Umywalki nablatowe cieszą się od kilku sezonów niesłabnącą popularnością. Wiąże się to z faktem, że są wygodne w użytkowaniu, wyjątkowo estetyczne oraz dostępne w wielu kształtach i kolorach. Tego typu umywalkę możesz łatwo dopasować do wystroju wnętrza swojej łazienki, a sposób jej montażu pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie na przybory kosmetyczne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając umywalkę nablatową, jakie rodzaje są dostępne na rynku oraz o jakich akcesoriach nie zapomnieć przy jej zakupie.
Umywalka nablatowa – kiedy się sprawdzi? Czy warto ją kupić?
Dlaczego warto zdecydować się na umywalkę nablatową w łazience? Poznaj jej największe zalety:
- Oszczędność miejsca – zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne odpowiedniki, więc świetnie sprawdzi się także w niewielkich pomieszczeniach, a dzięki charakterystycznemu ułożeniu na łazienkowym blacie, zyskujesz dodatkową przestrzeń np. na ułożenie kosmetyków czy przyborów higienicznych.
- Komfort użytkowania – umieszczenie umywalki na szafce lub blacie sprawia, że jest wyżej niż klasyczne modele. Tym samym codzienne korzystanie będzie łatwiejsze i wygodniejsze, np. podczas mycia twarzy, zębów czy golenia.
- Szeroki wybór modeli – umywalki nablatowe są dostępne w wielu kształtach, wymiarach i materiałach. Są wykonane nie tylko z białej ceramiki, ale też np. z kamienia, szkła hartowanego lub metalu, co umożliwia dobranie jej stylu do aranżacji łazienki. Od tradycyjnych form, poprzez nowoczesne i minimalistyczne, aż po futurystyczne czy industrialne, w przeróżnych kolorach i układach (np. boho, pastelowych odcieniach, wielokolorowych, z graficznymi motywami czy tych pokrytych mozaiką).
- Zachowanie czystości łazienki – krawędź umywalki nablatowej jest wysoka, dlatego woda nie rozchlapuje się w łazience, zalewając meble czy płytki.
- Łatwa konserwacja – umywalka zamontowana w ten sposób jest prostsza w utrzymaniu czystości niż np. modele wpuszczane w blat. Jej główna część jest widoczna i łatwo dostępna, więc nie musisz martwić się o zabrudzenia w szczelinach.
Jednymi minusami umywalek nablatowych są: trudność korzystania z nich przez dzieci i osoby starsze, które mogą mieć kłopot z dosięgnięciem do wysokich, głębokich mis oraz wyższy koszt zakupu tego typu modeli. Dlatego warto pamiętać, aby wybierając umywalki łazienkowe dostosować je do indywidualnych preferencji.
Umywalka nablatowa – akrylowa, szklana, a może z corianu?
Przy wyborze materiału wykonania umywalki nablatowej, poza kwestiami aranżacyjnymi, należy zwrócić uwagę na to, czy jest odporny na działanie wyższych temperatur i czyszczenie chemicznymi środkami, co pozwoli uniknąć uszkodzeń. Najczęściej spotykane na rynku materiały, z których powstaje ten typ umywalek to:
- Ceramika
Umywalki ceramiczne cechuje trwałość wykonania i łatwość konserwacji. Dlatego są najbardziej popularne. Dzielą się na nieszkliwione i szkliwione, przy czym te drugie są odporniejsze na zanieczyszczenia i łatwiej z nich usunąć osad, np. z mydła, pasty czy innych kosmetyków. Warto zwrócić uwagę na te, wykonane z porcelitu i porcelany, które stanowią bezpieczny wybór na lata.
- Kamień
Kamień jest równie odporny na uszkodzenia i trwały, a przy tym nadaje łazience naturalnego sznytu oraz oryginalnego stylu. W zależności od aranżacji możesz wybierać mi.in. spośród: marmuru, piaskowca, onyksu, dolomitu, bazaltu czy trawertynu. Warto wspomnieć, że ten materiał wykonania jest trudniejszy w utrzymaniu czystości, ponieważ w porowatej strukturze tego surowca mogą zbierać się resztki kosmetyków, powodując zacieki.
