W mieszkaniach budowanych w czasach PRL często można spotkać się z wąskimi, nieustawnymi kuchniami. Wiele osób nie ma pojęcia, że nawet tak nieprzyjazne wnętrza można ciekawie urządzić. Warto poznać parę trików to ułatwiających.
Iriana Shiyan @ 123rf.com
Sprytne zabiegi
Każda wąska kuchnia może zostać zaprojektowana w taki sposób, by wydawała się szersza niż w rzeczywistości. Można tego dokonać poprzez zabiegi optyczne, dzięki czemu nawet wąska kuchnia wyda się przestronniejsza.
Głównym problemem wąskiej kuchni są trudności z dobraniem do niej odpowiedniej zabudowy meblowej. Na wąskiej ścianie na końcu pomieszczenia zwykle umiejscowione jest okno, przez co nie można ulokować na niej jakichkolwiek szafek górnych. Szafki ustawia się więc na ścianie dłuższej, przez co pomieszczenie staje się jeszcze mniej proporcjonalne. Aby jednak poprawić efekt wizualny, można pomalować ściany w kuchni na odpowiednie kolory. Ciemne barwy mogą w niej pełnić funkcję pomniejszającą i być stosowane na ścianie dłuższej, a barwy jasne – wydłużającą i być stosowane na ścianie krótszej.
Ciemne barwy dodatkowo pochłaniają światło, przez co nie powinno stosować się ich na wprost okna w wąskiej kuchni. Znaczenie lepiej sprawdzi się w tym przypadku biel i odcienie bardzo jasne, które odbiją promienie słońca, rozświetlając całe pomieszczenie i optycznie je powiększając.
Ulokowanie szafek
Aby wąska kuchnia wydawała się szersza, można zadbać o odpowiednie rozplanowanie zabudowy meblowej. Szafki dolne można ustawić na wąskiej ścianie pod oknem, co optycznie skróci pomieszczenie. Zaplanowanie zabudowy na całej długości dłuższej ściany, mogłoby natomiast wzmocnić niekorzystny efekt. Jeśli istnieje też taka możliwość, na węższej ścianie powinno ustawić się duże sprzęty AGD – lodówkę, kuchenkę czy zmywarkę.
Wybierając meble do podłużnej kuchni, nie można kierować się jedynie modą, ale też ich funkcją. Efekt poszerzenia i powiększenia mogą spotęgować meble polerowane na wysoki połysk lub posiadające białe fronty. W przypadku białej zabudowy można uniknąć monotonii poprzez dodanie do niej kilku akcentów kolorystycznych w jasnych, ale soczystych i wyrazistych barwach.
Podłogi i ściany
W wąskich i długich kuchniach powinno unikać się stosowania poziomych pasów na ścianach dłuższych – dotyczy to zarówno wzoru tapety, jak i faktury mebli. Dobrze prezentować się będą natomiast pasy pionowe, które nie tylko skrócą, ale i urozmaicą wnętrze.
Na podłodze powinno się natomiast planować ułożenie materiałów wykończeniowych w sposób prostopadły do dłuższych ścian. Nieistotne jest, jaki materiał układa się w ten sposób – dotyczy to zarówno płytek ceramicznych, kamienia czy paneli.
Kuchnię może skrócić również odpowiednio rozplanowane na ścianach oświetlenie. Różnorodne punkty oświetleniowe na krótszej ścianie pozwolą przybliżyć ją optycznie. Powinny być one jednak niewielkie, gdyż duże żyrandole i kinkiety w wąskiej kuchni potęgują wrażenie przytłoczenia.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Jak urządzić spiżarkę, aby była bardziej pojemna?
Dzięki praktycznej spiżarni można uporządkować wiele produktów spożywczych, zapasów, przetworów, czy nawet rzadko używanego sprzętu AGD. Warto więc wiedzieć, jak ją urządzić.
-
Jak urządzić kuchnię półotwartą? - Wady, zalety i sposoby aranżacji
Obecnym trendem jest otwieranie kuchni na salon. Rozwiązanie to pozwala nie tylko optycznie zwiększyć metraż mieszkania, ale także gwarantuje lepszą komunikację pomiędzy kuchnią, a pozostałymi pomieszczeniami. Kuchnię można jednak otworzyć nie tylko całkowicie, ale i częściowo – to, jaki sposób jej otwarcia wybierzemy, zależy od naszych preferencji, a także od planu kuchni i technicznych możliwości właścicieli mieszkania.
-
Rozsądne zakupy - jaką lodówkę wybrać?
Kupno sprzętu AGD to spory wydatek, dlatego warto przygotować się do niego na tyle dobrze, by dokonywać przemyślanych i rozsądnych decyzji. Nie powinno się wyrzucać pieniędzy w przysłowiowe błoto, kupując sprzęty, których zwyczajnie się nie potrzebuje. Istotne jest dokonywanie skrupulatnej selekcji pod kątem wyboru jedynie najlepszych urządzeń, będących optymalnym wariantem do posiadanej przez siebie kuchni. Warto więc wiedzieć, na czym koncentrować się, by nabyć lodówkę, która spełni nasze potrzeby.
-
Kupujemy zlewozmywak - który wybrać? na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając zlewozmywak zwykle zastanawiamy się jedynie, z jakiego materiału powinien on być wykonany, a także jaki powinien być jego kolor, by współgrał on z resztą zabudowy. Istotna jest jednak jeszcze jedna kwestia – jest nią wielkość zlewu.
Kamila
Kupujemy zlewozmywak - który wybrać? na co zwrócić uwagę przy zakupie? 2016-06-13 13:21:05 2016-06-13 11:38:56