Poddasze to świetne miejsce na urządzenie pokoju dziecięcego – zazwyczaj jest ono oddalone od głośnych stref domu, takich jak salon czy kuchnia. Świetnie będzie się tutaj czuł zarówno maluch, jak i nastolatek. Młodsze dziecko czeka wiele godzin spokojnego snu, zaś starszak zyska własny azyl i miejsce do nauki oraz swobodnych spotkań z kolegami. Eksperci VELUX podpowiadają, o czym pamiętać, aby pokój dziecięcy na poddaszu był w pełni funkcjonalny i dostosowany do potrzeb małego człowieka.
Z tekstu dowiesz się:
- o jakich kwestiach warto pamiętać podczas urządzania pokoju dziecka na poddaszu,
- jak zaaranżować przestrzeń w pokoju dziecięcym na poddaszu,
- jak zadbać o zaciemnienie w pokoju dziecka.
Ty odpoczywasz w salonie, pracujesz w gabinecie, a śpisz w sypialni. Ale Twój syn lub córka wszystkie te czynności chce wykonywać w jednym, ulubionym pomieszczeniu – swoim własnym. Właśnie dlatego pokój dziecięcy na poddaszu powinien być nie tylko przytulny i ładny, ale też przemyślany, funkcjonalny i pełen naturalnego światła.
Pokój dziecka na poddaszu – pamiętaj o bezpieczeństwie
Pierwsza zasada udanej aranżacji pokoju, w którym zamieszka dziecko, to oczywiście bezpieczeństwo. Podczas urządzania maluchowi kącika na poddaszu nieustannie miej je na uwadze.
- Wybieraj spośród materiałów wykończeniowych, które nie szkodzą zdrowiu. Kupuj farby, tapety, wykładziny podłogowe, meble i inne elementy wyposażenia wnętrz w pełni bezpieczne dla zdrowia dziecka – najlepiej z oznaczeniem antyalergicznym.
- W przypadku mniejszych dzieci starannie zabezpiecz schody oraz miejsca pod skosami. Dodatkowo jeśli okno jest nisko osadzone, wybierz górny system otwierania – będziesz mieć pewność, że maluch do niego nie dosięgnie.
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia pociechy bardzo ważne jest także to, żeby do wnętrza wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Na pokój dziecka wybierz zatem jasne pomieszczenie z dużą liczbą okien dachowych.
Pokój dziecka na poddaszu – jak ustawić meble, aby było funkcjonalnie?
Przestrzeń pod skosami to idealne miejsce na przechowanie książek, zabawek czy ubrań. Wystarczy, że zamówisz meble na wymiar lub po prostu postawisz w najniższych częściach pomieszczenia niską komodę, otwarte półki i inne schowki – i problem z piętrzącymi się rzeczami rozwiązany!
Postaraj się pozostawić centralną część pokoju pustą – to miejsce posłuży małemu dziecku jako domowy plac zabaw, a starszemu jako przestrzeń do ćwiczeń czy spotkań z kolegami. Bezpośrednio pod oknem warto ustawić biurko – to rozwiązanie, które oszczędza przestrzeń, a dodatkowo zapewnia dziecku optymalną ilość dziennego światła podczas nauki.Zdarza się, że pokoje dziecięce na poddaszu są niewielkie, ale za to bardzo wysokie. Jeśli wydaje Ci się, że masz taki problem, przekuj go w korzyść! Przenieś łóżko na antresolę, a pod nim pozostaw dziecku przestrzeń do zabawy. Spanie na wysokości to dla kilkulatka żaden kłopot, a zwykle wręcz przeciwnie – ogromna frajda.
Światło pod kontrolą – rolety wewnętrzne zaciemniające w pokoju dziecięcym
Dostęp do naturalnego światła to bardzo ważna kwestia w pokoju dziecięcym, ale równie ważna jest kontrola nad ilością słońca, które dostaje się do pomieszczenia. W końcu w życiu malucha i starszego dziecka jest mnóstwo sytuacji, w których przydaje się zaciemnienie wnętrza: drzemka w ciągu dnia, odrabianie lekcji itp.
