Uprawa własnych ziół w kuchni ma wiele zalet. Poza faktem, że jest to zajęcie mało wymagające, pozwala cieszyć się wspaniałym aromatem, świeżą kompozycją przypraw oraz doznaniami wizualnymi na kuchennym parapecie. Zioła, które dostępne są w marketach przeważnie po kilku dniach nie nadają się już do spożycia. Wystarczy po zakupie przesadzić je do innej doniczki, by przedłużyć ich żywotność i cieszyć się wspaniałym smakiem najpopularniejszych przypraw. Sama przekonaj się, że własna hodowla nie jest trudna.
Anna Khomulo @ 123rf.com
Szczypiorek
Jeden z najbardziej wdzięcznych dodatków, który znakomicie podkreśla smak potraw. Szczypiorek można wyhodować z cebuli, wystarczy poszukać bulw, które puszczają już zielone pędy. Cebule można ciasno posadzić w doniczce, jedna przy drugiej i podsypać zwykłą uniwersalną ziemią lub taką z własnego ogrodu. Należy pamiętać, by górna część ze szczypiorkiem lekko wystawała spod ziemi. Alternatywną wersją jest zanurzenie cebuli na wysokości jej piętki (ok 1 cm) w naczyniu z wodą. Regularne podlewanie sprawi, że wkrótce będziesz mogła cieszyć się obfitym plonem tej przyprawy.
Natka pietruszki
W pobliskim warzywniaku kup kilka niewielkich pietruszek, z których wyrasta już natka. Warzywa możesz posadzić w zwykłej ziemi lub nawet w piasku. Ważne jest, aby regularnie podlewać pietruszkę, a wkrótce odwdzięczy ci się bogatymi zbiorami.
Rzeżucha
By cieszyć się rzeżuchą z własnego ogródka, namocz w szklance z wodą nasiona tej rośliny, a gdy już napęcznieją, przenieś na wcześniej skropioną wodą, watę lub ligninę. Tak przygotowaną przyprawę należy przykryć szczelnie woreczkiem foliowym na ok. 2 dni. Po tym czasie odkryć i codziennie zraszać wodą.
Zioła w jednej doniczce
Kilka ziół w jednym miejscu to oszczędność czasu i bogaty zbiór przypraw. Jeśli chcesz umieścić kilka rodzajów ziół w jednej donicy skomponuj takie, które mają tę samą częstotliwość podlewania. Razem dobrze czują się oregano, tymianek i majeranek lub zestaw składający się z pietruszki, szczypiorku lub bazylii.
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak optycznie poszerzyć wąską kuchnie? Tych zasad musisz się trzymać!
W mieszkaniach budowanych w czasach PRL często można spotkać się z wąskimi, nieustawnymi kuchniami. Wiele osób nie ma pojęcia, że nawet tak nieprzyjazne wnętrza można ciekawie urządzić. Warto poznać parę trików to ułatwiających.
-
Poradnik Pani domu: Jak urządzić spiżarkę, aby była bardziej pojemna?
Dzięki praktycznej spiżarni można uporządkować wiele produktów spożywczych, zapasów, przetworów, czy nawet rzadko używanego sprzętu AGD. Warto więc wiedzieć, jak ją urządzić.
-
Rozsądne zakupy - jaką lodówkę wybrać?
Kupno sprzętu AGD to spory wydatek, dlatego warto przygotować się do niego na tyle dobrze, by dokonywać przemyślanych i rozsądnych decyzji. Nie powinno się wyrzucać pieniędzy w przysłowiowe błoto, kupując sprzęty, których zwyczajnie się nie potrzebuje. Istotne jest dokonywanie skrupulatnej selekcji pod kątem wyboru jedynie najlepszych urządzeń, będących optymalnym wariantem do posiadanej przez siebie kuchni. Warto więc wiedzieć, na czym koncentrować się, by nabyć lodówkę, która spełni nasze potrzeby.
-
Nietypowe zastosowanie kuchenki mikrofalowej, o których nikt nie ma pojęcia!
Kuchenka mikrofalowa znajduje się obecnie w niemal każdy polskim domu. Czy wiesz jednak, że można wykorzystać ją na wiele różnych, nietypowych sposobów? Przedstawiamy Ci sprawdzone patenty!
Kamila
Nietypowe zastosowanie kuchenki mikrofalowej, o których nikt nie ma pojęcia! 2018-04-03 07:53:08 2016-10-27 07:32:52