Mali alergicy mają potrzeby inne niż pozostałe dzieci, dlatego też ich pokoje nie mogą być urządzone w ten sam sposób. Nie oznacza to jednak, że maluchy uczulone na kurz lub roztocza mają mieszkać w sterylnych pokojach, w których nie ma miejsca na zabawki i dziecięce szaleństwa.
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
Dobór mebli
Najważniejszą kwestią w pokoju dla dziecka dotkniętego alergią jest dobranie mebli, które nie będą powodowały osadzania się kurzu i nie będą trudne do sprzątania. Dobrze jest jeśli meble będą posiadały dużo szuflad, zamkniętych półek i schowków, które sprawią, że na zabawkach i sprzętach w nich ukrytych nie będzie osiadał brud i kurz. Dodatkowo wszystkie meble powinny być pokryte ekologicznymi farbami lub lakierami, które nie tylko nadadzą im ładniejszy wygląd, ale i sprawią, że będą one łatwiejsze do sprzątania.
Odpowiedni materac i pościel
Wiele kurzu i roztoczy gromadzi się w materacu, dlatego konieczne jest wybranie takiego modelu do łóżeczka dziecięcego, który temu zapobiegnie. Hipoalergiczny materac z pianki dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć pokrowcem, który łatwo będzie wytrzeć lub wyprać. Materacyk powinno się także dodatkowo wietrzyć raz w tygodniu.
Pościel dla maluszka powinna być wykonana z włókien sztucznych – alergicy nie powinni spać w pościeli z pierza czy też z bawełny. Dobrym wyborem są wypełnienia do pościeli, które można prać razem z poszewkami.
Przyjazna podłoga
Małe dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, dlatego rodzice często posiadają dywany lub wykładzinę. W pokoju alergika nie ma jednak miejsca na dywany i wykładziny o długim włosiu – włosie powinno być w tym przypadku możliwie najkrótsze. Jeśli jest ono niedługie, łatwiej jest odkurzyć dywan lub wykładzinę, a ponadto nie dopuścić do gromadzenia się roztoczy.
Zabawki gumowe
Choć dzieci uwielbiają pluszowe misie, dla alergików są one niewskazane. Lepszym wyborem są zabawki, które nie gromadzą tyle kurzu, czyli np. gumowe zwierzątka czy klocki. Dodatkowo dobrze jest zadbać o to, by wszystkie zabawki od czasu do czasu „wzięły kąpiel” w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu (np. płynu do mycia dla dzieci z wrażliwą skórą lub hipoalergicznego mydła).
Sprzątanie pokoju
Pokoik alergika wymaga częstego sprzątania – najlepiej robić to dwa razy dziennie. Podłogi powinny być wtedy dokładnie odkurzone za pomocą odkurzacza z filtrem, a meble przetarte wilgotną ściereczką. Pokój potrzebuje też codziennego wietrzenia, jednak należy z niego zrezygnować w okresie pylenia roślin.
Jeśli alergia jest wyjątkowo silna, w pokoju można dodatkowo umieścić urządzenie do oczyszczania powietrza. Sprzęt ten nie musi jednak wyglądać jak w szpitalu czy w izolatce, gdyż na rynku można znaleźć modele kolorowe, z dziecięcymi motywami i lampkami nocnymi.
Rekuperacja
Pokój małego alergika można wyposażyć dodatkowo w system rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej. Dzięki niemu można oczyszczać powietrze na 3 sposoby. Pierwszy tryb pozwala oczyszczać powietrze z kurzu, drugi – usuwa dodatków opary powstające w czasie gotowania, a trzeci – pozwala pozbyć się dymu papierosowego czy dymu z przypalonego garnka.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik: Jak szybko odmienić pokój dziecięcy?
Aby odmienić pokój dziecka, nie trzeba poświęcać wiele czasu na remont. Niekiedy wystarczy kilka drobnych zabiegów, aby pokój nabrał zupełnie nowego charakteru. Warto więc zapoznać się ze sztuczkami, które pozwolą stworzyć przyjazny pokoik dla dziewczynki lub dla chłopca.
-
Pokój przedszkolaka dla nastolatka? Czy to możliwe?
Wymiana mebli jest sporym wydatkiem, dlatego zwykle rodziny nie decydują się na nią częściej niż 2-3 razy. Z tego powodu rodzice często rezygnują z zakupu typowych mebli dla przedszkolaków, gdyż wymagają one szybkiej wymiany w celu dostosowania pokoju do potrzeb nastolatka.
-
Sprytne sposoby na porządek w dziecięcym pokoju
W pokoju dziecięcym z reguły trudno jest utrzymać porządek. Dzieci rozrzucają zabawki, wdeptują w wykładzinę kawałki kanapek, a także rozlewają napoje. O ile trudno jest winić dzieci za ich nieporadność i wymagać od nich, by nie brudziły podczas zabawy czy jedzenia, to można zapanować nad niektórymi aspektami i utrzymać porządek nawet w ich pokoju.
-
Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu? Pamiętaj o zaciemnieniu okien!
Poddasze to świetne miejsce na urządzenie pokoju dziecięcego – zazwyczaj jest ono oddalone od głośnych stref domu, takich jak salon czy kuchnia. Świetnie będzie się tutaj czuł zarówno maluch, jak i nastolatek. Młodsze dziecko czeka wiele godzin spokojnego snu, zaś starszak zyska własny azyl i miejsce do nauki oraz swobodnych spotkań z kolegami. Eksperci VELUX podpowiadają, o czym pamiętać, aby pokój dziecięcy na poddaszu był w pełni funkcjonalny i dostosowany do potrzeb małego człowieka.
Kamila
Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu? Pamiętaj o zaciemnieniu okien! 2020-09-08 05:58:20 2020-09-08 05:58:12