Estetyczny, funkcjonalny, nie angażujący wizualnie i łatwy w utrzymaniu czystości – to tylko jedne z wielu zalet stelaża podtynkowego. To obecnie popularne rozwiązanie w nowo urządzanych i remontowanych łazienkach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stelaża podtynkowego? Jakie parametry są ważne? Podpowiadamy.
Zastanawiając się, jak urządzić toaletę lub strefę WC w łazience, w pierwszej kolejności stajemy przed wyborem: kompakt WC czy stelaż podtynkowy. Choć obecne na rynku zestawy stojącego WC z zewnętrzną spłuczką cechują się estetycznym i nowoczesnym designem, to wiele osób skłania się ku opcji z zabudowaną spłuczką.
Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej i lekkiej
To pierwszy i najważniejszy parametr wyboru zestawu podtynkowego. Stelaż do zabudowy ciężkiej jest przeznaczony do montażu bezpośrednio w ścianie. Wiąże się z wykuciem odpowiedniego otworu, wstawieniu stelaża, podłączeniu go do instalacji wodno-kanalizacyjnej, a następnie zamurowaniu. Cały zestaw zostaje ukryty w ścianie.
Zdecydowanie częściej stosuje się stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej. Są zdecydowanie łatwiejsze do montażu, bowiem ramę mocuje się do podłogi i ściany, a całość obudowuje płytami kartonowo-gipsowymi lub specjalnymi profilami. Instalacja tego rodzaju stelaża jest stosunkowo prosta, bez większego problemu można samodzielnie sobie z nią poradzić.
Stelaż do zabudowy lekkiej zazwyczaj zabudowuje się płytkami z zewnątrz, co z jednej strony bardzo ułatwia sprzątanie, a z drugiej pozwala na wkomponowanie strefy WC w aranżację całego wnętrza. To też dobra baza do stworzenia pojemnego i wygodnego miejsca do przechowywania nad stelażem.
Sprawdź >>> Jak urządzić toaletę?
Pojemność spłuczki i tryby spłukiwania
Modele dostępne na rynku mają zazwyczaj pojemność spłuczki od 6 do 9 litrów. Wartość tę warto dopasować do specyfiki ceramiki, która będzie z nią współpracować. Miski WC bez kołnierza potrzebują mniej wody (w stosunku do tradycyjnych misek z kołnierzem) do efektywnego spłukania toalety. Co więcej, praktyka pokazuje, że już 5-6 litrów wody skutecznie radzi sobie ze spłukiwaniem w nawet najbardziej wymagających miskach. Pod tym kątem zdecydowanie najlepsze są modele spłuczek, które pozwalają na regulację ilości spuszczanej wody. Taka elastyczność pozwala dopasować jej objętość do własnych potrzeb.
Wiele stelaży ze spłuczkami sprzedawanych jest z konkretnymi przyciskami spłukującymi. Zwykle to modele dwufunkcyjne, które w zależności od potrzeb, dają opcję wyboru objętości spłukiwanej wody. Najczęściej spotykane rozwiązania to opcje 6/3 lub 4/2 litra. Na rynku są też zestawy podtynkowe z opcją samodzielnej regulacji i przestawiania objętości spłukiwania pomiędzy dostępnymi trybami.
Pojemność spłuczki oraz możliwość elastycznego doboru objętość spłukiwanej wody są ważne jeszcze z dwóch powodów. Mowa tu o zużyciu wody, co wymiernie przekłada się na troskę o środowisko naturalne. Jeśli mniej wody zużywamy do spłukiwania, to zyskuje na tym nie tylko domowy budżet, ale zmniejsza się także ilość produkowanych ścieków.
Zestaw podtynkowy – na co zwrócić uwagę?
Szeroka oferta modeli na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji. Jakim jeszcze parametrom warto się przyjrzeć podejmując decyzję o wyborze zestawu podtynkowego do WC?
Szerokość i głębokość stelaża
Planując urządzanie łazienki, w pierwszej kolejności warto określić dostępną ilość miejsca dla każdego z elementów wyposażenia. O ile w dużych łazienkach nie wpływa to na wygodę i komfort korzystania ze strefy WC, o tyle w toaletach i wnętrzach o małym metrażu każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota.
Na ilość miejsca zajmowanego przez stelaż wpływa głębokość i szerokość spłuczki, samą ramę montażową zwykle można regulować w pewnym zakresie, np. modele KOŁO Technic GT mają zakres regulacji głębokości stelaża w zakresie od 15 do 23,5 cm. Dostępne są też modele KOŁO Slim do małych łazienek o głębokości od 10,5 do 15,5 cm. W takich modelach spłuczka zazwyczaj jest szersza (około 50 cm vs tradycyjna 40 cm), ale zachowuje podobną objętość spłukiwania.
Wysokość stelaża
Choć z pozoru nie jest to kluczowy parametr, to ma znaczenie dla dwóch kwestii. Po pierwsze, determinuje wysokość zabudowy i półki, która powstaje po wykończeniu stelaża. Jeśli zależy nam na stosunkowo niskiej półce albo planujemy zagospodarować przestrzeń nad stelażem na szafki to przechowywania, to niski stelaż będzie dobrym wyborem.
Druga ważna kwestia ma związek z widocznością przycisku spłukującego przy podniesionej desce. Przy niskim stelażu podniesiona deska zakrywa przycisk, przy wysokim – mamy do niego swobodny dostęp. Gdy przycisk „chowa się” ze deską podczas korzystania z toalety, niemożliwe jest spuszczenie wody bez zamknięcia deski. A to ma duży wpływ na poziom higieny w strefie WC.
