Chyba nikt nie wyobraża już sobie domu lub mieszkania bez instalacji centralnego ogrzewania. Nikogo więc nie dziwi fakt, że w każdym pomieszczeniu są widoczne grzejniki. Należałoby więc wiedzieć, jaki grzejnik do kuchni warto wybrać.
Paul Maguire @ 123rf.com
Wybór materiału
W kuchni niezwykle istotną kwestią jest wybór materiału, z jakiego będzie wykonany grzejnik. Materiał ten w znaczącym stopniu wpływa bowiem na to, jaką sprawność będzie miało urządzenie oraz jak będzie ono współpracowało z resztą instalacji. Ważne jest również to, jak prezentować będzie się grzejnik i czy będzie on pasował do reszty kaloryferów.
W sklepach możemy nabyć grzejniki:
-
aluminiowe - Są one bardzo popularne, gdyż można je dołączyć niemalże do każdego rodzaju sieci. Mogą one jednak przyczynić się do szybszego pojawiania się rdzy w instalacji, w której zastosowane są rury miedziane. Grzejniki te są energooszczędne, dobrze przewodzą ciepło oraz szybko się nagrzewają.
-
stalowe – Są równie popularne jak grzejniki aluminiowe. Produkuje się je z arkuszy blachy stalowej, która poddawana jest specjalnym zabiegom, zwiększającym jej trwałość i poprawiającym jej właściwości. Zazwyczaj ten rodzaj grzejników malowany jest natryskowo na biało.
-
żeliwne - Obecnie rzadko zakładane, przez co ogląda się je głównie w blokach z czasów PRL-u i w domach jednorodzinnych z lat 70. i 80. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo powolne nagrzewanie się i równie wolne wychładzanie.
-
drewniane - Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, na rynku dostępne są też grzejniki drewniane. Wykonane z tego materiału kaloryfery są niezwykle dekoracyjnym elementem w każdym wnętrzu.
Moc grzewcza
Jedną z najważniejszych – jak nie najważniejszą – kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wybierania grzejnika do kuchni, jest jego moc. Przyjmuje się, że w domach i mieszkaniach, w których wykonana jest wysokiej jakości izolacja termiczna, wystarczające jest stosowanie kaloryfera o mocy 70-80 W na 1 m2 powierzchni w przypadku wysokości pomieszczenia wynoszącej 270 cm. Jeśli kuchnia znajduje się w budynku mającym kilkadziesiąt lat, pozbawionym dobrze wykonanej izolacji termicznej, konieczne jest stosowanie grzejników o mocy o 30-40 W wyższej. Istotną kwestią jest też to, czy kuchnia jest pomieszczeniem zamkniętym czy też otwartym, gdyż w obu wypadkach ciepło z kaloryfera rozchodzi się w inny sposób. Ponadto na moc grzejników wpływa fakt posiadania ogrzewania podłogowego, które w znacznym stopniu może zminimalizować jej wymaganą wysokość.
Jakie modele?
W grzejnikach montowanych w kuchni ważne są względy estetyczne, gdyż w pomieszczeniu tym nie zawsze sprawdza się zakładanie ich pod okiennym parapetem. Jeżeli strefa pod oknem zajęta jest zabudową meblową lub ustawiony jest pod nią zlewozmywak, grzejnik musi znajdować się w innym miejscu. We współczesnych kuchniach kaloryfery często umieszcza się więc na wolnych ścianach bądź nawet prostopadle do nich – aby jednak prezentowały się one dobrze w takim ustawieniu, należy wybierać grzejniki dekoracyjne. W dużych pomieszczeniach sprawdzają się natomiast grzejniki kanałowe, które można zamontować w podłodze. Kaloryfery te są bardzo praktyczne i nie rzucają się w oczy, przez co można je założyć choćby przy wyjściu na taras.
Dodatkowe możliwości
Wybierając kaloryfer, możemy zwrócić uwagę na oferowane przez niego możliwości dodatkowe. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by posiadał on funkcje, które ułatwią jego użytkowanie. Jedną z takich funkcji jest wbudowany nawilżacz powietrza, który przydaje się zwłaszcza zimą. Kolejną z nich jest termostat, który reguluje temperaturę w pomieszczeniu.
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak optycznie poszerzyć wąską kuchnie? Tych zasad musisz się trzymać!
W mieszkaniach budowanych w czasach PRL często można spotkać się z wąskimi, nieustawnymi kuchniami. Wiele osób nie ma pojęcia, że nawet tak nieprzyjazne wnętrza można ciekawie urządzić. Warto poznać parę trików to ułatwiających.
-
Poradnik Pani domu: Jak urządzić spiżarkę, aby była bardziej pojemna?
Dzięki praktycznej spiżarni można uporządkować wiele produktów spożywczych, zapasów, przetworów, czy nawet rzadko używanego sprzętu AGD. Warto więc wiedzieć, jak ją urządzić.
-
Rozsądne zakupy - jaką lodówkę wybrać?
Kupno sprzętu AGD to spory wydatek, dlatego warto przygotować się do niego na tyle dobrze, by dokonywać przemyślanych i rozsądnych decyzji. Nie powinno się wyrzucać pieniędzy w przysłowiowe błoto, kupując sprzęty, których zwyczajnie się nie potrzebuje. Istotne jest dokonywanie skrupulatnej selekcji pod kątem wyboru jedynie najlepszych urządzeń, będących optymalnym wariantem do posiadanej przez siebie kuchni. Warto więc wiedzieć, na czym koncentrować się, by nabyć lodówkę, która spełni nasze potrzeby.
-
Nietypowe zastosowanie kuchenki mikrofalowej, o których nikt nie ma pojęcia!
Kuchenka mikrofalowa znajduje się obecnie w niemal każdy polskim domu. Czy wiesz jednak, że można wykorzystać ją na wiele różnych, nietypowych sposobów? Przedstawiamy Ci sprawdzone patenty!
Kamila
Nietypowe zastosowanie kuchenki mikrofalowej, o których nikt nie ma pojęcia! 2018-04-03 09:53:08 2016-10-27 09:32:52