Choć obecnie w sklepach budowlanych i wykończeniowych można znaleźć setki wzorów płytek i modeli umywalek lub wanien, to okazuje się, że urządzenie łazienki wcale nie jest proste. Jest ono tym trudniejsze, im mniejsze lub mniej ustawne jest dane pomieszczenie. Oznacza to, że wielu z nas staje przed sporym wyzwaniem – zwłaszcza jeśli łazienka mieści się w mieszkaniu w bloku.
ttatty @ 123rf.com
Kilka metrów dla ogromnych potrzeb
Większość osób mieszkających w blokach – zarówno tych z wielkiej płyty, jak i tych budowanych obecnie, posiada bardzo niewielkie łazienki. Wiele pomieszczeń, w których powinna zmieścić się wanna, umywalka oraz ubikacja jest mniejszych niż 3-4 m2. Potrzeby domowników są jednak z reguły na tyle duże, że konieczny jest niemały wysiłek, by urządzić łazienkę tak, by była ona jednocześnie estetyczna i funkcjonalna.
Kąpiel w wannie czy szybki prysznic?
Zwykle pierwszym dylematem, na jaki natrafiają właściciele małych łazienek, jest decyzja, czy wybrać wannę, czy też prysznic. Powszechnie przyjmuje się, że brodzik prysznica i jego kabina zajmują mniej miejsca niż wanna, jednak często okazuje się, że przy odpowiednim układzie pomieszczenia to właśnie to drugie rozwiązanie jest korzystniejsze. Co więcej, bardzo często możliwe jest zaaranżowanie w łazience wanny z parawanem, dzięki czemu może ona służyć zarówno do przygotowania długiej, relaksującej kąpieli, jak i do wzięcia szybkiego prysznica po treningu na siłowni.
A jednak wanna – ale jaka?
Jeśli zdecydujemy się na wannę, mimo niewielkich rozmiarów łazienki, musimy pamiętać, że modele prostokątne zajmują znacznie więcej miejsca niż modele asymetryczne. Najwygodniejsze wanny w kształcie prostokąta mają długość 160-170 cm, co oznacza że nie mieszczą się w wielu łazienkach. Modele asymetryczne są natomiast szersze i krótsze, dzięki czemu łatwiej ustawić je na niewielkiej powierzchni, nie zmniejszając przy tym przestrzeni kąpielowej.
Zabudowany brodzik
Niestety, w części łazienek nie da się znaleźć odpowiedniej ilości miejsca na wannę, nawet gdy ma się ogromne chęci. W takiej sytuacji namiastką wanny może być brodzik zabudowany kabiną prysznicową lub ograniczony szkłem. Najlepiej sprawdzi się model kwadratowy lub prostokątny, ewentualnie można zastąpić go brodzikiem półokrągłym. To, jaki kształt będzie miała kabina, zależy głownie od tego, jaką przestrzeń możemy na nią przeznaczyć w łazience.
Warto pamiętać o tym, że bez względu na kształt kabiny prysznicowej, najlepiej sprawdzają się modele o szkle bezbarwnym, przeźroczystym. Profile powinny być natomiast chromowane i odbijające światło. Podobnie armatura – chromowana i błyszcząca.
WC – kolejny dylemat
W niewielkiej łazience zwykle musi znaleźć się też miejsce na miskę WC – rzadko zdarza się, by ubikacja była osobnym pomieszczeniem w niewielkim mieszkaniu w bloku. Miejsce w małej łazience można jednak zaoszczędzić nawet podczas wybierania toalety – najkrótsze modele podwieszane mają około 45-46 cm długości, a stelaż podtynkowy zajmuje od 12 do 15 cm, co daje wraz z zabudową z karton gipsu oraz płytek około 20 cm. Łącznie cała instalacja nie jest więc dłuższa niż 70 cm. Miski kompaktowe z reguły są takiej samej długości – licząc razem ze zbiornikiem na wodę. Jeżeli miska będzie posiadała odpływ w posadzce, będzie można dosunąć ją maksymalnie do ściany, przez co nie będzie dłuższa od zestawu podwieszanego. Trzeba jednak pamiętać, że mimo mniejszej długości, miski podwieszane są szersze – stelaż wraz z zabudową zajmuje zwykle o 20-30 cm więcej niż zbiornik na wodę z WC kompaktowego. Choć wydaje się, że jest to niewiele, to szerokość ta w niewielkiej łazience może być nie do zaakceptowania.
