Jeśli nie chce się, by w mieszkaniu zamieszkały insekty, trzeba dbać o czystość i regularnie sprzątać. Niestety zdarza się, że pomimo to w szafkach kuchennych zagnieżdżą się karaluchy, na korytarzu zaczną biegać mrówki, a w szafach ubraniowych zalęgną się mole. Jak wtedy z nimi walczyć?
Andrey Pavlov @ 123rf.com
Symbioza nie jest możliwa
Powinniśmy pamiętać, że człowiek nie żyje z insektami w symbiozie, dlatego też musi usuwać je ze swojego mieszkania. Małe owady nie tylko niszczą ubrania, jedzenie czy sprzęty, ale także roznoszą groźne dla ludzi wirusy, bakterie i grzyby. Warto więc walczyć z robactwem, by zachować zdrowie.
Walka z muchami
Owady te są wyjątkowo dokuczliwe i – niestety – równie powszechne. Pojawiają się one dosłownie wszędzie, gdzie mieszkają ludzie i odżywiają się tym samym pokarmem. Siadają one na jedzeniu i następnie pokrywają je śliną w celu jego rozpuszczenia. Na owocach, warzywach, ugotowanym makaronie czy na cieście mogą wtedy pojawić się groźne zarazki. Muchy przenoszą choroby takie jak choćby: wąglik czy dur brzuszny. Dodatkowo owady te przyczyniają się do przenoszenia jaj owsików.
Aby pozbyć się much, warto sięgnąć po stary, sprawdzony sposób, czyli lep. Można go zrobić samodzielnie poprzez wymieszanie cukru, melasy lub innego słodkiego syropu i zagotowanie składników z wodą do momentu zgęstnienia mieszkanki. Słodką substancją należy pokryć kawałki papieru i rozwiesić je w mieszkaniu. Wśród gotowych produktów do walki z muchami najpopularniejsza jest packa. Dużym uznaniem cieszą się też płytki, które ustawia się w mieszkaniu.
Potyczki z rybikami
Rybiki są podobne do niewielkich rybek i zagnieżdżają się w miejscach ciepłych i wilgotnych. Chętnie spożywają cukier, mąkę, karmy dla zwierząt, a nawet zawilgocone tapety ścienne.
Aby się ich pozbyć, można sięgnąć po domową mieszankę cukru pudru i boraksu w stosunku 2:1. Papkę można dodatkowo połączyć z ugotowanym i rozgniecionym żółtkiem, mąką pszenną lub mlekiem w proszku. Przygotowany do walki z rybikami środek należy rozłożyć na papierze, który następnie układa się w miejscach przebywania robaków.
Starcia z mrówkami faraona
Mrówki faraona żyją w większych grupach i potrafiąc skolonizować nawet najmniejszą szczelinę w mieszkaniu. Żywią się wszystkim tym, co człowiek. Walka z nimi jest trudna, gdyż nierzadko omijają one pułapki.
Mrówek można pozbyć się poprzez wymieszanie boraksu z ugotowanym żółtkiem w stosunku 10:1. Mieszankę należy wykładać przez okres kilku tygodni w odstępach co 2-3 dni. Efekt jej działania można wzmocnić poprzez wykorzystywanie zapachów, których nie lubią insekty, czyli cytryny, tytoniu, nafty czy terpentyny.
Wysiedlanie moli kuchennych
Mkliki, czyli mole kuchenne, zjadają niemalże wszystko. W ciągu dnia ukrywają się, pozostając w nieruchomej pozycji na ścianach bądź sufitach, natomiast w nocy składają jaja.
Jeśli w pomieszczeniu zagnieździły się mkliki, należy usunąć wszelkie produkty spożywcze, w jakich zamieszkały. Następnie trzeba sięgnąć po gorący ocet i parujący wstawić do szafek. Opary octu są zabójcze dla dorosłych moli kuchennych oraz dla larw. Czynność należy powtarzać do skutku, dodatkowo można wzmocnić efekt działania octu poprzez rozsypywanie w szafkach liści laurowych, których zapachu nie lubią mkliki.
Pogrom prusaków
Prusaki, czyli powszechnie znane karaluchy, żerują na chwilę po zmroku i nad ranem. Wybierają do bytowania miejsca ciepłe, suche i pełne jedzenia. Zjadają głównie resztki pożywienia, które zalegają pod meblami.
Walka z prusakami jest wyjątkowo trudna. Można jednak pozbyć się ich, dokładnie czyszcząc całe mieszkanie, a następnie rozkładając mieszkankę cukru i proszku do pieczenia (w stosunku 1:1). Insekty nie lubią też zapachu amoniaku, dlatego można wykorzystać odrobinę tego środka do mycia podłogi.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26