- Szkło
Szkło hartowane jest odporne na pękanie i występuje w wielu wariantach kolorystycznych, opcjonalnie z różnymi wzorami. Świetnie sprawdzi się w łazienkach o określonym stylu, np. orientalnych, w których można dobrać umywalkę z grafiką w kwiaty. Nadaje lekkości wnętrzu, jednak w przypadku przejrzystego szkła należy wziąć pod uwagę widoczne zacieki i zabrudzenia.
- Drewno
To niezwykle ciekawa i elegancka propozycja dla wielbicieli naturalnych rozwiązań. Wykonane przeważnie z egzotycznego, zaimpregnowanego drewna, umywalki nie chłoną wilgoci i są trwałe. Nadają pomieszczeniu ciepła i niepowtarzalnego charakteru.
- Akryl
Niewątpliwą zaletą akrylowych umywalek jest ich atrakcyjna cena i wizualne skojarzenie z ceramicznymi modelami. Cechuje je lekkość, odporność na zarysowania oraz łatwość czyszczenia. Są odporne na pęknięcia i żółcenie. Jednak warto pamiętać, że akryl jest dość elastycznym materiałem, dlatego modele z tego materiału będą podatne na wgniecenia.
- Stal
Stalowa umywalka to wybór do określonego wnętrza, np. w stylu industrialnym. Przypomina relikt przeszłości, jednak może być ciekawym akcentem w stylowym wystroju. Odporny na uszkodzenia i zabrudzenia, występuje w wielu wariantach, np. realizacje z brązu, niklu czy żeliwa.
- Corian
Jest to materiał stworzony z akrylu oraz naturalnych minerałów i pigmentów. Charakteryzuje się trwałością i otwiera możliwość niewidocznego łączenia pojedynczych komponentów, co pozwala uzyskać umywalki o fantazyjnych, nietypowych kształtach. Stanowi świetny wybór dla osób poszukujących niebanalnych i oryginalnych rozwiązań.
Jaki kształt umywalki nablatowej wybrać?
Wybór kształtu umywalki nablatowej zależy od wielkości, układu pomieszczenia i stylu jego wykończenia. Niewątpliwą przewagą tego typu armatury jest bogaty wybór form:
- od kwadratowych i prostokątnych – które sprawdzą się zarówno w tradycyjnych wystrojach, jak i tych minimalistycznych, nowoczesnych,
- poprzez okrągłe i owalne, umieszczone np. na drewnianym blacie, szafce czy komodzie, przywodzące na myśl ekskluzywne salony SPA,
- po fantazyjne rozwiązania w futurystycznych aranżacjach.
Przy wyborze formy umywalki nablatowej warto dopasować ją do kształtu pozostałych elementów łazienki np. sedesu czy bidetu, aby zachować wykończeniową spójność. Istotną kwestią jest też wybór odpowiedniego blatu, który spowoduje, że całość będzie skomponowana stylowo i konsekwentnie.
Szeroki wybór umywalek nablatowych i innych modeli o różnych kształtach, stylach i wymiarach znajdziesz na stronie lazienkaplus.pl – w największym sklepie internetowym z wyposażeniem łazienek. Profesjonalni doradcy szybko i wygodnie pomogą dopasować umywalkę oraz dobrać niezbędne elementy montażu, potrzebne do wykończenia twojej łazienki.
Wygodna umywalka nablatowa – wymiary
Generalna zasada dotycząca wyboru wielkości i wysokości montażu umywalki odnosi się do dopasowania tych parametrów do przeznaczenia łazienki. W tej dla gości wystarczy mniejsza i płytsza umywalka, ponieważ służy jedynie umyciu rąk lub zębów. Natomiast w łazienkach dla domowników, w których na co dzień wykonujemy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, warto postawić na komfort i odpowiednią głębokość. Standardowe modele mają od 40 do 70 cm szerokości i od 30 do 55 cm głębokości, co pozwala wygodnie i bez zachlapania pomieszczenia korzystać z umywalki.
