut.
- Ciśnienie, które określa siłę, z jaką woda płynie przez kawę zmieloną, co z kolei przekłada się na długość parzenia. Mniejsze ciśnienie oznacza, że kawa dłużej będzie pod wpływem wrzącej wody i jej aromat będzie słabszy. Z kolei przy wyższym ciśnieniu, rozpuszczeniu w ziarnach kawy ulegną tylko potrzebne składniki, jak tłuszcze, proteiny i cukry, które nadają naparowi charakterystyczny, lekko gorzkawy aromat. Zaś wszystkie szkodliwe składniki i te które wpływają na kwaśny smak kawy, nie zdąża się rozpuścić.
- Filtr. To ważny element składowy ekspresu, który pozwala usunąć zanieczyszczenia, chlor i inne jego pochodne. Dzięki temu napar ma lepszy smak i zapach, bo woda użyta do jego przyrządzenia jest lepszej jakości.
Rodzaje ekspresów
Ekspres przelewowy
Najprostszy w budowie ekspres. Składa się z pojemnika, grzałki, filtru na zmieloną kawę, który może być papierowy i wymienny lub stały. Bardzo łatwy w obsłudze, pozwala przygotować za jednym razem dzbanek kawy, który utrzyma ciepłotę nawet do 4 godzin dzięki grzałce. Wadą takiego ekspresu jest długi czas przygotowania naparu – nawet kilkanaście minut, oraz brak możliwości przygotowania kaw mlecznych. Kawa z takiego ekspresu zwiera sporo kofeiny – dwa razy więcej niż napój przygotowany w ekspresie ciśnieniowym. Takie ekspres sprawdzi się w domach osób, które lubią mocną kawę i piją jej duże ilości. Do kawy można dodać potem mleko czy cukier, ale smak mlecznej kawy nie będzie tak łagodny i urzekający jak smak cappuccino czy latte przygotowanego za pomocą ekspresu automatycznego. Ekspres przelewowy można znaleźć w cenie od kilkudziesięciu złotych wzwyż.
Ekspres ciśnieniowy ręczny
Ekspresy ręczne mogą być niskociśnieniowe – to zwykłe kawiarki, albo wysokociśnieniowe – to tzw. ekspresy kolbowe lub dźwigniowe. Nazwa bierze się stąd, że do specjalnej kolby wsypuje się ziarna kawy i umieszcza w ekspresie. Kawa jest przygotowywana w ten sposób, że przez ziarna pod ciśnieniem przepływa woda, a napar pojawia się pod kolbą w filiżance. Ekspres ma dwa sitka, można w nim przygotować maksymalnie 2 filiżanki espresso na raz. Ekspresy kolbowe nie mają wbudowanego młynka do kawy, za to wiele modeli ma wbudowany spieniacz do mleka. To urządzenia o dużej rozpiętości cenowej – od 100 złotych do kilku tysięcy złotych.
Ekspres automatyczny
Dla wielu kawoszy to popularny wybór, bo pozwala szybko i w pełni automatycznie przygotować dowolny rodzaj kawy – także latte, cappuccino i inne. Ekspres automatyczny jest prosty w obsłudze. Ma wbudowany młynek do mielenia kawy oraz spieniacz do mleka. Wadą takiego ekspresu jest jego cena sięgająca nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, gdy mamy do czynienia z profesjonalnym ekspresem używanym w kawiarniach. Nawet jednak wersje dla zwykłych użytkowników będą droższe niż ekspres ręczny. Ekspres automatyczny ma często spore rozmiary, więc zajmie dużo miejsca w kuchni.
