Niebanalne rozwiązania, przedmioty wyglądające niczym wyciągnięte z warsztatu i chłodna elegancja. Jeśli czujesz, że wnętrze w takim stylu byłoby dla Ciebie odpowiednie, powinieneś zainteresować się industrializmem. Styl ten łączy w sobie pofabryczne elementy z ogromną przestrzenią, swobodą i wolnością, tworząc bardzo ciekawe aranżacje.
Monika Mlynek @ 123rf.com
Styl czy konieczność?
Styl industrialny nie był początkowo stylem, ale koniecznością. Brak wolnych mieszkań i recesja w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że budynki opuszczonych fabryk zasiedlali głównie artyści. Nie próbowali oni ukryć, że mieszkają w dawnych zakładach przemysłowych – wręcz przeciwnie, starali się nie zmieniać charakteru wnętrz i ukazywali go wszystkim dookoła.
Choć styl ten ma ponad 60 lat, do Polski przywędrował stosunkowo niedawno. Nad Wisłą jest widoczny głównie w modzie przerabiania dawnych fabryk na mieszkania loftowe, które są obecnie synonimem luksusu i ekskluzywności.
Co wyróżnia industrializm?
Najważniejszą rzeczą w stylu industrialnym jest przestrzeń. Powinna być ona niczym nieograniczona. W mieszkaniu nie ma więc miejsca na zbędne ściany działowe, dużą ilość mebli czy też na liczne dekoracje. Kuchnia i salon powinny być zatem otwarte, a stół jadalniany i część wypoczynkowa – ustawione w jednym ciągu. Wnętrze dzięki temu będzie wydawało się jaśniejsze i większe. Ponadto nie powinno się ukrywać faktu zamieszkiwania w dawnym budynku przemysłowym – wszelkie instalacje, ceglane mury, betonowe stropy czy też wzmocnienia z metalu powinny być widoczne dla każdego, kto wejdzie do pomieszczenia.
Barwy i materiały
Barwą wyróżniającą industrializm jest biel. Oprócz niej w stylu tym jest miejsce na liczne szarości i odcienie piaskowe. W dobrym tonie są również przybrudzone kolory – także jeśli chodzi o ich fakturę. Ubytki, zacieki, nierówności ścian nie powinny być zasłaniane, gdyż stanowią one historię danego budynku. Jeśli jednak będą one bardzo widoczne i nieprzyjemnie wyglądające, można zasłonić je wykorzystując ramki ze zdjęciami czy czarno-białe obrazy przedstawiające ilustracje związane z przemysłem.
Jeśli chodzi o materiały, można postawić na szkło, metal, beton i drewno stylizowane na starsze niż jest w rzeczywistości. Podłogę może natomiast pokryć parkiet ze starego drewna, betonowa wylewka lub gres w kolorze szarym.
Dobór mebli
Industrialne meble powinny być maksymalnie proste i funkcjonalne. Dobrze będzie, jeśli dodatkowo będą wyglądały na stare lub silnie zużyte. Gdy zależy nam na jak najdokładniejszym odwzorowaniu stylu industrialnego, warto odwiedzić sklep z wyposażeniem dla warsztatów. W miejscu tym można zakupić na przykład szafę narzędziową, którą z powodzeniem można wykorzystać do przechowywania ubrań.
Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie wielofunkcyjnych mebli na kółkach. Pozwalają one na ich łatwe przesuwanie oraz na tworzenie zupełnie nowych aranżacji kiedy tylko mamy na to ochotę. Ponadto meble te sprawdzają się na dużych, otwartych przestrzeniach.
Industrialne dodatki
Choć styl industrialny ma być wolny od dekoracji, niektóre dodatki są w nim mile widziane. Warto postawić na kilka oryginalnych przedmiotów, np. na lampy o ciekawej historii, które wpiszą się w klimat wnętrza i dodatkowo je ozdobią. Nieco bardziej nonszalanckim pomysłem jest zakup starej maszyny do szycia i ustawienie jej w części salonowej, czy też stworzenie siedziska wykonanego ze starej skrzynki narzędziowej.
W stylu industrialnym z pewnością nie znajdzie się firan i zasłon, które zasłoniłyby światło. Zamiast nich można wykorzystać mało rzucające się w oczy rolety, które przydadzą się zwłaszcza w nocy oraz w upalne dni. Jeśli natomiast zależy nam na posiadaniu dywanu, warto wybrać taki, który będzie miał kolor podobny do barwy podłogi.
Wybrane dla Ciebie:
-
Czym charakteryzuje się styl industrialny? Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?
Styl industrialny pojawił się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego powstanie było bezpośrednio związane z panującą w Ameryce recesją, która sprawiła, że wiele zakładów przemysłowych upadło. Pustoszejące obiekty przemysłowe zaczęli zajmować artyści, którzy urządzali je za pomocą przypadkowych mebli i dodatków. Nie niszczyli pozostałości po przemyśle, dając początek industrializmowi.
-
Shabby chic, czyli romantyzm, rustykalizm i kobiecość
Shabby chic to nic innego jak styl, łączący w sobie elementy romantyzmy, rustykalizmu i kobiecości. Opiera się on na jasnych, pastelowych barwach i na rozwiązaniach, które niczym mała czarna nigdy nie wyjdą z mody. Jest on niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, a także w Grecji i Toskanii.
-
Egzotyczne wnętrza: Jak urządzić dom w stylu afrykańskim?
Odmienna kultura Czarnego Lądu może zainspirować nas do stworzenia wyjątkowego wnętrza, w którym każdy miłośnik podróży będzie mógł poczuć się doskonale. Aranżacja ta, może wprowadzić do mieszkania śmiałe kolory, wyraziste wzory oraz zupełnie nowe materiały. Co więcej, styl afrykański nie wymaga przeprowadzenia w mieszkaniu kapitalnego remontu. Wystarczy bowiem postawić na kilka oryginalnych dodatków.
-
Urządzamy w stylu: Kolonialne wnętrza - jakie wybrać dodatki?
Przepadasz za stylem kolonialnym? Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie, aby wyglądało idealnie. Zobacz zestawienie świetnych dodatków, które tworzą wnętrze.
Kamila
Urządzamy w stylu: Kolonialne wnętrza - jakie wybrać dodatki? 2016-11-27 01:37:06 2016-09-06 12:17:38