Naturalnie wszystko zależy od indywidulanych możliwości przestrzennych i aranżacyjnych. Jeśli dysponujesz większą łazienką, optymalna szerokość, która pozwala np. na swobodne mycie się czy golenie to 60 do 70 cm. Należy też pamiętać, aby umywalka nablatowa była wystarczająco głęboka, co wpływa na komfort jej użytkowania.
Ciekawą kwestią jest wysokość montażu, bowiem zgodnie z normami ustalonymi wg Warunków Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych zaleca się montowanie umywalki na wysokości 75-80 cm. Jednak współcześni architekci zaznaczają, że są to przestarzałe normy, odpowiadające pokoleniom z lat 60. i 70. Obecne powinny obejmować wyższych użytkowników, dlatego średnia wysokość montażu umywalki powinna oscylować między 85 a 90 cm.
Jaka bateria do umywalki nablatowej?
Decydując się na umywalkę nablatową, masz do wyboru trzy sposoby montowania baterii:
- z otworem na baterię, do którego pasują standardowe elementy montażu
W tym wypadku należy zadbać o to, aby bateria nie odstawała i nie doprowadzała do wylewania się wody poza krawędź umywalki. Elementy aranżacyjne powinny harmonizować ze sobą, tworząc spójną całość.
- umywalka bez otworu z baterią montowaną na blacie
Pamiętaj, aby pozostawić maksymalnie 15 cm odległości pomiędzy krawędzią umywalki a wylewką, co zapewni wygodę podczas użytkowania.
- umywalka bez otworu z baterią podtynkową
To rozwiązanie można wybrać tyko na etapie projektowania łazienki, ponieważ zakłada zaplanowanie miejsca podłączenia do ciepłej i zimnej wody.
Pamiętaj, aby już na etapie projektu dobrać właściwe baterie umywalkowe.
Przydatne akcesoria umywalkowe
Niektóre modele umywalki nablatowej są dostępne w zestawie z niezbędnymi akcesoriami; inne należy o nie uzupełnić. W tym drugim przypadku niezbędne będzie dokupienie korka i syfonu.
Korek do umywalki możesz wybrać w standardowej kolorystyce, np. z błyszczącego chromu lub dopasowanego do konkretnego modelu umywalki odcieniu białego czy ceramicznego. W przypadku syfonu najczęściej masz wybór pomiędzy tym prostym, wykonanym z PVC, a opcją wykonaną z mosiądzu pokrytego chromem.
Wybrane dla Ciebie:
-
Czy warto kupić szklaną kabinę prysznicową?
Czy kupując szklaną kabinę prysznicową postąpię dobrze? Może lepiej zdecydować się na inny materiał wykonania? Czy szkło to na pewno dobry wybór? Jeśli planujesz remont, a takie myśli nie dają Ci spokoju, mamy dobre wieści. W tym artykule opiszemy dla Ciebie plusy i minusy kabin prysznicowych wyprodukowanych ze szkła.
-
9 sposobów na optyczne powiększenie łazienki
Nie każdy może cieszyć się posiadaniem dużej łazienki czy przestronnego salonu kąpielowego. Zwykle łazienki w polskich mieszkaniach i domach mają powierzchnię od 3 do 5 m2. Co zrobić, by powiększyć tę przestrzeń optycznie? Wystarczy skorzystać z 9 sprytnych sposobów, a łazienka wyda się większa niż w rzeczywistości.
-
Kilka trików, dzięki którym Twoja łazienka zawsze będzie czysta
Nie da się ukryć, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym ciężko jest utrzymać czystość, z uwagi na charakter i sposób użytkowania tego miejsca. Gdy w mieszkaniu znajduje się 3-osobowa rodzina, łazienka po całym dniu użytkowania wygląda, jakby przeszło przez nią tornado.
-
5 rzeczy, których nie powinno się trzymać w łazience
Wydaje Ci się, że Twoja łazienka jest idealna? Nie sposób się z tym nie zgodzić. Czy jednak jesteś pewna, że wszystkie rzeczy, które w niej trzymasz, właśnie tam powinny mieć swoje miejsce? Poznaj te, które powinnaś jak najszybciej z niej wynieść.
Kamila
5 rzeczy, których nie powinno się trzymać w łazience 2017-09-08 07:50:15 2017-09-04 10:35:55