Dziecięcy pokój powinien być nie tylko przyjemny dla oka, ale urządzony w sposób zapewniający dziecku komfort podczas codziennych zajęć i optymalne warunki rozwoju. Odpowiednie kolory, meble i zagospodarowanie przestrzeni mogą wpłynąć na samopoczucie, zdrowie i wypełnianie obowiązków.
W swoim pokoju dziecko powinno mieć optymalne warunki do zabawy oraz nauki. Ważne jest, aby przestrzeń została urządzona tak, by maluch był nie tylko zadowolony z wystroju, ale miał też zapewniony jak największy komfort.
Kolory, kolory, kolory...
Kolory, które otaczają człowieka, mogą mieć wpływ na jego samopoczucie. Istotna jest nie tylko sama barwa, ale często także jej odcień i to, jak wiele jej znajduje się w naszym otoczeniu. Jak wynika z badań (np. badania, które przeprowadzili Kaya i Epps czy badania Joosteena) różne kolory wzbudzają w ludziach odmienne emocje. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci, których psychika dopiero się kształtuje i które nie zawsze potrafią zapanować nad swoimi uczuciami.
Biały i niebieski to kolory sprzyjające skupieniu, łagodzące nastroje – choć nie zaleca się urządzania pokoju w jednolicie niebieskiej barwie (to z kolei może potęgować przygnębienie). Zielony uznawany jest za kolor sprzyjający dobremu nastrojowi i odpowiedni dla osób aktywnych. Żółty i wszystkie jego odcienie kojarzą się z radością i rozświetlają wnętrze (w badaniach Joosteena wnętrze żółte uznano za wzbudzające pozytywne emocje). Dobrym pomysłem mogą być dodatki w kolorze czerwonym, sprzyjającym aktywności, albo fioletowym czy czarnym.
Odpowiednie meble
Poza zapewnieniem dziecku wszystkich niezbędnych mebli – takich jak łóżko, szafa na ubrania, pojemniki lub półki na zabawki i książki, biurko i fotel – istotny jest ich odpowiedni dobór. Szczególnie dotyczy to biurka, przy którym uczeń będzie odrabiać lekcje, a także zapewne czytać czy grać na komputerze. Statystyki dotyczące wad postawy u młodzieży są bowiem alarmujące. Jak można było dowiedzieć się podczas „Białej Niedzieli”, organizowanej przez Krakowski Ośrodek Sportowy, nawet 80% dzieci miewa problemy z postawą. Wpływ na tego typu kłopoty mogą wywierać fotel, biurko oraz łóżko. Materac, na którym sypia dziecko, nie powinien być ani za miękki, ani za twardy, ważne też jest, by łóżko nie było za małe. Biurko musi być dostosowane do wysokości użytkownika. W przypadku szybko rosnących dzieci warto rozważyć zakup biurka z elektroniczną regulacją wysokości, które w Polsce oferuje producent wyposażenia biurowego AJ Produkty. Zamiast zwykłego krzesła lepiej wybrać fotel obrotowy, na kółkach, koniecznie z podłokietnikami i regulacją wysokości. Warto zwrócić też uwagę na wyprofilowanie oparcia.
Ważny jest także wybór mebli, w których mają być przechowywane zabawki dziecka – tak, by miało ono do nich łatwy dostęp, ale mogło też szybko je posprzątać. Zazwyczaj nie sprawdzają się duże, głębokie skrzynie, bowiem żeby wyciągnąć coś z dna, trzeba wyrzucić wszystko, robiąc w ten sposób bałagan.
Iluzja przestrzeni
Dziecięce pokoje bywają niewielkie, a tworzenie optycznego złudzenia większej przestrzeni za pomocą luster w tego typu pomieszczeniach zwykle się nie sprawdza. W takich wypadkach warto rozważyć zastosowanie jednego z kilku trików. Jeden z nich to odpowiednia fototapeta – przedstawiająca otwarte wnętrze albo imitująca okno. Inny sposób to podniesienie łóżka do antresoli i umieszczenie pod nim biurka. Jeśli pokój przeznaczony jest dla dwójki dzieci, zazwyczaj piętrowe łóżko jest jedną z najlepszych metod na zaoszczędzenie przestrzeni.
Urządzając pokój, najlepiej brać pod uwagę także upodobania dziecka oraz – jeśli jest nieco starsze – jego zdanie. Takie drobiazgi, jak plakat czy naklejka z bohaterem ukochanej kreskówki albo pościel w ulubionym kolorze mogą sprawić, że młody człowiek będzie dużo lepiej czuł się we własnej sypialni.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik: Jak szybko odmienić pokój dziecięcy?
Aby odmienić pokój dziecka, nie trzeba poświęcać wiele czasu na remont. Niekiedy wystarczy kilka drobnych zabiegów, aby pokój nabrał zupełnie nowego charakteru. Warto więc zapoznać się ze sztuczkami, które pozwolą stworzyć przyjazny pokoik dla dziewczynki lub dla chłopca.
-
Pokój przedszkolaka dla nastolatka? Czy to możliwe?
Wymiana mebli jest sporym wydatkiem, dlatego zwykle rodziny nie decydują się na nią częściej niż 2-3 razy. Z tego powodu rodzice często rezygnują z zakupu typowych mebli dla przedszkolaków, gdyż wymagają one szybkiej wymiany w celu dostosowania pokoju do potrzeb nastolatka.
-
Jak urządzić pokój małego alergika? Co warto wiedzieć?
Mali alergicy mają potrzeby inne niż pozostałe dzieci, dlatego też ich pokoje nie mogą być urządzone w ten sam sposób. Nie oznacza to jednak, że maluchy uczulone na kurz lub roztocza mają mieszkać w sterylnych pokojach, w których nie ma miejsca na zabawki i dziecięce szaleństwa.
-
Sprytne sposoby na porządek w dziecięcym pokoju
W pokoju dziecięcym z reguły trudno jest utrzymać porządek. Dzieci rozrzucają zabawki, wdeptują w wykładzinę kawałki kanapek, a także rozlewają napoje. O ile trudno jest winić dzieci za ich nieporadność i wymagać od nich, by nie brudziły podczas zabawy czy jedzenia, to można zapanować nad niektórymi aspektami i utrzymać porządek nawet w ich pokoju.
Kamila
Sprytne sposoby na porządek w dziecięcym pokoju 2018-04-03 09:51:05 2016-08-19 17:42:27