Dla wielu ludzi lato kojarzy się jednoznacznie z rozpoczęciem sezonu grillowego. To idealna pora roku na przygotowywanie jedzenia na zewnątrz, a grill doskonale się do tego nadaje. Mięsa i warzywa przyrządzone na grillu, mają swój niepowtarzalny smak. Grillowanie to również jedna ze zdrowszych metod przyrządzania posiłków, w której nadmiar tłuszczu ulega wytopieniu. Jednak po każdym grillowaniu problemem jest doczyszczenie rusztów. Oblepione tłuszczem, przyprawami i kawałkami mięsa, stanowią nie lada wyzwanie dla każdego, kto będzie chciał je skutecznie domyć.
Alexander Raths @ 123rf.com
Namaczanie
Jeśli od ostatniego grillowania minęło już dosyć dużo czasu, to zacznij czyszczenie rusztu od jego namoczenia. W tym celu wypełnij wiadro ciepłą wodą i umieść w nim ruszt. Dodaj do wody odrobinę detergentu, najlepiej płynu do mycia naczyń. Pomoże on zmiękczyć brud i osad, czyniąc jego usuwanie jeszcze łatwiejszym. Namaczanie powinno trwać przynajmniej 30 minut.
Ścieranie
Kolejnym krokiem jest usunięcie z rusztu wszystkich luźnych zanieczyszczeń, które dzięki namaczaniu zaczęły odklejać się od rusztu. Wykorzystaj do tego celu kawałek niepotrzebnej szmatki, którą będzie można później wyrzucić lub papierowe ręczniki. Możesz również posiłkować się szczotką z twardym włosiem, która usunie osady zdzierając je z rusztu.
Dokładne mycie
Następny etap to dokładne czyszczenie siatki z tłustych osadów, które z pewnością jeszcze się na niej znajdują. W tym celu ponownie zanurz ruszt w wiadrze czystej i ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Do mycia na tym etapie wykorzystaj klasyczne zmywaki kuchenne. Pamiętaj o czyszczeniu każdego pręta z osobna.
Spłukiwanie
Kiedy ruszt ponownie nabiera czystości i oryginalnego wyglądu, należy go dokładnie opłukać z pozostałości piany i środków czyszczących. W tym celu najlepiej zawiesić ruszt na gałęzi drzewa i starannie opłukać zimną wodą z węża ogrodowego. Następnie umieść siatkę nad rozpalonym grillem, pozwalając jej wyschnąć przed nałożeniem na nią mięs lub warzyw.
Porada
Jeśli chcesz w przyszłości oszczędzić sobie uciążliwego mycia rusztu, warto stosować aluminiowe tacki na grilla. Są one jednorazowego użytku i po wykorzystaniu można je wyrzucić od śmieci. Decydując się na taką metodą grillowania, trzeba jednak pamiętać o konieczności uzyskania wyższej temperatury żaru, gdyż aluminium pochłania część tego ciepła
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka? Co zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
Zlewozmywak znajduje się w każdej kuchni – nawet w tej, w której jest zmywarka. Nikt nie wyobraża sobie bowiem, by w tym pomieszczeniu nie było miejsca, w którym można by wyczyścić owoce i warzywa, czy pozmywać szklanki. Niestety, niekiedy zlew po prostu się zatyka, a nalewana do niego woda nie znajduje ujścia. Co wtedy zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
-
Folia aluminiowa może służyć nie tylko do pieczenia - zobacz jej inne zastosowania!
Zwykle folii aluminiowej używa się w domu do pieczenia bądź pakowania kanapek, jednak można zastosować ją do zupełnie innych celów. Dla większości z nas zastosowania te są wręcz nieprawdopodobne, jednak gwarantują świetny efekt. Warto więc dowiedzieć się, do czego może się przydać folia aluminiowa.
-
Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?
Cięte kwiaty mogą zdobić mieszkanie nawet przez 7 dni, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba. Wystarczy tylko kierować się kilkoma zasadami podczas układania bukietów oraz następnie w odpowiedni sposób o nie dbać. Co ważne, żadna z tych porad nie jest trudna do wykonania.
-
Niezwykłe właściwości soli, o których nie miałaś pojęcia
Sól jest powszechnie wykorzystywana jako przyprawa. Nasze babcie używały jej jednak do wielu innych celów – przydawała się ona w czasie sprzątania, pomagała usunąć trudne zabrudzenia czy też walczyć z zaparowanymi szybami. Warto więc przypomnieć sobie do czego można ją wykorzystać.
Kamila
Niezwykłe właściwości soli, o których nie miałaś pojęcia 2019-01-30 09:13:01 2016-08-17 12:39:27