W sklepach można znaleźć szeroki wybór gniazdek elektrycznych i włączników. Kupi się w nich gniazda kolorowe, matowe, ozdobne, minimalistyczne i w fantazyjnych ramkach. Przy wyborze konkretnego modelu należy jednak sprawdzić, czy został wyprodukowany przez renomowaną firmę oraz czy posiada znak CE. Istotne jest również przeznaczenie konkretnego typu gniazdka lub włącznika.
NA image @ shutterstock.com
Jakie gniazdka elektryczne wyróżniamy?
W sklepach można znaleźć gniazda elektryczne podtynkowe, które umożliwiają ukrycie kabla pod tynkiem lub w bruzdach, w których mieszczą się specjalne rurki. Natynkowe gniazdka montuje się natomiast w pomieszczeniach, w których nie da się ukryć kabla w ścianie, a estetyka nie ma większego znaczenia. Puszki podłogowe sprawdzają się za to w altanach oraz na tarasach i balkonach.
Gniazda elektryczne dzielą się dodatkowo na:
- pojedyncze,
- w ramkach wielokrotnych,
- bryzgoszczelne,
- z uziemieniem,
- bez uziemienia.
Gniazdka z uziemieniem chronią przed przepięciami spowodowanymi np. przez uszkodzenie urządzenia. W łazienkach oraz w miejscach narażonych na kontakt z wodą warto dodatkowo wybierać modele z uziemieniem i ochronną klapką. W pokojach i przedpokojach można montować bez przeszkód modele gniazdek bez uziemienia, jednak z przesłonami torów prądowych – jest to istotne zwłaszcza w przypadku posiadania dzieci, gdyż przesłony uniemożliwiają wkładanie przedmiotów do otworów w gnieździe.
Jakie włączniki światła są dostępne w sklepach?
W sklepach najczęściej można nabyć włączniki jednobiegunowe, czyli standardowe. Posiadają one jeden przycisk, który służy do włączania i wyłączania światła. Montuje się je zwykle w pokojach, łazienkach i kuchniach tuż przy wejściu.
Włączniki dwubiegunowe posiadają jeden przycisk, jednak umożliwiają włączanie oświetlenia o różnym napięciu zasilania. Wielomodułowe włączniki służą do tworzenia dowolnej kombinacji włączników. Świecznikowe modele posiadają co najmniej dwa przyciski, które pozwalają przykładowo włączyć jedynie część żarówek w dużym żyrandolu lub wszystkie jednocześnie. Krzyżowe włączniki posiadają jeden przycisk, lecz służą do wyłączania i włączania światła w więcej niż dwóch miejscach.
Włączniki z czujnikiem ruchu sterują oświetleniem w sposób automatyczny, włączając światło, gdy zarejestrują ruch i wyłączając je po upływie kilkudziesięciu sekund. Ściemniacze światła wykorzystywane są natomiast do regulowania natężenia oświetlenia. Ostatnim rodzajem włączników są włączniki schodowe, które stosuje się w parach. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej montuje się je na klatkach schodowych, by móc włączać i wyłączać światło w tym samym miejscu.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26