Wiele modeli dostępnych na rynku ma możliwość regulacji wysokości, zazwyczaj w zakresie od około 110 cm do około 135 cm. Należy jednak pamiętać, że wraz z wysokością stelaża zmienia się również wysokość umiejscowienia miski. Daje to sporą swobodę w elastycznym dopasowaniu wysokości stelaża, nawet już na etapie montażu.
Przyłącza wodno-odpływowe
Wybierając stelaż do zabudowy, zwróćmy także uwagę, co wchodzi w skład zestawu: przyłącza, śrubunek, zawory, rury, króćce i inne elementy niezbędne do montażu stelaża, miski i przycisku. Przed zakupem należy sprawdzić rodzaj i układ podłączeń wodno-kanalizacyjnych, by mieć pewność, że model stelaża jest kompatybilny z zaworami i odpływami w łazience. Kompletny zestaw powinien zawierać wszystkie elementy niezbędne do instalacji.
Technologie ułatwiające utrzymanie czystości
Nowoczesne wyposażenie łazienkowe to nie tylko dobry design i estetyczne wykończenie aranżacji wnętrza. To przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne rozwiązania, które ułatwiają utrzymanie wysokiego poziomu higieny w łazience. A ma to szczególne znaczenie w strefie WC.
Wybierając stelaż podtynkowy zwróćmy uwagę, jakiego typu modele misek do niego pasują. Warto celować w miski wiszące pozbawione kołnierza. To rozwiązanie pozwala nie tylko na realną oszczędność wody, ale także ułatwia sprzątanie. Miska konstrukcyjnie pozbawiona wewnętrznego kołnierza nie gromadzi zanieczyszczeń w trudno dostępnych zakamarkach, co znacznie ułatwia utrzymanie jej w czystości.
Warto także szukać modeli misek WC, które pokryte są ultragładką powierzchnią (np. KOŁO Reflex), która uniemożliwia zatrzymywanie się zanieczyszczeń i osadu z wody na powierzchni ceramiki. To też duże ułatwienie przy sprzątaniu. Dzięki specjalnej powłoce nie trzeba używać silnych środków czyszczących, wystarczy łagodny detergent i miękka gąbka, by z łatwością usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
Poznaj nasze inspiracje >>> Łazienka w stylu industrialnym
Zestaw podtynkowy WC a dobór przycisku spłukującego
Spłuczka w stelażu obsługiwana jest przez przycisk spłukujący widoczny na ścianie obudowy. Do dokupienia osobno lub dostępny w zestawie ze stelażem. Powinien być w pełni kompatybilny z konkretnymi modelami spłuczki i parametrami technicznymi miski ustępowej.
Plastikowe, szklane, a nawet kamienne, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, przyciski mogą stać się ciekawym elementem dopełniającym wystrój wnętrza. Zdecydowanie warto wybierać modele dwufunkcyjne pozwalające na spłukiwanie toalety dwoma różnymi objętościami wody. Ciekawą opcją są też przyciski z wbudowanym systemem odświeżającym (np. Smart Fresh od KOŁA).
WC podtynkowe – jakość ma znaczenie
Wiele osób, które po raz pierwszy decydują się na montaż zestawu podtynkowego w swojej łazience, mają obawę, czy system będzie szczelny. Bowiem wymiana lub naprawa stelaża wiąże się z poważnym remontem.
To dlatego warto wybierać produkty od renomowanych producentów, wykonane z wysokiej jakości materiałów i precyzyjnie wykończone. Stelaże podtynkowe KOŁO to gwarancja bezawaryjnego funkcjonowania przez długie lata. W liniach produktowych można znaleźć nowoczesne stelaże podtynkowe, kompatybilne z wieloma modelami ceramiki łazienkowej, łatwe w montażu, pasujące do wnętrz o każdym metrażu i urządzonych w niemal każdej stylistyce.
Wybrane dla Ciebie:
-
Czy warto kupić szklaną kabinę prysznicową?
Czy kupując szklaną kabinę prysznicową postąpię dobrze? Może lepiej zdecydować się na inny materiał wykonania? Czy szkło to na pewno dobry wybór? Jeśli planujesz remont, a takie myśli nie dają Ci spokoju, mamy dobre wieści. W tym artykule opiszemy dla Ciebie plusy i minusy kabin prysznicowych wyprodukowanych ze szkła.
-
9 sposobów na optyczne powiększenie łazienki
Nie każdy może cieszyć się posiadaniem dużej łazienki czy przestronnego salonu kąpielowego. Zwykle łazienki w polskich mieszkaniach i domach mają powierzchnię od 3 do 5 m2. Co zrobić, by powiększyć tę przestrzeń optycznie? Wystarczy skorzystać z 9 sprytnych sposobów, a łazienka wyda się większa niż w rzeczywistości.
-
Kilka trików, dzięki którym Twoja łazienka zawsze będzie czysta
Nie da się ukryć, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym ciężko jest utrzymać czystość, z uwagi na charakter i sposób użytkowania tego miejsca. Gdy w mieszkaniu znajduje się 3-osobowa rodzina, łazienka po całym dniu użytkowania wygląda, jakby przeszło przez nią tornado.
-
5 rzeczy, których nie powinno się trzymać w łazience
Wydaje Ci się, że Twoja łazienka jest idealna? Nie sposób się z tym nie zgodzić. Czy jednak jesteś pewna, że wszystkie rzeczy, które w niej trzymasz, właśnie tam powinny mieć swoje miejsce? Poznaj te, które powinnaś jak najszybciej z niej wynieść.
Kamila
5 rzeczy, których nie powinno się trzymać w łazience 2017-09-08 07:50:15 2017-09-04 10:35:55