Wiosenna i letnia pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Własny ogród koło domu lub działka rekreacyjna idealnie się do tego nadają. Lepiej spędzić leniwe popołudnia bujając się na hamaku, czy odpoczywając we własnym namiocie ogrodowym?
Namioty ogrodowe – co mamy do wyboru?
Na rynku znajdziemy namioty ogrodowe w wielu kształtach i rozmiarach. Najpopularniejsze wymiary to ścianki o długości do 3 m i wysokość około 2,2-2,5 m. Jeżeli zależy nam na większej powierzchni, możemy poszukać modelu o wymiarach ścianek nawet do 4 m. Jeżeli chodzi o kształt, to możemy wybierać z namiotów kwadratowych, prostokątnych oraz okrągłych.
To jak dobrze namiot będzie nas chronił przed warunkami atmosferycznymi, zależy od tego, ile ma ścianek. Możemy wybierać spośród modeli otwartych, półotwartych i zamkniętych. Namioty otwarte chronią nas przed czynnikami atmosferycznymi jedynie od góry. Półotwarte są wyposażone w dwie ścianki, więc dodatkowo osłaniają przed wiatrem. Za to namiot zamknięty osłania nas z każdej strony i dodatkowo blokuje dostęp natrętnym komarom.
Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę cyrkulację powietrza, to w tym przypadku wygrywają namioty otwarte. Dają one nieograniczony dostęp do świeżego powietrza. Podczas letnich upałów w namiocie zamkniętym będzie nam zbyt gorąco. Najlepszym wyborem będzie namiot ze składanymi ściankami, niestety tego typu modele więcej kosztują. Sami musimy znaleźć kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną a naszymi wymaganiami.
Zwróćmy również uwagę na materiał i stelaż. Pokrycie namiotu powinno zostać zrobione z trwałego, wodoodpornego materiału, który nie zacznie blaknąć pod wpływem promieni słonecznych. Szukajmy stelażu wykonanego ze stalowych lub aluminiowych rurek o średnicy przynajmniej 1,5 cm. Tworzywa sztuczne nie będą odpowiednio wytrzymałe. Jeżeli zależy nam na naturalnych materiałach, rozejrzyjmy się za namiotem z drewnianą konstrukcją. Szeroki wybór namiotów ogrodowych różnego typu można znaleźć na https://www.jula.pl/catalog/ogrod/wyposazenie-ogrodu/namioty-ogrodowe/.
Kto będzie zadowolony z namiotu ogrodowego?
Namioty ogrodowe mają wiele plusów – są tańsze niż tradycyjne altanki oraz chronią przed deszczem, słońcem i wiatrem. Jeśli będziemy mieli na to ochotę, możemy bez problemu przenieść je z miejsca na miejsce, są lekkie i łatwe do przechowywania po złożeniu. Jednak nie jest to uniwersalny wybór dla każdego. Namiot ogrodowy sprawdzi się w przypadku osób, które mają dużą rodzinę lub zapraszają wielu przyjaciół. Wspólne biesiadowanie na świeżym powietrzu możemy przeciągnąć nawet do godzin wieczornych – wiele modeli jest wyposażonych w oświetlenie oraz moskitierę.
Namiot ogrodowy to również dobry wybór dla osób, które lubią przebywać na dworze przy każdej pogodzie. Pod zadaszeniem możemy schować się przed palącym słońcem lub ulewnym deszczem. Nawet gdy pogoda nie dopisze, w namiocie bez problemu da się wypić kawę, posiedzieć wspólnie, porozmawiać. Pamiętajmy jednak, że każdy model musimy wyposażyć w dodatkowe meble i miejsca do odpoczynku. Namiot to tylko zadaszenie i nie ma w zestawie leżaków ani krzeseł. Do rozłożenia namiotu potrzebujemy również sporo wolnej, płaskiej przestrzeni, na której nie rosną krzaki ani drzewa.
Rodzaje hamaków
Wybierając hamak, musimy zastanowić się przede wszystkim nas tym, kto będzie z niego korzystał. Inną wielkość i wytrzymałość mają hamaki dla dzieci, dla dorosłych lub wieloosobowe. Długość hamaka dla dorosłych nie powinna być mniejsza niż 3,5 m, a szerokość to przynajmniej 1,3 m. Jeżeli chcemy kupić hamak dziecku, to powinien mieć około 2,5 m i szerokość 1,2 m. Dobrym wyborem dla całej rodziny będzie hamak kolumbijski, który jest grubo pleciony i mieści więcej niż jedną osobę.
