Jesienią ogrodnik ma sporo pracy. Czekają na niego nie tylko podstawowe prace porządkowe, ale również inne zajęcia, które sprawiają, że ogród zachwyca wiosną następnego roku. Warto poznać kilka wskazówek, jak pielęgnować jesienią trawnik, byliny, kwiaty oraz drzewa owocowe.
Katarzyna Białasiewicz @ 123rf.com
Wrzesień – czas dla bylin
Wrzesień jest doskonałym okresem do sadzenia bylin. Do sadzenia wybiera się cebulki duże, zdrowe, nieposiadające żadnych uszkodzeń mechanicznych i oznak choroby. Byliny muszą być w stanie spoczynku, co oznacza, że sadzi się jedynie te, które nie mają wyrośniętych liści i korzeni. Aby lepiej zabezpieczyć je przed chorobami, przed sadzeniem można dodatkowo namoczyć je w roztworze preparatu przeciwgrzybicznego.
Cebulki sadzi się piętką do dołu. Dołek, do którego się je wkłada, powinien mieć głębokość trzykrotnie większą niż wysokość całej byliny. Małe cebulki można sadzić bliżej siebie, natomiast większe – dalej. Najwcześniej powinno się sadzić przebiśniegi, cebulice i krokusy, a następnie stopniowo przechodzić do kolejnych kwiatów, trzymając się kolejności ich kwitnienia wiosną.
Byliny po posadzeniu powinny być podlewane, a gdy nadejdą pierwsze przymrozki, okryte torfem, gałęziami iglaków lub korą. Część kwiatów cebulowych po paru latach rozrasta się, tworząc kwitnące grupy, natomiast pozostałe źle reagują na rośnięcie w tym samym miejscu. Jeśli przez 3 lata nie są przesadzane, zagęszczają się zbytnio i stają się drobniejsze.
We wrześniu warto pamiętać o trawniku. Choć trawa rośnie wolniej niż wiosną, dobrze jest skracać ją co 10-14 dni. Dzięki temu wiosną pięknie się zazieleni, a pośród niej nie pojawią się brzydkie, łyse placki. Jeśli na trawie pojawią się grzyby, powinno się je zniszczyć za pomocą grabi. Można to zrobić podczas grabienia przed koszeniem. Grabienia nie powinno się unikać, gdyż pozwala nie tylko usunąć z trawnika grzyby, liście czy szyszki, ale również napowietrzyć glebę i polepszyć stan trawy.
Aby trawnik lepiej prezentował się w kolejnym sezonie, dodatkowo można nawieźć go we wrześniu preparatem z potasem i fosforanami. Trawa będzie dzięki temu rosła wolniej, ale lepiej się ukorzeni. Nawóz w proszku lub granulkach powinno się rozsypać w ciepły i suchy dzień. Gleba powinna być wtedy wilgotna, dlatego gdy lato było suche i upalne, dobrze jest samodzielnie podlewać trawnik przez kilka dni, by gleba nasiąkła. Jeżeli na trawniku pojawiły się nieestetyczne łaty, powinny zostać uzupełnione za pomocą specjalnej mieszanki. Dodatkowo z trawnika powinno się usunąć chwasty oraz mchy.
Październik – czas dla drzew
W październiku nadchodzi idealny moment na sadzenie drzew i krzewów owocowych. W ogrodzie lub na działce należy wykopać dołek, a następnie nasypać do niego kompostu bądź ziemi ogrodowej. Po tym zabiegu do dołka można włożyć sadzonkę. Wiosną powinna się pięknie zazielenić, a być może wypuścić także pierwsze pąki kwiatowe.
W miesiącu tym można wrócić do pielęgnacji bylin. Jest to chwila, kiedy można je podzielić oraz wykopać cebulki, które nie zimują w gruncie. Najlepiej zaczekać z tym do pierwszych przymrozków, aby części naziemne roślin obmarzły.
Jeśli w październiku zauważy się, że na liściach drzew rozwijają się choroby wywołane przez grzyby, należy przystąpić do regularnego grabienia i usuwania liści z ogrodu. Przetrwalniki grzybów zachowują się na opadłych liściach, dlatego zaleca się ich palenie za każdym razem, gdy tylko zbierze się ich większa ilość. Aby ograniczyć rozwój choroby, każdą zakażoną roślinę można dodatkowo spryskać preparatem przeciwko grzybom.
Listopad – ostatnie porządki
Jeżeli pogoda w listopadzie umożliwia prowadzenie prac ogrodowych, również w tym miesiącu można zadbać o drzewka, krzewy i byliny. Posadzone w tym miesiącu rośliny powinny być przycinane dopiero na wiosnę, gdyż w przeciwnym razie prawdopodobnie nie przetrwają zimy. Jest to ostatni dogodny moment na wykopanie cebule mieczyków, krokosomii i innych bylin, które nie zimują w glebie.
W listopadzie należy ponadto zabezpieczyć przed mrozem lilie, hibiskusy, azalie, jukki i inne rośliny, które słabo znoszą niskie temperatury. W tym celu można okryć je słomą lub gałązkami drzew iglastych. Róże można natomiast okopcować.
Opadłe liście powinny być usunięte przed zimą, dlatego dobrze jest właśnie teraz przystąpić do ich porządkowania. Z reguły w listopadzie na drzewach nie ma już żadnych liści, dzięki czemu porządków nie trzeba będzie poprawiać. Można również przystąpić do ostatnich cięć pielęgnacyjnych drzew, przekopać glebę oraz przenieść rośliny balkonowe i tarasowe do cieplejszych pomieszczeń (np. do piwnicy). Na koniec powinno się zabezpieczyć sprzęt i narzędzia ogrodnicze.
Wybrane dla Ciebie:
-
4 pożyteczne owady, które pomogą Ci zadbać o Twój ogród
Owady zwykle nie kojarzą nam się dobrze. W szczególności ćmy bądź inne latające stworzenia, które często dostają się do naszego domu. Jednak wbrew pozorom mają one bardzo wiele zalet, których zwykle nie jesteśmy świadomi. Warto uzupełnić swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej w tym temacie.
-
7 sprawdzonych sposobów na walkę z chwastami
Chwasty to zmora każdego ogrodnika i osoby, która z miłością pielęgnuje swój ogród. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są najskuteczniejsze metody walki z chwastami, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.
-
Jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli?
Motyle to hipnotyzujące stworzenia, występujące w dziesiątkach gatunków. Kolorowe, o różnych wielkościach, są prawdziwą ucztą dla oczu. Ogrody, które przyciągają motyle, muszą spełniać kilka warunków. Liczba naturalnych siedlisk motyli z roku na rok się zmniejsza. Tym bardziej istotne jest to, aby w swoim ogrodzie stworzyć im warunki przyjazne do rozwoju. Przekonaj się, jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli.
-
5 sposobów na wizualne powiększenie małego ogrodu
Wielu z nas nie posiada komfortu posiadania dużego ogrodu. Co zrobić w przypadku, kiedy dysponujemy tylko niewielkim skrawkiem terenu i chcemy go jak najlepiej wykorzystać i jeśli to możliwe, optycznie powiększyć? Jest na to kilka metoda.
Kamila
5 sposobów na wizualne powiększenie małego ogrodu 2017-04-28 15:05:12 2017-04-13 08:10:41