Warto podkreślić, że coraz większa liczba producentów armatury sanitarnej wychodzi naprzeciw potrzebom osób posiadających niewielkie mieszkania, przez co coraz łatwiej jest znaleźć sanitariaty o mniejszych wymiarach. Dzięki takiemu podejściu firm tworzących wanny czy miski WC, można znaleźć całe serie produktów przeznaczonych specjalnie do bardzo małych wnętrz.
Funkcjonalne szafki
W niewielkiej łazience szczególną uwagę należy poświęcić szafkom. Trudne jest bowiem rozmieszczenie szafek na niedużej powierzchni w taki sposób, by nie była ona zagracona. Warto jednak postawić na sprawdzoną szafkę pod umywalką oraz na zabudowę szafkami ściany nad pralką lub stelażem podtynkowym.
Im jaśniej, tym lepiej
Niewielka łazienka najlepiej prezentuje się w jasnych barwach. Biel, beż, delikatne szarości czy pastele są w niej mile widziane, gdyż optycznie powiększają przestrzeń. Dobrym pomysłem jest też wklejenie luster w płytki – lustro może być wtedy większe niż standardowo, dzięki czemu będzie odbijać jeszcze więcej światła i lepiej rozświetlać wnętrze. Takie lustro może znajdować się nie tylko na jednej ścianie, ale i na dwóch ze sobą sąsiadujących. Nigdy nie powinny one jednak wisieć na ścianach przeciwległych do siebie. W przypadku mebli można natomiast wybierać te, które są lakierowane na wysoki połysk, co dodatkowo rozjaśnia łazienkę.
Oszukiwanie wzroku
Łazienka wyda się większa, jeśli zastosuje się prosty trik, dający doskonałe złudzenie optyczne. Pomieszczenie wyda się większe, jeśli meble oraz sanitariaty nie będą stały na podłodze, ale będą podwieszone na ścianie. Tak samo zadziała podcięcie obudowy wanny na całej jej długości.
Płytki - wielkość i sposób układania
Istotną kwestią jest wybór wielkości płytek oraz sposób ich układania. W małych łazienkach szczególnie dobrze prezentują się płytki o dużych rozmiarach. Jeśli ich kształt jest prostokątny, najlepiej kłaść je w kierunku poziomym.
Przestrzeń zawsze uporządkowana
W małych łazienkach niezwykle ważne jest uporządkowanie przestrzeni. Kosmetyki powinny być schowane do szafek, tak samo jak wszelkie drobiazgi i środki chemiczne. Dzięki czystości i ułożeniu wszystkich przedmiotów na miejsce zyska się wrażenie większej przestrzeni.
Wybrane dla Ciebie:
-
Czy warto kupić szklaną kabinę prysznicową?
Czy kupując szklaną kabinę prysznicową postąpię dobrze? Może lepiej zdecydować się na inny materiał wykonania? Czy szkło to na pewno dobry wybór? Jeśli planujesz remont, a takie myśli nie dają Ci spokoju, mamy dobre wieści. W tym artykule opiszemy dla Ciebie plusy i minusy kabin prysznicowych wyprodukowanych ze szkła.
-
9 sposobów na optyczne powiększenie łazienki
Nie każdy może cieszyć się posiadaniem dużej łazienki czy przestronnego salonu kąpielowego. Zwykle łazienki w polskich mieszkaniach i domach mają powierzchnię od 3 do 5 m2. Co zrobić, by powiększyć tę przestrzeń optycznie? Wystarczy skorzystać z 9 sprytnych sposobów, a łazienka wyda się większa niż w rzeczywistości.
-
Kilka trików, dzięki którym Twoja łazienka zawsze będzie czysta
Nie da się ukryć, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym ciężko jest utrzymać czystość, z uwagi na charakter i sposób użytkowania tego miejsca. Gdy w mieszkaniu znajduje się 3-osobowa rodzina, łazienka po całym dniu użytkowania wygląda, jakby przeszło przez nią tornado.
-
5 rzeczy, których nie powinno się trzymać w łazience
Wydaje Ci się, że Twoja łazienka jest idealna? Nie sposób się z tym nie zgodzić. Czy jednak jesteś pewna, że wszystkie rzeczy, które w niej trzymasz, właśnie tam powinny mieć swoje miejsce? Poznaj te, które powinnaś jak najszybciej z niej wynieść.
Kamila
5 rzeczy, których nie powinno się trzymać w łazience 2017-09-08 07:50:15 2017-09-04 10:35:55