Ubezpieczenie mienia nie odnosi się do samej nieruchomości, a polisa mieszkaniowa może być skonstruowana na wiele sposobów, uwzględniając np. udogodnienia dla lokatorów, cenne przedmioty zgromadzone w domu czy nawet zdarzenia mające miejsce poza obszarem nieruchomości.
Współcześnie polisy mieszkaniowe są konstruowane w taki sposób, żeby można było objąć ochroną nie tylko samo mieszkanie lub dom, ale też całe mienie ruchome, budynki znajdujące się na posesji lub przynależne, a nawet zabudowania oraz obiekty znajdujące się w zupełnie innej lokalizacji.
Mury w polisie mieszkaniowej – czym są?
W polisach mieszkaniowych wyodrębnia się trzy podstawowe przedmioty ubezpieczenia: mury, elementy stałe i mienie ruchome (inaczej: ruchomości domowe lub wyposażenie). Mury to po prostu sam dom lub mieszkanie, ewentualnie dom w budowie, czyli inwestycja budowlana. W tym pojęciu mieści się również działka połączona z nieruchomością, przynależne do mieszkania pomieszczenia (np. garaż i piwnica) oraz zabudowania obecne na posesji.
Polisa dla samych murów to minimum ubezpieczeniowe, czyli podstawa. Elementy stałe i mienie ruchome najczęściej dostępne są jako rozszerzenia, czyli dodatkowe klauzule, których wykupienie łączy się ze zwiększeniem rocznej składki.
Czym są elementy stałe w ubezpieczeniu mieszkania?
Dostępne często jako rozszerzenie elementy stałe rozumieć należy jako wszystkie przedmioty i akcesoria znajdujące się na obszarze nieruchomości, których nie sposób zdemontować gołymi rękami, czyli bez użycia narzędzi. Wśród najbardziej obrazowych przykładów można wymienić: wanny, elementy wszystkich instalacji, parkiet, kominek, kafelki, pokrycia ścian czy przynależące do zabudowy szafy, lodówki i zmywarki.
Mienie ruchome – co się do niego zalicza?
Ruchomości domowe najprościej zdefiniować w oparciu wcześniejszy opis elementów stałych. Są to więc wszystkie przedmioty obecne na obszarze nieruchomości, których demontaż możliwy jest bez użycia narzędzi lub które po prostu jesteśmy w stanie przenieść. Lista tych dóbr jest bardzo obszerna i obejmuje m. in.:
- meble nie będące w zabudowie,
- urządzenia RTV i AGD nie należące do zabudowy,
- komputery,
- sprzęt turystyczny i sportowy,
- sprzęt rehabilitacyjny,
- urządzenia elektroniczne i elektryczne,
- rzeczy osobiste,
- biżuteria i kosztowności,
- ubrania,
- książki,
- dywany,
- gotówka,
- zwierzęta domowe (każdy ubezpieczyciel ma nieco inną listę gatunków przynależących do tej grupy).
Więcej o elementach składających się na przedmiot ubezpieczenia nieruchomości oraz o samej ochronie mienia można przeczytać na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-mienia-co-warto-wiedziec/321.html.
Jakie inne budynki można ubezpieczyć z polisy?
Ubezpieczenie mieszkania poza samą przestrzenią mieszkalną może chronić również piwnicę, garaż czy pomieszczenia gospodarcze, jeśli takie przynależą do nieruchomości. Polisa dla domu z kolei jest w stanie objąć ochroną całą posesję wraz ze znajdującymi się tam altaną, wolnostojącym garażem, budynkami gospodarczymi i innymi obiektami tzw. małej architektury. Ubezpieczenie może także odnosić się do bram i ogrodzeń, a nawet roślin ogrodowych.
Towarzystwa umożliwiają także ubezpieczenie domu letniskowego, który jest położony poza działką przynależną do podstawowej nieruchomości – może być on usytuowany nawet w innej miejscowości, dla ubezpieczycieli to nie problem. Co ciekawe, coraz częściej w polisach uwzględnia się również płyty nagrobne.
Zaznaczmy, że każde towarzystwo oferuje nieco inne warunki, zarówno jeśli chodzi o zakres ochrony, jak i obiekty, które można nią objąć. Różne są też składki, jakie trzeba zapłacić za wybrany przez siebie wariant. Chcąc przejrzyście zestawić ze sobą dużą liczbę ofert, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html.
OC w życiu prywatnym, assistance i inne rozszerzenia dla lokatorów
Każdą polisę mieszkaniową można poszerzyć o wybrany pakiet udogodnień dla lokatorów. Najpopularniejszymi z nich są domowy assistance oraz ubezpieczenie cywilne, czyli OC w życiu prywatnym.