Rozwiązaniem są rolety zaciemniające, które z łatwością ustawisz na dowolną wysokość i w ten sposób zredukujesz lub całkowicie zablokujesz dostęp światła. System płynnego przesuwania po prowadnicach jest łatwy w obsłudze i samodzielnie poradzi sobie z nim także Twoje kilkuletnie dziecko – rolety są wyposażone w specjalny uchwyt ułatwiający ich podnoszenie i opuszczanie. Wystarczy złapać uchwyt w dolnej części rolety i podnieść lub obniżyć, aby umieścić ją w dogodnej pozycji.
Zwróć uwagę na kolekcję „Dobranoc”, która powstała we współpracy VELUX z Disneyem. To seria rolet wewnętrznych zaprojektowanych specjalnie dla dzieci – bo w końcu wyposażenie okna nie służy wyłącznie dorosłym! Na roletach występują postaci z „Krainy lodu”, „Aut” czy „Kubusia Puchatka”. Efektowne printy pobudzają wyobraźnię dziecka i inspirują do kreatywnej zabawy. Gruby materiał gwarantuje pełne zaciemnienie okien – a to sprawia, że maluch jest wyspany i radosny.
Zalety rolet Disney & VELUX to:
- brak zawartości szkodliwych substancji chemicznych,
- płynna obsługa z możliwością zatrzymania w dowolnym miejscu,
- system samodzielnego montażu Pick&Click!,
- 18 ekscytujących dla dzieci wzorów oraz 2 kolory aluminiowych prowadnic.
Pamiętaj, że pokoje dziecięce na poddaszu muszą „dorastać” wraz z Twoją pociechą – w końcu różowe mebelki z księżniczkami to raczej nienajlepszy pomysł dla piętnastolatki. Dlatego reaguj na bieżąco na zmieniający się gust syna lub córki. Gdy przyjdzie czas, rolety zaciemniające z bajkowymi postaciami wymień na jednolite –w ofercie VELUX jest do wyboru mnóstwo kolorów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik: Jak szybko odmienić pokój dziecięcy?
Aby odmienić pokój dziecka, nie trzeba poświęcać wiele czasu na remont. Niekiedy wystarczy kilka drobnych zabiegów, aby pokój nabrał zupełnie nowego charakteru. Warto więc zapoznać się ze sztuczkami, które pozwolą stworzyć przyjazny pokoik dla dziewczynki lub dla chłopca.
-
Pokój przedszkolaka dla nastolatka? Czy to możliwe?
Wymiana mebli jest sporym wydatkiem, dlatego zwykle rodziny nie decydują się na nią częściej niż 2-3 razy. Z tego powodu rodzice często rezygnują z zakupu typowych mebli dla przedszkolaków, gdyż wymagają one szybkiej wymiany w celu dostosowania pokoju do potrzeb nastolatka.
-
Jak urządzić pokój małego alergika? Co warto wiedzieć?
Mali alergicy mają potrzeby inne niż pozostałe dzieci, dlatego też ich pokoje nie mogą być urządzone w ten sam sposób. Nie oznacza to jednak, że maluchy uczulone na kurz lub roztocza mają mieszkać w sterylnych pokojach, w których nie ma miejsca na zabawki i dziecięce szaleństwa.
-
Sprytne sposoby na porządek w dziecięcym pokoju
W pokoju dziecięcym z reguły trudno jest utrzymać porządek. Dzieci rozrzucają zabawki, wdeptują w wykładzinę kawałki kanapek, a także rozlewają napoje. O ile trudno jest winić dzieci za ich nieporadność i wymagać od nich, by nie brudziły podczas zabawy czy jedzenia, to można zapanować nad niektórymi aspektami i utrzymać porządek nawet w ich pokoju.
Kamila
Sprytne sposoby na porządek w dziecięcym pokoju 2018-04-03 09:51:05 2016-08-19 17:42:27