Dzięki praktycznej spiżarni można uporządkować wiele produktów spożywczych, zapasów, przetworów, czy nawet rzadko używanego sprzętu AGD. Warto więc wiedzieć, jak ją urządzić.
Steven Cukrov @ 123rf.com
Znalezienie miejsca
O tym, gdzie powinna znaleźć się spiżarnia warto zadecydować już na etapie budowy domu – najlepiej w czasie tworzenia lub wybierania projektu. Pomieszczenie takie powinno być bowiem zaciemnione, chłodniejsze od reszty domu, a także zlokalizowane w pobliżu kuchni. W mieszkaniach urządzenie takiego odrębnego pomieszczenia nie jest możliwe, choć można je wydzielić przynajmniej poprzez wyznaczenie części zabudowy kuchennej na zapasy.
Temperatura w spiżarni
Istotne jest, by w spiżarni panowała stała temperatura niższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Temperatura ta nie powinna przekraczać 15-16 stopni Celsjusza. Nie zaleca się także, by w spiżarni było okno, gdyż światło słoneczne podniesie ciepłotę oraz przyspieszy psucie się wielu produktów. Jeśli jednak w komórce takie okno będzie się znajdywać, można zasłonić je ciemną roletą oraz siatkami przeciw owadom. Konieczne jest też zadbanie o prawidłową wilgotność powietrza i o jego cyrkulację. W spiżarni musi więc znajdować się działająca wentylacja grawitacyjna oraz nawiewniki w ścianie lub oknie. Jeśli nawiewniki takie nie mogą być zainstalowane, można je zastąpić podcięciami w drzwiach wejściowych do pomieszczenia. Ściany i podłoga powinny być wyłożone dodatkowo materiałami izolacyjnymi, które zagwarantują, że ciepło z sąsiednich pomieszczeń nie będzie ogrzewać spiżarni.
Jakie wyposażenie?
W spiżarniach poleca się kładzenie płytek ceramicznych i kamienia na podłogę oraz malowanie ścian farbami odpornymi na wilgoć. Na ścianach warto zamontować jak najwięcej praktycznych półek z drewna lub metalu, które posłużą do przechowywania słoików z przetworami, czy też pojemników z mąką, ryżem, cukrem czy kaszą. Na półkach można też umieścić kartony z mlekiem, zgrzewki butelkowanej wody mineralnej czy większe patelnie i garnki. Jest to również doskonałe miejsce na produkty w puszkach, ziemniaki, cebulę czy nawet karmę dla zwierząt.
Rozplanowując ułożenie półek, trzeba pamiętać, że ciężkie i duże produkty umieszcza się najniżej, przez co trzeba na nie zostawić więcej miejsca. Na samej górze należy natomiast pozostawić miejsce na lekkie zapasy i sprzęty używane sporadycznie. Na warzywa i owoce warto nabyć ażurowe pojemniki lub wiklinowe kosze, które zapewnią przepływ powietrza, a na produkty sypkie – hermetyczne pojemniki chroniące przed wchłanianiem wilgoci.
W spiżarni warto też postawić półkę na wino. Panujący w pomieszczeniu mikroklimat stwarza bowiem doskonałe warunki do przechowywania tego trunku.
Gdy na spiżarnię nie ma miejsca
W mieszkaniach lub niewielkich domach wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia na spiżarnię może nie być możliwe. Można ją jednak zastąpić wysokim cargo, które charakteryzuje się nieskrępowanym dostępem do każdej półki, kosza lub szuflady.
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak optycznie poszerzyć wąską kuchnie? Tych zasad musisz się trzymać!
W mieszkaniach budowanych w czasach PRL często można spotkać się z wąskimi, nieustawnymi kuchniami. Wiele osób nie ma pojęcia, że nawet tak nieprzyjazne wnętrza można ciekawie urządzić. Warto poznać parę trików to ułatwiających.
-
Jak urządzić kuchnię półotwartą? - Wady, zalety i sposoby aranżacji
Obecnym trendem jest otwieranie kuchni na salon. Rozwiązanie to pozwala nie tylko optycznie zwiększyć metraż mieszkania, ale także gwarantuje lepszą komunikację pomiędzy kuchnią, a pozostałymi pomieszczeniami. Kuchnię można jednak otworzyć nie tylko całkowicie, ale i częściowo – to, jaki sposób jej otwarcia wybierzemy, zależy od naszych preferencji, a także od planu kuchni i technicznych możliwości właścicieli mieszkania.
-
Rozsądne zakupy - jaką lodówkę wybrać?
Kupno sprzętu AGD to spory wydatek, dlatego warto przygotować się do niego na tyle dobrze, by dokonywać przemyślanych i rozsądnych decyzji. Nie powinno się wyrzucać pieniędzy w przysłowiowe błoto, kupując sprzęty, których zwyczajnie się nie potrzebuje. Istotne jest dokonywanie skrupulatnej selekcji pod kątem wyboru jedynie najlepszych urządzeń, będących optymalnym wariantem do posiadanej przez siebie kuchni. Warto więc wiedzieć, na czym koncentrować się, by nabyć lodówkę, która spełni nasze potrzeby.
-
Kupujemy zlewozmywak - który wybrać? na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając zlewozmywak zwykle zastanawiamy się jedynie, z jakiego materiału powinien on być wykonany, a także jaki powinien być jego kolor, by współgrał on z resztą zabudowy. Istotna jest jednak jeszcze jedna kwestia – jest nią wielkość zlewu.
Kamila
Kupujemy zlewozmywak - który wybrać? na co zwrócić uwagę przy zakupie? 2016-06-13 13:21:05 2016-06-13 11:38:56