Styl industrialny pojawił się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego powstanie było bezpośrednio związane z panującą w Ameryce recesją, która sprawiła, że wiele zakładów przemysłowych upadło. Pustoszejące obiekty przemysłowe zaczęli zajmować artyści, którzy urządzali je za pomocą przypadkowych mebli i dodatków. Nie niszczyli pozostałości po przemyśle, dając początek industrializmowi.
Monika Mlynek @ 123rf.com
Industrializm – na czym polega?
Najbardziej zauważalną cechą industrializmu jest ogromna przestrzeń, charakterystyczna dla hal produkcyjnych. Ponadto widoczne są w nim wysokie okna, brak ścian działowych i pomieszczenia znacznie wyższe niż w zwykłym budownictwie mieszkaniowym. Styl ten stawia więc na swobodę, wolność i pewnego rodzaju ekskluzywność, która niegdyś była zarezerwowana wyłącznie dla artystów.
Kolejną cechą industrializmu jest eksponowanie miejsc i przedmiotów, które zwykle ukrywa się w tradycyjnych mieszkaniach. W stylu tym nie zakrywa się więc żadnych instalacji, rur, cegieł, stropów z betonu, słupów czy kabli, które nierzadko zwisają z sufitu. Całe wnętrze ma bowiem tworzyć szkielet tego, co pozwala żyć we współczesnym mieszkaniu w sposób wygodny i funkcjonalny.
Ostatnim wyróżnikiem industrializmu jest minimalizm. W stylu tym nie ma miejsca na zbędne zdobienia, czy wyposażenie, które do niczego nie służy. Minimalizm objawia się też w kolorystyce wnętrza – królują w nim biel i szarość typowa dla przemysłowych pomieszczeń. Cieplejszymi akcentami są jedynie drewniane stropy oraz ceglane mury.
Industrializm nieprzemysłowy
Choć industrializm opiera się głownie na poprzemysłowych pozostałościach architektonicznych, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go w „tradycyjnym“ budownictwie. Wystarczy wyburzyć możliwie największą ilość ścianek działowych i otworzyć przestrzeń. Ponadto, jeśli pod tynkiem znajdują się cegły, można skuć go i pokazać piękno tego, co do tej pory było ukryte. Na podłodze można natomiast pozostawić zwykłe drewniane deski bądź betonową wylewkę.
Dodatkowo w przypadku mniejszych mieszkań można zadbać o powiększenie wnętrza nie tylko poprzez wyburzenie zbędnych ścian, ale także poprzez użycie odpowiednich barw. Najciemniejsze kolory powinny w takim przypadku znajdować się na podłodze i stopniowo rozjaśniać się, aż do sufitu. Metraż mogą też optycznie zwiększyć lustra i ściany z pleksi.
Dobór mebli i lamp
We wnętrzach industrialnych powinna znaleźć się duża liczba lamp. Mogą być one wykonane z metalu, aluminium i innego przemysłowego materiału. Dobrym wyborem będą też elementy oświetleniowe nawiązujące do klasycznych świetlówek.
W przypadku mebli dobrze jest natomiast stawiać na te, które są wykonane z metalu, szkła czy nawet betonu. Ich kształt i forma powinny nawiązywać do sprzętów, jakie można znaleźć na pofabrycznych terenach.
Wybrane dla Ciebie:
-
Industrializm w aranżacji wnętrz, czyli jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?
Niebanalne rozwiązania, przedmioty wyglądające niczym wyciągnięte z warsztatu i chłodna elegancja. Jeśli czujesz, że wnętrze w takim stylu byłoby dla Ciebie odpowiednie, powinieneś zainteresować się industrializmem. Styl ten łączy w sobie pofabryczne elementy z ogromną przestrzenią, swobodą i wolnością, tworząc bardzo ciekawe aranżacje.
-
Shabby chic, czyli romantyzm, rustykalizm i kobiecość
Shabby chic to nic innego jak styl, łączący w sobie elementy romantyzmy, rustykalizmu i kobiecości. Opiera się on na jasnych, pastelowych barwach i na rozwiązaniach, które niczym mała czarna nigdy nie wyjdą z mody. Jest on niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, a także w Grecji i Toskanii.
-
Egzotyczne wnętrza: Jak urządzić dom w stylu afrykańskim?
Odmienna kultura Czarnego Lądu może zainspirować nas do stworzenia wyjątkowego wnętrza, w którym każdy miłośnik podróży będzie mógł poczuć się doskonale. Aranżacja ta, może wprowadzić do mieszkania śmiałe kolory, wyraziste wzory oraz zupełnie nowe materiały. Co więcej, styl afrykański nie wymaga przeprowadzenia w mieszkaniu kapitalnego remontu. Wystarczy bowiem postawić na kilka oryginalnych dodatków.
-
Urządzamy w stylu: Kolonialne wnętrza - jakie wybrać dodatki?
Przepadasz za stylem kolonialnym? Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie, aby wyglądało idealnie. Zobacz zestawienie świetnych dodatków, które tworzą wnętrze.
Kamila
Urządzamy w stylu: Kolonialne wnętrza - jakie wybrać dodatki? 2016-11-27 01:37:06 2016-09-06 12:17:38