Ekspres na kapsułki
To też rodzaj ekspresu automatycznego i ciśnieniowego, ale ciut różniący się od tradycyjnych modeli tego urządzenia. Kawę przygotowuje się w nim z gotowych kapsułek. Do wyboru jest sporo rodzajów kapsułek, każdy daje inną kawą. Można spotkać zarówno kapsułki do przygotowania zwykłej, czarnej kawy, jak i takie z dodatkiem mleka, w skutek czego uzyskuje się od razu kawę mleczną. Można też zaopatrzyć się w spieniacz do mleka i oddzielnie przygotować mleko i dodać je do espresso na bazie kawy w kapsułkach. Kawa w kapsułkach zachowuje swój aromat długi czas, bo jest pakowana próżniowo. Można zatem kupić zapas kapsułek i cieszyć się wiele dni świeżą kawą, bez konieczności uzupełniania zapasów ziarna. Zaletą ekspresu na kapsułki jest wygoda użytkowania i bardzo prosta obsługa, a także czystość. Zostaje po użyciu go jedynie odpadek w postaci kapsułki, nie trzeba przesypywać ziaren kawy, czyścić filtrów, jak w ekspresie przelewowym. Ekspresy do kawy w kapsułkach są stosunkowo niedrogie – niektóre modele kosztują 200 złotych, oraz mają niewielkie rozmiary. Sprawdź inne właściwości takich urządzeń na: http://nespresso.com/pl/pl/coffee-expertise.
Warto też wspomnieć, że dla wybrednych kawoszy, którzy chcieliby móc otrzymywać i dużą ilość kawy jednocześnie i mieć możliwość przygotowania kaw mlecznych, dostępny jest na rynku ekspres ciśnieniowo-przelewowy, który łączy cechy ekspresu przelewowego i ciśnieniowego. Jeśli jednak nie masz aż tak wygórowanych potrzeb, a chciałbyś mieć funkcjonalny, niewielki, niedrogi, wygodny w użyciu ekspres do kawy, to polecamy ekspres kapsułkowy.
Źródła:
- https://drogazdrowia.pl/porady/ekspres-do-kawy/
- http://ladnydom.pl/czterykaty/1,108501,17899446,Ekspres_do_kawy___jaki_wybrac_.html
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak optycznie poszerzyć wąską kuchnie? Tych zasad musisz się trzymać!
W mieszkaniach budowanych w czasach PRL często można spotkać się z wąskimi, nieustawnymi kuchniami. Wiele osób nie ma pojęcia, że nawet tak nieprzyjazne wnętrza można ciekawie urządzić. Warto poznać parę trików to ułatwiających.
-
Poradnik Pani domu: Jak urządzić spiżarkę, aby była bardziej pojemna?
Dzięki praktycznej spiżarni można uporządkować wiele produktów spożywczych, zapasów, przetworów, czy nawet rzadko używanego sprzętu AGD. Warto więc wiedzieć, jak ją urządzić.
-
Rozsądne zakupy - jaką lodówkę wybrać?
Kupno sprzętu AGD to spory wydatek, dlatego warto przygotować się do niego na tyle dobrze, by dokonywać przemyślanych i rozsądnych decyzji. Nie powinno się wyrzucać pieniędzy w przysłowiowe błoto, kupując sprzęty, których zwyczajnie się nie potrzebuje. Istotne jest dokonywanie skrupulatnej selekcji pod kątem wyboru jedynie najlepszych urządzeń, będących optymalnym wariantem do posiadanej przez siebie kuchni. Warto więc wiedzieć, na czym koncentrować się, by nabyć lodówkę, która spełni nasze potrzeby.
-
Nietypowe zastosowanie kuchenki mikrofalowej, o których nikt nie ma pojęcia!
Kuchenka mikrofalowa znajduje się obecnie w niemal każdy polskim domu. Czy wiesz jednak, że można wykorzystać ją na wiele różnych, nietypowych sposobów? Przedstawiamy Ci sprawdzone patenty!
Kamila
Nietypowe zastosowanie kuchenki mikrofalowej, o których nikt nie ma pojęcia! 2018-04-03 09:53:08 2016-10-27 09:32:52