Pleśń to bardzo uporczywy i nieestetyczny problem – w dodatku jest groźna dla zdrowia. Pojawia się przede wszystkim w miejscach narażonych na oddziaływanie wilgoci, czyli w kuchni, łazience czy piwnicy. Jak się jej skutecznie pozbyć?
bmak @ fotolia.com
1. Wietrz pomieszczenia
Pleśń i grzyby rozwijają się najlepiej w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie wilgoci i ciepłych. Dlatego bardzo istotne jest zapewnienie w domu dobrej wentylacji i wietrzenie pomieszczeń – zwłaszcza łazienki i kuchni.
2. Utrzymuj optymalną temperaturę
Najlepsza temperatura w domu to 19-21 stopni. Oczywiście, nie zawsze mamy na nią wpływ, ale jeśli tylko to możliwe, staraj się żeby nie była dużo wyższa.
Cegli @ shutterstock.com
3. Czyść zainfekowane miejsca specjalną mieszanką
Przygotuj specjalną mieszankę, łącząc pół szklanki wybielacza z chlorem, 1/3 szklanki proszku do prania i 4 litry gorącej wody. Spryskaj zainfekowane miejsce takim roztworem, a później dokładnie wyczyść gąbką.
pixabay.com
4. Użyj olejku z drzewa herbacianego
Inna, domowa mieszanka, której możesz użyć to połączenie 2 łyżek olejku z drzewa herbacianego z 2 szklankami wody. Mieszankę rozpyl na zainfekowanych miejscach, pozostaw na pół godziny i zetrzyj.
5. Wyczyść ścianę octem
Uporczywa pleśń może zostać usunięta przy pomocy octu, który przecież każdy posiada w domu. Pół szklanki octu należy rozpylić na zainfekowanym miejscu i pozostawić do rozpuszczenia pleśni – powtarzając ten zabieg 2 razy w tygodniu, żeby nie powróciła.
6. Usuń zainfekowane miejsca
Warto wiedzieć, że pleśń rozwija się głęboko, a widoczny na wierzchu nalot to tylko jej część. Dlatego jeśli chce się raz na zawsze jej pozbyć, trzeba po prostu usunąć miejsca zarażone – tynk, płytki, fugi itp.
pixabay.com
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26