Cięte kwiaty mogą zdobić mieszkanie nawet przez 7 dni, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba. Wystarczy tylko kierować się kilkoma zasadami podczas układania bukietów oraz następnie w odpowiedni sposób o nie dbać. Co ważne, żadna z tych porad nie jest trudna do wykonania.
Stefano Lunardi @ 123rf.com
Kiedy ścinać kwiaty?
Jeśli chcemy ułożyć bukiet ze świeżych kwiatów, powinniśmy pamiętać, by robić tego wczesnym rankiem lub wieczorem – kwiaty są bowiem wtedy najbardziej jędrne. Łodyżki należy ścinać za pomocą ostrego noża, pozostawiając ukośne cięcia. Cięcie ukośne zwiększa powierzchnię, którą kwiat pije wodę, przez co jest on lepiej odżywiony w wazonie. W przypadku kwiatów o łodygach sztywnych (np. róże) można dodatkowo wykonać kilka małych nacięć na końcach łodyg.
Usuwanie liści
Zanim bukiet znajdzie się w wazonie, należy usunąć z dolnej części łodyg wszystkie liście. Liście te pod wpływem wody zaczynają gnić, co skraca żywotność bukietu.
Jaka woda?
Kwiaty cięte można wstawić do wody kranowej lub mineralnej. W pierwszym przypadku należy jednak pozostawić wodę na jakiś czas, by odparował z niej chlor.
Światło
Wazony z kwiatami ciętymi powinno się ustawiać w miejscach, do których dociera rozproszone, łagodne światło. W pełnym słońcu bukiet szybko zwiędnie.
Zmiana wody
Świeżość kwiatów przedłuża regularne wymienianie wody. Najlepiej jest zmieniać ją co drugi dzień i napełniać wazon jedynie do ¼ jego objętości. Ponadto warto ochładzać kwiaty, poprzez wrzucanie każdego dnia do kwiatów jednej kostki lodu.
Zabijanie bakterii
Końcówki kwiatów ciętych często zaczynają szybko gnić z powodu rozwijających się w wodzie bakterii. Aby je zwalczyć, wystarczy włożyć do wody pół tabletki aspiryny lub wsypać odrobinę kwasku cytrynowego. Jeśli wazon nie jest przezroczysty, obie substancje można zastąpić węglem medycznym.
Przewożenie kwiatów ciętych
W sytuacji, gdy cięte kwiaty mają być przewiezione na dużą odległość, można zabezpieczyć je przed więdnięciem poprzez zawinięcie łodyg w wilgotną watę. Dodatkowo watę powinno się owinąć folią aluminiową, by woda nie parowała.
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka? Co zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
Zlewozmywak znajduje się w każdej kuchni – nawet w tej, w której jest zmywarka. Nikt nie wyobraża sobie bowiem, by w tym pomieszczeniu nie było miejsca, w którym można by wyczyścić owoce i warzywa, czy pozmywać szklanki. Niestety, niekiedy zlew po prostu się zatyka, a nalewana do niego woda nie znajduje ujścia. Co wtedy zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
-
Sprawdzone sposoby na skuteczne wyczyszczenie grilla
Dla wielu ludzi lato kojarzy się jednoznacznie z rozpoczęciem sezonu grillowego. To idealna pora roku na przygotowywanie jedzenia na zewnątrz, a grill doskonale się do tego nadaje. Mięsa i warzywa przyrządzone na grillu, mają swój niepowtarzalny smak. Grillowanie to również jedna ze zdrowszych metod przyrządzania posiłków, w której nadmiar tłuszczu ulega wytopieniu. Jednak po każdym grillowaniu problemem jest doczyszczenie rusztów. Oblepione tłuszczem, przyprawami i kawałkami mięsa, stanowią nie lada wyzwanie dla każdego, kto będzie chciał je skutecznie domyć.
-
Folia aluminiowa może służyć nie tylko do pieczenia - zobacz jej inne zastosowania!
Zwykle folii aluminiowej używa się w domu do pieczenia bądź pakowania kanapek, jednak można zastosować ją do zupełnie innych celów. Dla większości z nas zastosowania te są wręcz nieprawdopodobne, jednak gwarantują świetny efekt. Warto więc dowiedzieć się, do czego może się przydać folia aluminiowa.
-
Niezwykłe właściwości soli, o których nie miałaś pojęcia
Sól jest powszechnie wykorzystywana jako przyprawa. Nasze babcie używały jej jednak do wielu innych celów – przydawała się ona w czasie sprzątania, pomagała usunąć trudne zabrudzenia czy też walczyć z zaparowanymi szybami. Warto więc przypomnieć sobie do czego można ją wykorzystać.
Kamila
Niezwykłe właściwości soli, o których nie miałaś pojęcia 2019-01-30 09:13:01 2016-08-17 12:39:27