Dobre oświetlenie kuchni to gwarancja komfortu podczas gotowania i wygoda przy spożywaniu posiłków. Wbrew pozorom nie wystarczy zamontować lampy sufitowej, by mówić o prawidłowym oświetleniu kuchni. Aby kuchnia była miejscem przyjaznym, trzeba rozróżnić trzy różne rodzaje oświetlenia.

Oświetlenie blatów roboczych
Blaty, na których przygotowujemy posiłki, wymagają specjalnego oświetlenia. Tu nie wystarczy wpadające przez ramię górne światło, do którego najczęściej jesteśmy ustawieni tyłem. Podczas przygotowywania posiłków robimy wiele precyzyjnych rzeczy, kroimy, siekamy, mielimy. Często czynności te wykonujemy w pośpiechu. Dobre oświetlenie zapewnia nam lepszą widoczność, co przekłada się nie tylko na wygodę pracy, ale przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo.
Nad blatami kuchennymi najczęściej wiszą szafki i to do nich można przymocować małe lampy halogenowe, taśmy LED lub długie świetlówki. Warto osłonić je listwą od zewnętrznej strony. W ten sposób chronimy nasze oczy przed bezpośrednim działaniem światła. Jeśli w kuchni jest tzw. wyspa, najłatwiej oświetlić ją wiszącymi lampami. Do oświetlenia miejsca pracy trzeba wybrać mocne, jasne światło.
Oświetlenie sufitowe
Standardowe oświetlenie, z jakim spotykamy się w każdym pomieszczeniu w domu, przyda się także w kuchni. Górne światło służy oświetleniu całego pomieszczenia, ma za zadanie przede wszystkim ułatwienie poruszania się po kuchni. Warto zadbać, by lampa kuchenna dawała rozproszone światło, unikniemy wtedy brzydkich i męczących wzrok cieni. Częstym rozwiązaniem są plafony pod sufitem lub lampy, które świecą do góry.
Światło odbijające się od sufitu jest łagodniejsze dla oczu. Przy oświetleniu sufitowym można wykorzystać świetlówki energooszczędne lub nowoczesne żarówki LED, które pobierają minimalne ilości prądu. Ważna jest nie tylko moc żarówki, ale i barwa światła, jaką emituje. Górne światło powinno dawać ciepłą, białą barwę. Jeśli w kuchni stoi też duży stół, przy którym zazwyczaj spożywamy posiłki, trzeba pomyśleć także o jego oświetleniu. Tu sprawdzają się lampy kuchenne zawieszone nisko nad stołem. Jeśli stół jest długi, można rozważyć zainstalowanie więcej niż jednej lampy. Efektownie będą wyglądały lampy kuchenne z IKEA.
Oświetlenie dekoracyjne
Oświetlenie w kuchni to nie tylko kwestia wygody i komfortu dla wzroku. Warto także pomyśleć o wyczarowaniu przytulnego nastroju, szczególnie jeśli kuchnia jest połączona z salonem. Tutaj do dyspozycji mamy całą gamę kinkietów, lamp kuchennych sufitowych i ściennych, halogenów punktowych oraz taśm LED. Jeśli w pomieszczeniu jest miejsce, można umiejscowić tam stojące lampy do kuchni.
Planując oświetlenie dekoracyjne, trzeba się dobrze zastanowić, które elementy chcemy wyeksponować, a które lepiej będzie ukryć w cieniu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie małych halogenów w okapie kuchennym lub podświetlenie wolno wiszących półek. Jeśli szafki mają przezroczyste fronty, można podświetlić także wnętrza szafek.
Warto pamiętać również o drobnych światełkach, które pełnią zwykle funkcję wyłącznie dekoracyjną. W ostatnich latach szczególnie popularne są lampki typu cotton balls. Są sklepy, w których indywidualnie można tworzyć własne kolorowe łańcuchy, ale dostępne są również gotowe już zestawy. Doskonale wyglądają na parapetach lub po prostu na ścianach. Zwolennicy tradycyjnych, niewielkich lampek mogą zawiesić je np. przy zasłonach, co będzie wyjątkowo dobrze wyglądać zwłaszcza w okresie zimowym.
Jakie są zalety inwestowania w dekoracyjne oświetlenie do kuchni?
- To stosunkowo niedroga zmiana w aranżacji.
- Każde dodatkowe źródło światła ma znaczenie.
- Odpowiednie oświetlenie w kuchni buduje atmosferę.
- Łatwo i szybko można zmodyfikować oświetlenie jako element wystroju wnętrza.
Kamila
Oświetlenie w nowoczesnej kuchni - najciekawsze trendy 2018-01-08 12:19:52 2018-01-08 12:19:33