Zlewozmywak znajduje się w każdej kuchni – nawet w tej, w której jest zmywarka. Nikt nie wyobraża sobie bowiem, by w tym pomieszczeniu nie było miejsca, w którym można by wyczyścić owoce i warzywa, czy pozmywać szklanki. Niestety, niekiedy zlew po prostu się zatyka, a nalewana do niego woda nie znajduje ujścia. Co wtedy zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
Sergey Chirkov @ 123rf.com
Strefa czysta czy brudna?
Z jednej strony chcemy, by zlewozmywak był zawsze czysty i higieniczny, a z drugiej – to właśnie w nim często lądują resztki żywności, zalegają brudne talerze, a pod nim ustawia się kosze na śmieci. Sprzęt ten pełni jednak dwie skrajnie odrębne funkcje, przez co nie da się jednoznacznie określić, czy należy on do czystej, czy też brudnej sfery w kuchni. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiec problemom z drożnością zlewozmywaka, by posłużył nam on przez długie lata, nie generując konieczności korzystania z usług hydraulika.
Profilaktyka jest lepsza
Aby odpływ zlewu nie przysparzał nam problemów, warto jest dbać regularnie o jego drożność – nawet jeśli pozornie taka potrzeba nie zachodzi. Dzięki częstemu myciu i pielęgnacji zlewozmywak będzie prezentował się nienagannie, gdyż nie będzie zbierał się na nim osad ani nie pozostaną na nim ślady kropel wody. Ponadto nie będą gromadziły się w nim resztki jedzenia powodujące pojawianie się brzydkich zapachów. Warto jednak pamiętać, że każdy typ zmywaka czyści się inaczej, co oznacza, że odrębnych środków należy używać do zlewów ceramicznych czy kamiennych, a innych do zlewów ze stali nierdzewnej. Używanie detergentów nieodpowiednich może bowiem uszkodzić powierzchnię sprzętu i zniszczyć jego nienaganną prezencję.
Problematyczny odpływ
Odpływ zlewozmywaka jest miejscem najbardziej problematycznym. To w jego okolicy gromadzi się największa ilość zanieczyszczeń. Osadza się tam też kamień, który nie tylko źle wygląda, ale i przyspiesza osadzanie się brudu w zlewie. Warto zatem zadbać o to, by osad z kamienia nie osadzał się, a jeśli już się on pojawi – usuwać go jak najszybciej za pomocą gąbki nasączonej octem lub roztworem z kwaskiem cytrynowym, który należy pozostawić na kilkanaście minut. Po upływie tego czasu miejsce to należy przetrzeć ponownie myjką i spłukać dużą ilością wody.
Aby z odpływu nie wydobywał się nieprzyjemny zapach, należy co jakiś czas profilaktycznie dezynfekować zlew, używając do tego celu specjalnie przeznaczonych środków chemicznych. Środki te można ewentualnie zastąpić szklanką sody oczyszczonej, którą następnie zalewa się wrzątkiem. Dzięki tego typu zabiegom możliwe jest zachowanie czystości w zlewozmywaku.
Mimo to trzeba mieć świadomość, że nawet w przypadku profilaktyki na wysokim poziomie, w zlewozmywaku może zatkać się odpływ. Z problemem tym możemy poradzić sobie wzywając hydraulika lub samodzielnie przetykając rurę – które z tych rozwiązań jest tańsze, nietrudno zgadnąć.
Domowe sposoby
Istnieje kilka domowych sposobów na odetkanie odpływu zlewozmywaka. Pierwszym z nich jest wlanie do odpływu pół szklanki płynu do naczyń i zalanie go wrzątkiem. Jeśli zabieg ten nie przyniesie oczekiwanego efektu, można sięgnąć po profesjonalne środki chemiczne, które bez problemu uda się znaleźć we większości drogerii, sklepów z chemią gospodarczą czy nawet w dyskontach. Wskazaną przez producenta ilość środka należy wlać lub wsypać do odpływu, a następnie zalać ją wrzątkiem. Środki te są silnie żrące, przez co trzeba przechowywać je z dala od dzieci oraz używać ich, gdy w pomieszczeniu kuchennym nikt nie przebywa. Toksyczne są bowiem nawet opary, które ulatniają się, gdy środek znajduje się w rurze.
W przypadku dużych zatorów zlokalizowanych za syfonem trzeba sięgnąć po przepychaczkę. To proste narzędzie składa się z drewnianej rączki oraz gumowego kielicha, który przykłada się do odpływu i energicznie naciska. Zator jest dzięki temu odsysany do góry lub przepychany w dalsze części instalacji kanalizacyjnej, z których może już swobodnie odpłynąć. W czasie przepychania zatoru dobrze jest zatkać otwór przelewowy w zmywaku.
Gdy nic nie działa…
Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie zadziała, można spróbować użyć tak zwanej żmijki. Jest to specjalna sprężyna kanalizacyjna, dzięki której można dostać się do wnętrza rury kanalizacyjnej. Sprężyna wkręca się w zator i rozbija go na mniejsze części. Zabieg ten wymaga jednak rozmontowania syfonu oraz bardzo delikatnego przesuwania sprężynki, gdyż może ona przebić rurę. Działanie to jest ostatnim, które możemy wykonać samodzielnie, dlatego też jeśli ono nie poskutkuje, należy zgłosić się do hydraulika.
Wybrane dla Ciebie:
-
Sprawdzone sposoby na skuteczne wyczyszczenie grilla
Dla wielu ludzi lato kojarzy się jednoznacznie z rozpoczęciem sezonu grillowego. To idealna pora roku na przygotowywanie jedzenia na zewnątrz, a grill doskonale się do tego nadaje. Mięsa i warzywa przyrządzone na grillu, mają swój niepowtarzalny smak. Grillowanie to również jedna ze zdrowszych metod przyrządzania posiłków, w której nadmiar tłuszczu ulega wytopieniu. Jednak po każdym grillowaniu problemem jest doczyszczenie rusztów. Oblepione tłuszczem, przyprawami i kawałkami mięsa, stanowią nie lada wyzwanie dla każdego, kto będzie chciał je skutecznie domyć.
-
Folia aluminiowa może służyć nie tylko do pieczenia - zobacz jej inne zastosowania!
Zwykle folii aluminiowej używa się w domu do pieczenia bądź pakowania kanapek, jednak można zastosować ją do zupełnie innych celów. Dla większości z nas zastosowania te są wręcz nieprawdopodobne, jednak gwarantują świetny efekt. Warto więc dowiedzieć się, do czego może się przydać folia aluminiowa.
-
Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?
Cięte kwiaty mogą zdobić mieszkanie nawet przez 7 dni, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba. Wystarczy tylko kierować się kilkoma zasadami podczas układania bukietów oraz następnie w odpowiedni sposób o nie dbać. Co ważne, żadna z tych porad nie jest trudna do wykonania.
-
Niezwykłe właściwości soli, o których nie miałaś pojęcia
Sól jest powszechnie wykorzystywana jako przyprawa. Nasze babcie używały jej jednak do wielu innych celów – przydawała się ona w czasie sprzątania, pomagała usunąć trudne zabrudzenia czy też walczyć z zaparowanymi szybami. Warto więc przypomnieć sobie do czego można ją wykorzystać.
Kamila
Niezwykłe właściwości soli, o których nie miałaś pojęcia 2019-01-30 09:13:01 2016-08-17 12:39:27