Zakup sprzętów kuchennych to wydatek, który jest niezbędny, a nabyte sprzęty będą latami służyły w pracach domowych. Dlatego też należy dbać o nie ze szczególną starannością i nie doprowadzać do powstawania zabrudzeń, których usunięcie może powodować problem. Zobacz, jakie kroki należy podjąć, by utrzymać domowy sprzęt w czystości przez wiele lat i unikać kłopotliwych i drogich napraw.
Tatiana Gladskikh @ 123rf.com
Pralka
Kluczowym elementem jest filtr umiejscowiony w dolnej części pralki. Raz w miesiącu należy go wyjąć i porządnie oczyścić. Być może zalegają tam nitki odzieży lub drobne monety, które zaburzają pracę urządzenia. Warto też raz na kilka miesięcy włączyć puste pranie, a zamiast płynu wlać do pojemnika szklankę octu.
Okap
To miejsce, gdzie szybko pojawia się tłuszcz zmieszany z kurzem. Kratki okapu należy raz w tygodniu przemywać ciepłą wodą z płynem do naczyń. Tłusty osad z powierzchni okapu można zmyć wodą z octem.
Zmywarka
Urządzenie szczególnie podatne na zabrudzenia, głównie ze względu na zalegające resztki pokarmu. Z tego powodu należy raz w tygodniu przemywać filtr zmywarki oraz uszczelki znajdującej się na drzwiach maszyny. Ładny zapach wewnątrz zapewni zakup specjalnego odświeżacza do zmywarek lub wrzucenie sporego kawałka skórki z cytryny.
Lodówka
Jeśli raz w miesiącu przemywasz lodówkę wodą z octem, w zasadzie nie musisz robić niczego więcej, by zapewnić jej prawidłową pracę. Należy pamiętać też o przecieraniu uszczelek wilgotną szmatką, a w przypadku braku funkcji „No Frost”, raz na trzy miesiące należy rozmrozić pojemniki, gdzie zbiera się lód.
Piekarnik
Ten sprzęt domowy najłatwiej czyści się regularnie, aby uniknąć powstawania trwałych zabrudzeń. Dobrze jest zaopatrzyć się w szczotkę o nylonowym włosiu, która skutecznie usunie zabrudzenia z krat i blach. Mocno zapuszczony piekarnik można oczyścić wstawiając na noc do zimnego piekarnika pół szklanki amoniaku. Na drugi dzień należy porządnie wyczyścić piekarnik. Nie zaleca się stosowania szorstkich przyborów, które mogą poniszczyć powierzchnie sprzętu i sprawić, że zaczną rdzewieć.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26