Beton jest ciekawym elementem zdobniczym we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym i minimalistycznym. W wielu aranżacjach można zastąpić go tynkiem dekoracyjnym, który wygląda niczym surowy beton. Co ważne, jeśli wygląd ścian znudzi się, tynk można szybko przemalować i zmienić wygląd całego pomieszczenia.
Noreefly @ shutterstock.com
Przygotowanie podłoża do nakładania tynku
Jeśli chce się, by ściany we wnętrzu wyglądały niczym surowy beton, należy przygotować je do nakładania tynku dekoracyjnego w taki sam sposób jak do kładzenia zwykłego tynku. Podłoże musi być suche, oczyszczone i zagruntowane. Pomalowanie ścian gruntem sprawi, że ściany nie będą nadmiernie chłonne, co poprawi przyczepność tynku.
Tynk dekoracyjny – nakładanie
Tynk dekoracyjny można nakładać zarówno na beton, jak i tynk czy płyty kartonowo-gipsowe. Nałożenie go na wszystkie ściany w pomieszczeniu sprawia, że wnętrze jest bardzo surowe, przez co po pewnym czasie jego wygląd staje się meczący. Efekt jest ciekawszy, gdy „beton” pojawia się tylko na jednej ze ścian, komponując się z metalem, szkłem lub drewnem. Dobrze wygląda też gdy wykończone są nim nisze, wnęki lub wykusze. Ciekawy efekt daje również, gdy tworzy obudowę kominka.
Zanim zacznie się nakładać tynk dekoracyjny, należy go dokładnie rozmieszać. Nakłada się go packą wenecką, wykonaną ze stali nierdzewnej. Warstwa powinna mieć grubość ziarna i być gładka. Dziurkowanie charakterystyczne dla betonu wykonuje się po około 15-20 minutach od chwili nałożenia masy – w tym celu przykłada się pacę do warstwy (całą powierzchnią narzędzia) i energicznie się ją odrywa. Podczas wysychania tynku należy delikatnie go wygładzić, nie dociskając zbyt mocno pacy.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik: Jak urządzić funkcjonalne wnętrze w bloku?
W końcu się udało - wprowadzasz się na swoje wymarzone, własne “M”! W głowie masz tysiące pomysłów na to, jak urządzić swoje lokum tak, by sprytnie połączyć przyjemne z pożytecznym. W praktyce nierzadko okazuje się jednak, że początkowe założenia są albo niemożliwe do zrealizowania, albo efekt końcowy zupełnie odbiega od zamierzeń. Nie musisz jednak wybierać pomiędzy urządzeniem ładnym a użytecznym. Połącz jedno z drugim. Zobacz, jak w prosty sposób urządzić mieszkanie w bloku, wykorzystując sprytne rozwiązania.
-
Świeże i czyste powietrze w Twoim domu? Sprawdź, jak o nie zadbać!
Jakość powietrza w naszym domu wpływa na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Tradycyjną metodą na odświeżenie powietrza w domu jest uchylanie okien i wietrzenie pomieszczeń. Sposób ten sprawdza się podczas ciepłych wiosennych dni, natomiast w porze zimowej i letniej okazuje się nieefektywny. Co zrobić, aby cieszyć się świeżym powietrzem w domu niezależnie od pory roku? Optymalnym rozwiązaniem jest mechaniczny system wentylacyjny z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła, który wstępnie ogrzewa powietrze wentylacyjne zimą, a chłodzi latem.
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
Kamila
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach? 2016-11-13 06:53:38 2016-10-27 09:29:46