Każdemu z nas zależy na tym, by podłoga w kuchni była nieskazitelnie czysta. Świadczy ona bowiem o tym, czy potrafimy odpowiednio zadbać o porządek w tym pomieszczeniu, a ponadto gwarantuje, że w nie będą rozwijać się na niej bakterie czy grzyby, które mogą przedostać się później do przygotowywanych posiłków.
Milan Markovic @ 123rf.com
To nie takie proste
Choć wydaje się, że nie ma nic trudnego w utrzymaniu kuchennej podłogi w czystości, okazuje się, że dla wielu osób to jest problem. Okazuje się bowiem, że ciepła woda i mop mogą nie wystarczyć, by ją umyć. Podłogi kuchenne wykonuje się z różnych materiałów, przez co może ona wymagać zupełnie odmiennej pielęgnacji. Jeśli zastosuje się nieodpowiednie detergenty, podłoga może nie tylko nie być czysta, ale i ulec zniszczeniu. Jak zatem czyścić poszczególne typy podłóg kuchennych?
Terakota i kamień naturalny
Materiały te nie bez powodu są często stosowane w kuchniach. Prezentują się one doskonale przez wiele lat, a większość tłustych plam i innych uciążliwych zabrudzeń można usunąć z nich niewielkim wysiłkiem. Często wystarczy użyć w tym celu ciepłej wody i delikatnego detergentu. Zanim jednak przystąpi się do mycia takiej podłogi, warto ją odkurzyć lub zamieść ze szczególnym zwróceniem uwagi na fugi, w których gromadzi się kurz i piasek. Uporczywe zabrudzenia można usuwać ostrą myjką – w pozostałych przypadkach wystarczające będzie korzystanie z dobrej jakości mopa.
Aby podłoga prezentowała się jeszcze okazalej, do wody do czyszczenia można dodać kilka kropel środka nabłyszczającego. Mycie podłogi z terakoty lub kamienia dobrze jest zakończyć poprzez wytarcie jej do sucha i wypolerowanie. Należy jednak pamiętać, że sposób ten można wykorzystywać tylko w przypadku podłóg nienasiąkliwych. Jeżeli podłoga jest nieszkliwiona i nasiąkliwa trzeba używać do jej pielęgnacji specjalnych środków przeznaczonych do tego celu – można je kupić w sklepach specjalistycznych. W obu przypadkach warto poświęcić sporo uwagi fugom. Najdokładniej wyczyści się je za pomocą szczoteczki do zębów i amoniaku lub proszku do pieczenia.
Parkiet lub deski
Nieco więcej trudności sprawia utrzymanie w czystości podłogi drewnianej. Deski lub parkiet w kuchni są bowiem silnie narażone na zabrudzenia. Przed myciem należy je dokładnie odkurzyć, a następnie wytrzeć lekko wilgotną ścierką lub dobrze odsączonym mopem. Trzeba jednak pamiętać, że mycie na mokro jest dopuszczalne jedynie w przypadku drewna lakierowanego – podłogi olejowane chłoną bowiem wilgoć i pęcznieją pod jej wpływem. Drewnianą podłogę lakierowaną można myć przy użyciu ciepłej wody z amoniakiem, gdyż pozwoli do uniknąć konieczności jej późniejszego polerowania. Dobrze też pamiętać o tym, by co jakiś czas użyć do pielęgnacji podłogi kuchennej pasty lub wosku.
Wykładzina PCV
Pielęgnacja i czyszczenie wykładziny PCV nie są trudne. Aby ją umyć wystarczy ciepła woda oraz detergent. Mieszanka ta pozwoli usunąć z niej niemalże każde zabrudzenie. Plamy uporczywe zmyje natomiast terpentyna. Po myciu wykładziny PCV dobrze jest przetrzeć ją dodatkowo mopem zamoczonym w czystej wodzie, a później przetrzeć ją do sucha. Co jakiś czas warto też użyć pasty do konserwacji tego typu wykładzin, jednakże należy pamiętać, iż środek taki nie może zawierać w swoim składzie rozpuszczalników, które mogłyby uszkodzić strukturę wykładziny. Zabronione jest też czyszczenie podłogi pokrytej wykładziną ostrymi myjkami oraz detergentami zawierającymi substancje ścierne.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26