Aby kuchenne okno prezentowało się w należyty sposób, konieczne jest utrzymywanie go w czystości. Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonane, przede wszystkim musi ono lśnić i nie lepić się od kuchennego brudu. Jak więc skutecznie i szybko wyczyścić okno w kuchni?
choreograph @ 123rf.com
Okno o specjalnych wymaganiach
Każde okno wymaga regularnego czyszczenia, jednak okno w kuchni często brudzi się znacznie szybciej od pozostałych okien w domu. Jego wewnętrzna strona często jest pokryta smugami i odciskami palców dzieci, a zewnętrzna – śladami z deszczu i zabrudzeniami z ulicy. Dodatkowo czystości okien w kuchni nie sprzyjają para wodna i wilgoć, które stanowią nieodzowny element gotowania. Ponadto tłuszcz osadza się na ramach, firankach i roletach, przez co stają się brzydkie i poszarzałe.
Jak zabrać się do czyszczenia?
Niechęć do czyszczenia kuchennego okna wynika głównie z powodu trudnych do usunięcia smug, których wbrew pozorom można się bardzo szybko pozbyć, stosując kilka prostych trików. Poznanie ich sprawi, że okno już zawsze będzie zachwycać czystością bez dużego wysiłku z naszej strony.
Przed rozpoczęciem mycia okna należy zdjąć z niego firanki, zasłony, rolety rzymskie i tym podobne ozdoby, gdyż gromadzi się na nich kurz. Kurz ten z pewnością przeniósłby się na umyte okno i sprawiłby, że efekt naszej pracy przestałby być widoczny. Ponadto wszystkie dekoracje okienne należy wyprać lub dokładnie wyczyścić przed ponownym zawieszeniem. Najlepiej do ich czyszczenia użyć delikatnego detergentu, który ich nie zniszczy oraz nie sprawi, że zmienią kolor.
Aby umyć okno, należy także zdjąć z parapetu wszelkie rośliny. Warto wykorzystać tą okazję do przetarcia ich liści mokrą ściereczką. Ponadto jest to sposobność do wyczyszczenia parapetu przy użyciu kuchennego detergentu. Zabrudzenia z zakamarków można natomiast usunąć silniejszym detergentem – w przypadku kolorowych parapetów należy robić to ostrożnie, gdyż mogą się one odbarwić. Zakazane jest używanie do mycia parapetu ostrych myjek, które mogłyby zarysować jego powierzchnię.
Mycie okna czas zacząć
Po wyczyszczeniu parapetów można przystąpić do mycia samego okna. Mycie okna należy rozpocząć od wyczyszczenia ram okiennych przy użyciu ciepłej wody i detergentu przeznaczonego do tego celu. Gdy zakończymy tę czynność, przechodzimy do mycia szyb. Jeśli są one silnie zabrudzone, trzeba wstępnie odkurzyć je suchą ściereczką. Później warto sięgnąć po sprawdzony płyn do szyb, obficie spryskując szklaną powierzchnię. Szyby myje się miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując przy tym ruchy od góry do dołu, a następnie wycierając je do sucha w kierunku przeciwnym, czyli od dołu do góry. Ważne jest, aby wycierać powierzchnię okna długimi, płynnymi ruchami, gdyż pozwala to zminimalizować ilość pojawiających się na szybie smug.
Okna najlepiej jest myć wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdyż tylko wtedy promienie słoneczne padające na szyby nie są zbyt silne. Gdy myje się okna w pełnym słońcu, detergent wysycha zbyt szybko, przez co na oknach pojawiają się smugi. Można też myć okna w pochmurny dzień, na który niezapowiadane są opady deszczu.
Sposoby naszych babć
Płyny do mycia szyb z pewnością są skuteczne, jednak coraz częściej zależy nam na znalezieniu rozwiązań bardziej ekologicznych. Jednym z nich jest używanie wody z octem w proporcji 2:1. Jeśli mycie szyb wodą z octem jest dla nas niemożliwe do zniesienia z powodu zapachu octu, możemy sięgnąć zamiast niego po sok z cytryny. Okna można też wyczyścić wodą z dodatkiem kilku kropel gliceryny, która stworzy na szybie powłokę chroniącą przed osiadaniem kurzu. Zimą można natomiast ochronić szyby przez zamarzaniem, myjąc je wodą z dodatkiem amoniaku lub denaturatu. Innym sposobem na nieskazitelnie czyste okna jest polerowanie ich gazetą – farba drukarska sprawia bowiem, że nie pozostają na nich smugi. Podobny efekt daje polerowanie szyb rajstopami.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26