Przed zakupem sprawdźmy maksymalne obciążenie danego hamaka. Powinno ono wynosić maksymalnie 100 kg dla modelu jednoosobowego. Jeżeli chodzi o materiał, to szukajmy wytrzymałych hamaków z płótna, bawełny, mieszanki poliestru z bawełną, nylonu lub polipropylenu. Wszystko zależy od tego, jaki typ hamaku podoba nam się najbardziej i czy zależy nam na naturalnych materiałach czy sztucznych. Bardzo ważna jest również gwarancja bezpieczeństwa od producenta danego hamaku. Zwracajmy uwagę czy wybrany model ją posiada.
Wiele osób martwi się, czy będzie mogła korzystać z hamaka, skoro nie ma w ogrodzie odpowiednio dużych drzew. Na szczęście obecnie na rynku znajdziemy ogromny wybór hamaków na stelażu. Szukajmy stelaży metalowych, które są trwałe i łatwo je zmontować. Warto również zainwestować w drewniane modele. Jeżeli hamak, który wpadł nam w oko, nie ma w zestawie stelaża, bez problemu możemy dokupić go osobno. Ważne tylko by wybrać taki, który ma możliwość regulacji wysokości oraz długości, dzięki czemu będzie bardziej uniwersalny. Hamaki dobrej jakości możemy kupić na https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/aktywnosc-rekreacyjna/meble-plazowe/hamaki/.
Hamak w ogrodzie – tak czy nie?
Chwile na hamaku to okazja na oderwanie się od codziennych spraw i spędzenie czasu z samym sobą. Jeżeli wybierzemy model w dużym rozmiarze, będziemy mogli wypoczywać również z bliską osobą lub dziećmi. Hamaki są lekkie i mobilne, więc bez problemu ustawimy je w każdym miejscu w naszym ogrodzie. Są również niewielkie, dzięki temu nie potrzebujemy dużo miejsca, by je rozwiesić i możemy cieszyć się czasem na hamaku nawet w najmniejszym ogrodzie. Pamiętajmy, że sam hamak nie chroni nas przed słońcem, wiatrem ani deszczem. To od nas zależy czy rozwiesimy go w cieniu drzew, czy rozłożymy stelaż na otwartej przestrzeni. W przypadku ulewnego deszczu nie będziemy mogli poleżeć na hamaku. Chyba że rozłożymy go pod namiotem ogrodowym!
Hamak i namiot ogrodowy – a może oba naraz?
Jeżeli nie możemy się zdecydować, pomyślmy o zakupie obu typów wyposażenia ogrodu. Drzemki i samotne chwile z książką będziemy mogli spędzać na hamaku, a w namiocie wydawać przyjęcia dla rodziny i przyjaciół. Przed taką decyzją pomyślmy jednak, czy mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie i czy nasze finanse pozwalają nam na większe zakupy. Jeżeli oba elementy pasują do naszego ogrodu, to nie ma na co czekać!
Wybrane dla Ciebie:
-
4 pożyteczne owady, które pomogą Ci zadbać o Twój ogród
Owady zwykle nie kojarzą nam się dobrze. W szczególności ćmy bądź inne latające stworzenia, które często dostają się do naszego domu. Jednak wbrew pozorom mają one bardzo wiele zalet, których zwykle nie jesteśmy świadomi. Warto uzupełnić swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej w tym temacie.
-
7 sprawdzonych sposobów na walkę z chwastami
Chwasty to zmora każdego ogrodnika i osoby, która z miłością pielęgnuje swój ogród. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są najskuteczniejsze metody walki z chwastami, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.
-
Jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli?
Motyle to hipnotyzujące stworzenia, występujące w dziesiątkach gatunków. Kolorowe, o różnych wielkościach, są prawdziwą ucztą dla oczu. Ogrody, które przyciągają motyle, muszą spełniać kilka warunków. Liczba naturalnych siedlisk motyli z roku na rok się zmniejsza. Tym bardziej istotne jest to, aby w swoim ogrodzie stworzyć im warunki przyjazne do rozwoju. Przekonaj się, jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli.
-
5 sposobów na wizualne powiększenie małego ogrodu
Wielu z nas nie posiada komfortu posiadania dużego ogrodu. Co zrobić w przypadku, kiedy dysponujemy tylko niewielkim skrawkiem terenu i chcemy go jak najlepiej wykorzystać i jeśli to możliwe, optycznie powiększyć? Jest na to kilka metoda.
Kamila
5 sposobów na wizualne powiększenie małego ogrodu 2017-04-28 15:05:12 2017-04-13 08:10:41