Idealnie równe ściany prezentują się świetnie bez względu na to, czy pokrywa je farba, czy też tapeta. Niestety, do tej pory aby uzyskać efekt gładkiej powierzchni najczęściej trzeba było decydować się na pracochłonne tynkowanie i powolne zacieranie. Obecnie można przyspieszyć ten proces, stosując suche tynki, czyli płyty kartonowo-gipsowe. Ich zastosowanie nie wymusza kłopotliwych przestojów w pracy i gwarantuje świetny efekt.
Matej Kastelic @ shutterstock.com
Jak wybrać płyty kartonowo-gipsowe na ściany?
Aby płyty kartonowo-gipsowe były dobrze dobrane, należy ustalić wilgotność pomieszczenia, w którym się znajdą. Jeżeli wilgotność powietrza jest standardowa, sprawdzą się płyty typu A, natomiast w kuchni czy łazience potrzebne będą płyty H2, zaimpregnowane w celu ochrony przed wodą. Bez względu na rodzaj wybranych płyt kartonowo-gipsowych, warto wybierać te, które mają fabrycznie ścięte krawędzie boczne. Przyspieszy to pracę ze względu na brak konieczności fazowania płyt.
Jak przymocować płyty kartonowo-gipsowe do ściany?
Płyty można przyklejać bezpośrednio do ściany, jednak same ściany muszą być stosunkowo równe. Przyklejanie płyt do ściany sprawdza się zwykle w przypadku dobrze ułożonych ścian z bloczków wykonanych z betonu komórkowego lub silikatu.
Przed rozpoczęciem pracy należy oczyścić powierzchnię ścian i usunąć ewentualne luźne fragmenty. Jeżeli pojawiają się przegrody pomiędzy bloczkami, powinno się je zagruntować.
skdesign @ 123rf.com
Do przyklejania płyt wykorzystuje się klej gipsowy. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na czas wiązania – najlepiej by oscylował w graniach 45-60 minut. Aby dobrze trzymał, należy rozmieszać go dokładnie według instrukcji producenta. Po rozrobieniu nakłada się go paskami wzdłuż krawędzi płyt oraz plackami w ich wnętrzu. Płytę z nałożonym klejem przyciska się do ściany, a następnie dobija młotkiem gumowym. Należy również pilnować poziomowania płyt.
Jak przymocować płyty kartonowo-gipsowe na stelażu?
Jeżeli ściany są zupełnie nierówne, można przymocować je do specjalnego rusztu, wykonanego ze stalowych profili. Profile z taśmą UD mocuje się do podłogi i sufitu w możliwie najmniejszej odległości od ściany. Profile CD montuje się natomiast do sąsiednich ścian, by wraz z profilami UD stworzyły ramę zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych. Profile CD powinno się umieszczać w odstępach co około 40 cm.
Jeżeli chce się ocieplić pomieszczenie, można umieścić pomiędzy profilami wełnę mineralną. Ponadto przestrzeń ta może posłużyć do ukrycia przewodów elektrycznych.
Jak szpachlować płyty kartonowo-gipsowe?
Styki pomiędzy poszczególnymi płytami kartonowo-gipsowymi powinno się zaszpachlować. Łączenia wcześniej gruntuje się, a następnie nakłada się masę szpachlową w kierunku poprzecznym do styków. Gdy masa jest wygładzona, wtapia się w nią taśmę zbrojącą i nakłada się kolejną warstwę masy szpachlowej. Później nakłada się ostatnią warstwę szpachli, a po jej wyschnięciu, szlifuje się ją papierem ściernym. Jeżeli płyty są przykręcane, szpachlą pokrywa się również wystające wkręty.
skdesign @ 123rf.com
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26