Prekursorem stylu skandynawskiego jest szwedzki malarz Carl Larsson, który na swoich obrazach odzwierciedlał swój dom. Choć wpływ na jego wygląd miała głównie żona Larsson’a – Katrin, to jego sztuka stanowi wzór dla wszystkich osób chcących łączyć tradycję, użyteczność oraz nowoczesność i tworzyć wspaniałe domy dla swoich dzieci.

Katarzyna Białasiewicz @ 123rf.com
Biel i inne kolory
Wiele osób myśli, że styl skandynawski nierozerwalnie łączy się z bielą. Nie jest to jednak prawdą, gdyż biały kolor bez przeszkód można zastępować wszelkimi jasnymi odcieniami, czy nawet grafitami. W przypadku pokoju dziecięcego można więc bez przeszkód postawić na kolor kremowy, beżowy czy jasny brąz, który zostanie ożywiony przez zabawki i inne dodatki, których w pokoju malucha czy nawet starszaka nie brakuje.
Więcej światła
W stylu skandynawskim bardzo ważną rolę odgrywa światło. W Północnej Europie słońca jest niewiele przez większą część roku, przez co okna nie powinny być niczym zasłaniane – mają one bowiem wpuszczać jak najwięcej światła. Oprócz braku firanek i zasłon zauważalne jest stosowanie licznych źródeł światła sztucznego. Choć w Polsce króluje wśród nich lampa sufitowa, to na oświetlenie całego pokoju składają się też lampki stołowe, kinkiety oraz świece.
W pokoju dziecięcym w stylu skandynawskim istotne jest zadbanie o dobre oświetlenie biurka, stolika do rysowania czy o dający dużo światła kinkiet przy łóżku, dzięki któremu wieczorne czytanie nie będzie niszczyło wzroku. Maluchy, które mają problemy ze snem, ucieszą się, gdy w ich pokoju pojawi się lampka zmieniająca kolory światła i dająca delikatną poświatę w nocy.
Naturalność przede wszystkim
W skandynawskich wnętrzach nie ma miejsca na sztuczność. Mile widziane są w nich jedynie naturalne materiały – zwłaszcza drewno. Drewno jest dodatkowo pozostawiane w naturalnym kolorze bądź malowane jedynie na biało. Co więcej, drewno jest bardzo trwałe, gdyż jest ono w stanie przetrwać przez wiele lat jedynie dzięki okresowej konserwacji. Meble wykonane z tego surowca są więc doskonałym wyborem do pokoju dziecięcego. Podobnie drewniana podłoga – nie zniszczą jej nawet szalone zabawy energicznych maluchów. Warto pamiętać, że drewno jest materiałem ciepłym i miłym w dotyku, przez co dzieci mogą bawić się na drewnianej podłodze bez konieczności układania na niej wykładziny czy dywanu.
Naturalność jest ważna nie tylko w przypadku wyboru materiału na podłogę czy meble, ale i w przypadku wyboru tkanin, które będą pozytywnie wpływały na przytulność pokoju. Pozwolą one też wydzielić w pokoju miejsce dla rodzeństwa oraz stworzyć kolorowe kąciki tematyczne. Co więcej, wszelkie przesłony czy parawany można bez trudu wyprać i wyczyścić z większości plam.
Kamila
Radzimy jak urządzić pokój dziecięcy w stylu skandynawskim 2016-10-11 07:39:15 2016-09-27 08:46:55
<Brak komentarzy>