Pierwsza z wymienionych opcji jest zbiorem usług, które przysługują ubezpieczonemu oraz innym domownikom w określonych sytuacjach. Towarzystwo deklaruje się tutaj pokryć np. koszty interwencji potrzebnych specjalistów (szklarza, hydraulika, murarza, itp.) czy koszty organizacyjne związane z transportem mienia czy zakwaterowaniem lokatorów, kiedy na terenie ubezpieczonej nieruchomości dojdzie do sytuacji kryzysowej. Pakiet assistance może również umożliwiać dostęp do tematycznych infolinii (medyczna, remontowo-budowlana czy weterynaryjna) albo zapewnić serwis rowery. Każde towarzystwo nieco inaczej dobiera usługi do omawianego pakietu.
Czym jest OC w życiu prywatnym?
Ubezpieczyciel bierze na siebie finansową odpowiedzialność za podejmowane przez nas działania w życiu prywatnym – tak najprościej definiuje się ubezpieczenie cywilne przy polisie mieszkaniowej. Co ważne, ochrona dotyczy nie tylko właściciela nieruchomości, ale również pozostałych domowników, co ma znaczenie szczególnie w kontekście dzieci, których beztroskie zabawy są częstym powodem szkód.
Wśród innych dodatków adresowanych do lokatorów warto jeszcze wspomnieć o ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW) obowiązującym również poza granicami kraju czy też podstawowej pomocy prawnej, która przydaje się przy sporze z sąsiadem, spółdzielnią czy instytucją.
Przed jakimi zdarzeniami chroni polisa mieszkaniowa?
Każda polisa mieszkaniowa chroni nasz majątek przed zdarzeniami losowymi, jednak katalog tych zdarzeń może być bardzo różny, w zależności od ubezpieczyciela i wariantu umowy, na jaką się zdecydujemy. Zakres ochrony może obejmować od kilku do ponad trzydziestu ryzyk. Wśród nich znajdują się sytuacja losowe, takie jak:
- pożar,
- huragan,
- uderzenie pioruna,
- powódź,
- zalanie,
- upadek samolotu,
- uderzenie pojazdu,
- deszcze nawalny,
- śnieg i mróz,
- trzęsienie ziemi,
- lawina,
- przesiąkanie wód gruntowych.
Zagrożeniem dla naszego mienia może być również działalność osób trzecich, co także może być uwzględnione w polisie mieszkaniowej i to na wielu różnych płaszczyznach. Przykładowo towarzystwa oferują ochronę przed kradzieżą z włamaniem, rabunkiem (zdarzenie poza obszarem nieruchomości), wandalizmem, zalaniem z winy sąsiada czy graffiti.
Wymienione wyżej ryzyka mogą być dostępne w podstawowej wersji umowy lub w rozszerzonej. Każde towarzystwo nieco inaczej przyporządkowuje poszczególne zdarzenia, chociaż oczywiście są też ogólne tendencje, np. w każdej polisie mieszkaniowej ogień i zalanie (zalanie nie jest tożsame z powodzią) obecne są w podstawie.
Każde towarzystwo ma też nieco inną politykę, co przekłada się na oferowane produkty ubezpieczeniowe. Fundamentem każdej polisy jest jednak ochrona murów od zdarzeń losowych, a wszystkie inne rozszerzenia nie są dostępne samodzielnie. Żeby móc ubezpieczyć ruchomości, objąć ochroną domek letniskowy lub uzyskać dostęp do rozszerzeń dla lokatorów, musimy w pierwszej kolejności zawrzeć w polisie mury.
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak urządzić mieszkanie na wiosnę?
Szukasz pomysłu na to, jak urządzić mieszkanie na wiosnę? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj z naszych pomysłów!
-
Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka? Co zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
Zlewozmywak znajduje się w każdej kuchni – nawet w tej, w której jest zmywarka. Nikt nie wyobraża sobie bowiem, by w tym pomieszczeniu nie było miejsca, w którym można by wyczyścić owoce i warzywa, czy pozmywać szklanki. Niestety, niekiedy zlew po prostu się zatyka, a nalewana do niego woda nie znajduje ujścia. Co wtedy zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
-
3 skuteczne sposoby na stworzenie w domu miłej i przyjaznej atmosfery
Ciepła i przytulna atmosfera w domu to podstawa. Wracając do swojego domu czy mieszkania po całym dniu pracy bądź po podróży, pragniemy oddać się błogiemu lenistwu. Kolorystyka i sposób urządzenia swojego lokum ma największy wpływ na nasze samopoczucie.
-
5 porad na to jak wprowadzić do pokoju skandynawski klimat
Styl skandynawski od dawna bije rekordy popularności. Trudno się dziwić – wprowadza bowiem do pomieszczeń szczególną atmosferę, pełną spokoju i bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby zagościł również w Twoim domu?
Kamila
5 porad na to jak wprowadzić do pokoju skandynawski klimat 2017-09-07 07:45:09 2017-09-04 09:38:58