Płytę indukcyjną i zintegrowany okap wykorzystać można w każdej kuchni, bez względu na rozmiar i typ pomieszczenia. To rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zarówno w tradycyjnych kuchniach, jak i aneksach kuchennych oraz bardzo modnych ostatnio wyspach kuchennych. Czym się charakteryzuje i jak dokładnie działa taki okap? Podpowiadamy!

Okap - główne funkcje
Okap to sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie kuchnię. Jego głównym zadaniem jest pochłanianie oparów i zapachów, jakie powstają przy gotowaniu, a także zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią. Do niedawna w naszych domach królowały tradycyjne okapy, zwykle podszafkowe lub kominkowe. Sprzęt tego typu coraz częściej wypierany jest jednak przez okapy zintegrowane z płytą.
Okap zintegrowany z płytą - jak działa?
Okap zintegrowany z płytą to sprzęt nowej generacji, który nie wymaga specjalnego miejsca, np. nad blatem. Jak sama nazwa wskazuje, okap zintegrowany jest płytą indukcyjną. W praktyce oznacza to, że sprzęt jest praktycznie bezobsługowy. Działa płynnie już po uruchomieniu płyty grzewczej oraz automatycznie dostosowuje moc pochłaniania do poziomu intensywności pracy płyty.
Okap zintegrowany z płytą - jak zamontować?
Okap zintegrowany jest częścią płyty indukcyjnej i jest montowany razem z nią. Jedyne, o czym należy więc pamiętać, to wolna szafka lub wyspa kuchenna, gdzie zainstalowana zostanie płyta. Okap zintegrowany może pracować w dwóch trybach, więc podczas instalacji należy uwzględnić rodzaj wentylacji w domu. Sprzęt możne odprowadzać opary do kanału wentylacyjnego, czyli na zewnątrz lub oczyszczać pomieszczenie w obiegu zamkniętym poprzez użycie filtrów. Pierwsza opcja uważana jest za nieco skuteczniejszą, druga jest zaś znacznie łatwiejsza w instalacji.
Okap zintegrowany z płytą - dla kogo?
Płyta indukcyjna łącząca się z okapem to doskonałe rozwiązane dla osób, które posiadają niewielką kuchnię, w której tradycyjny okap nie zmieściłby się lub zajmowałby zbyt dużo miejsca. Inną grupą osób, które polubią tego typu sprzęt, są ci, którym zależy na dużej dowolności podczas urządzania kuchni. Nie ma bowiem wątpliwości, że tradycyjny okap (np. kominkowy lub podszafkowy) to pewne ograniczenie. Tego typu sprzęt musi się bowiem znajdować tuż nad płytą, co może być nieco problemowe na etapie projektowania kuchni. Okap zintegrowany z płytą zainstalować można w dowolnym miejscu. To estetyczne rozwiązanie, które w żaden sposób nie wyróżnia się i nie narusza estetyki pomieszczenia.
Okap zintegrowany z płytą - jaki kupić?
Planując zakup okapu zintegrowanego z płytą, warto zwrócić uwagę na funkcję zarówno okapu, jak i płyty. W przypadku płyty, ciekawą funkcją jest zwłaszcza FlexiBridge, którą znaleźć można w płytach marki Electrolux. Daję ona możliwość stworzenia większych obszarów gotowania, co pozwala na używanie garnków i na patelni o różnych, często bardzo dużych rozmiarach. W przypadku okapu, liczy się zwłaszcza głośność pracy. Okapy integrowane z płytą Electrolux, np. płyta indukcyjna z okapem (COMBO), posiadają funkcję Breeze, która odświeża powietrze w kuchni przy bardzo niskim poziomie hałasu.
Artykuł powstał we współpracy z marką Electrolux
Kamila
Płyta indukcyjna i zintegrowany okap: idealne połączenie do małych kuchni 2023-02-21 17:43:12 2023-02-21 17:42:42