Istnieje kilka paliw, które wykorzystuje się do ogrzewania domów. Każde z nich cechuje się zupełnie innymi właściwościami, dlatego warto znać ich słabe i mocne strony. Pomoże to w świadomym wyborze najlepszego i najtańszego ogrzewania domu. Poniżej lista 6 najpopularniejszych typów ogrzewania w polskich domach.

Azem @ shutterstock.com
Ogrzewanie węglem
Jest to najpopularniejsze, ale najmniej wygodne źródło ciepła. W najprostszych kotłach wykorzystuje się węgiel orzech, natomiast w piecach z podajnikami stosuje się ekogroszek. Koszty ogrzewania tego typu są dość niskie, jednak słabej jakości węgiel cechuje się niską efektywnością cieplną. Co więcej, węgiel niskiej klasy powoduje powstawanie szkodliwych produktów spalania, które są odpowiedzialne za pojawianie się smogu. Ponadto spalanie węgla przyspiesza niszczenie kominów, a także wymaga wynoszenia dużych ilości popiołu.
Ogrzewanie drewnem
Drewno jest tańsze niż ogrzewanie olejowe lub gazowe, a także emituje do środowiska mniej szkodliwych substancji niż węgiel. Kotły zgazowujące drewno osiągają efektywność rzędu 90%, co oznacza, że jest to paliwo wydajne. Drewno wykorzystuje się do opalania także w postaci pelletu lub brykietu.
Ogrzewanie gazem ziemnym
Jeżeli w okolicy przebiega sieć gazowa, można przyłączyć się do niej i ogrzewać dom gazem ziemnym. Jest to czysta forma ogrzewania, niewymagające wynoszenia popiołu czy dokładania do pieca. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a piec pobierze potrzebną do jej utrzymania ilość gazu. Dodatkowo gaz podczas spalania nie wytwarza szkodliwych substancji, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Niestety, koszty ogrzewania gazem ziemnym są wysokie – znacznie przewyższają koszty ogrzewania węglem i drewnem.
Ogrzewanie olejem opałowym
Olej opałowy – podobnie jak gaz – pozwala ogrzewać dom w sposób w pełni zautomatyzowany i bezobsługowy. Olej opałowy jest jednak drogi, co sprawia, że ten system grzewczy jest wybierany w Polsce sporadycznie.
Ogrzewanie pompą ciepła
Pompa ciepła jest nowoczesnym systemem grzewczym, który nie emituje szkodliwych substancji i nie wymaga dokładania paliwa. Pompa pobiera ciepło znajdujące się w powietrzu lub w gruncie i rozprowadza je w domu. Wydajność urządzeń jest bardzo wysoka i sięga nawet 300-400%. Ze względu na niskie temperatury powietrza zimą, w Polsce stosuje się głównie pompy gruntowe. Niestety, koszt ich montażu przewyższa możliwości finansowe większości polskich rodzin.
Jenny Sturm @ shutterstock.com
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak optycznie poszerzyć wąską kuchnie? Tych zasad musisz się trzymać!
W mieszkaniach budowanych w czasach PRL często można spotkać się z wąskimi, nieustawnymi kuchniami. Wiele osób nie ma pojęcia, że nawet tak nieprzyjazne wnętrza można ciekawie urządzić. Warto poznać parę trików to ułatwiających.
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Zobacz jak sprawić, aby Twoje okna zyskały nowy, atrakcyjny wygląd
Okna są niejako wizytówkami każdego domu. Dlatego dbamy o to, by odpowiednio się prezentowały. Jeśli uważasz, że stare stare firanki i ozdoby, które dotychczas dekorowały okna w twoim domu, wyglądają niekorzystnie - przeprowadź małą rewolucję! Wcale nie musisz dysponować grubym portfelem, by przeprowadzić małą metamorfozę. W prosty sposób możesz bowiem odmienić wygląd swoich okien w mgnieniu oka. Przekonaj się, jak to zrobić!
-
Domowe sprzęty, które mogą stać się śmiertelną pułapką. Zobacz, co może Ci grozić!
Wydawać by się mogło, że dom to miejsce w stu procentach bezpieczne. Niestety nie jest to prawdą. Znajdują się w nim bowiem sprzęty, które mogą stać się śmiertelną pułapką dla Ciebie i Twoich bliskich!
Kamila
Domowe sprzęty, które mogą stać się śmiertelną pułapką. Zobacz, co może Ci grozić! 2019-08-05 08:34:46 2016-10-27 09:12:22