Aby szybko i bez trudu pomalować ściany w każdym pomieszczeniu w domu, warto przygotować sobie pewnego rodzaju „checklistę”. Dzięki niej zyska się pewność, że wykonało się wszystkie niezbędne kroki, by mieszkanie zachwycało wyglądem nowo pomalowanych ścian i sufitów. Skrupulatność wyjdzie nam w tym przypadku na dobre.
warrengoldswain @ 123rf.com
Dobór farby do podłoża
Malowanie ścian należy rozpocząć od wyboru farby dopasowanej do podłoża. Inna sprawdzi się na tynkach cementowych i cementowo-wapiennych, a inna na gipsowych i na karton-gipsie. Przed zakupem farby do ścian dobrze jest zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta.
Odpowiednia ilość farby
Nierzadko zdarza się, że podczas malowania ścian zabraknie nam farby. Konsekwencją tego zdarzenia jest konieczność ponownego odwiedzenia sklepu, w czasie którego farba na ścianie wysycha. W następstwie tego warstwa już nałożona jest zbyt sucha, by położyć na nią nową powłokę bez tworzenia nieestetycznych smug. Z tego powodu przed malowaniem należy obliczyć dokładnie, jaka ilość farby będzie potrzebna – wystarczy policzyć, ile metrów kwadratowych ma malowana powierzchnia. Zwykle zaleca się nałożenie dwóch warstw farby emulsyjnej, przez co wskazane jest pomnożenie uzyskanego wyniku przez dwa. Warto również doczytać na opakowaniu farby, jaka jest jej przewidziana wydajność i doliczyć nieco farby na dodatkowe poprawki.
Zakup narzędzi
Malowanie ścian nie będzie możliwe, jeśli nie zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia. Najlepszym wyborem do farb emulsyjnych jest wałek, który dodatkowo może być wyposażony w teleskopowy trzonek usprawniający malowanie sufitu. Trudno dostępne miejsca dobrze maluje się natomiast niewielkimi pędzelkami. Pomocna jest też folia i taśma malarska, dzięki którym można zabezpieczyć meble oraz sprzęty przed zabrudzeniem farbą. Pracę ułatwi i przyspieszy zakup wiaderka oraz kuwety ze specjalną kratką do odciskania nadmiaru farby.
Ochrona sprzętów
Przed rozpoczęciem malowania powinno się zabezpieczyć całe pomieszczenie. Wszystkie zbędne sprzęty, które można wynieść, należy postawić w innym pomieszczeniu. Pozostałe meble należy natomiast przesunąć na środek pomieszczenia i przykryć folią. W podobny sposobów powinna być zabezpieczona podłoga.
Kontrola stanu ścian
Zanim na ścianie pojawi się nowa warstwa farby powinno się ocenić stan ścian oraz znajdujących się na niej starych powłok. Nową farbę można nakładać na stare warstwy jedynie wtedy, gdy te dobrze się trzymają. W przeciwnym razie stara warstwa powinna być usunięta. Wszelkie ubytki i dziury powinny być natomiast uzupełnione, by tworzyły gładką powierzchnię z resztą ścian.
Ocena chłonności podłoża
Przed malowaniem warto sprawdzić, jakim poziomem chłonności cechują się ściany. Można to zrobić poprzez przyłożenie do nich wilgotnej gąbki. Jeśli woda spłynie po ścianie, można rozpocząć malowanie. Jeśli jednak woda wchłonie się, będzie to oznaczało zbyt wysoką chłonność. W taką ścianę wchłania się zbyt wiele farby, przez co jej zużycie jest o wiele wyższe niż normalnie. Przed przystąpieniem do nakładania farby warto więc zagruntować powierzchnię, zmniejszając tym samym jej chłonność.
Warunki odpowiednie do malowania
Farby emulsyjne można nakładać na ściany niemalże o każdej porze roku. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie temperatura nie powinna być wyższa ani niższa niż 18-25C, a wilgotność powietrza zbliżona do 60%. Dzięki takim warunkom bez trudu będzie można nałożyć drugą warstwę farby na nie do końca wyschniętą warstwę pierwszą. Wyższa temperatura oraz niższa wilgotność sprawiają bowiem, że na ścianach pojawiają się brzydkie smugi.
Przygotowanie farby
Ostatnim krokiem jest przygotowanie farby. Emulsja nierzadko ulega rozwarstwieniu, przez co konieczne jest jej wymieszanie. Niekiedy zdarza się też, że trzeba ją rozcieńczyć wodą – należy to jednak robić zgodnie z zaleceniami producenta.
Wybrane dla Ciebie:
-
Poradnik Pani domu: Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w kuchni
Obecnie bardzo modna jest aranżacja mieszkań bez pełnego oddzielania kuchni od reszty pomieszczeń. Wnętrze to ma bowiem mieć charakter reprezentacyjny – i pomimo swego tradycyjnego zastosowania – stanowić wizytówkę i ozdobę mieszkania. Architekci coraz częściej projektują więc kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Choć aranżacja taka jest niezwykle ciekawa, wymaga ona nader dużej dbałości o porządek w kuchni, w której łatwo o zabrudzenia.
-
Jak uporać się ze sprzątaniem po świętach?
Uwielbiamy świąteczny czas, pełen ciepła, rodzinnych spotkań, rozmów i pysznego jedzenia oraz błogiego lenistwa. Gdy jednak te wyjątkowe dni mijają, pojawia się problem – jak szybko i skutecznie posprzątać dom po świętowaniu? Mamy osiem sprawdzonych patentów, które ułatwią Ci życie!
-
5 sposobów na to, aby przygotować się do remontu domu
Remont całego domu to poważne, szeroko zakrojone przedsięwzięcie, pochłaniające dużo czasu i środków finansowych. Trzeba się do niego solidnie przygotować, aby wszystkie prace przebiegły według założonego planu i zmieściły się w kosztorysie.
-
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor
Elegancja ścian pomalowanych na biało, zachęca do częstego stosowania tego koloru w licznych pomieszczeniach. Ściany pomalowane na biało, nie sprawiają żadnych trudności w późniejszym przemalowaniu. Czy jednak taki wybór ma jakieś wady? Może lepiej nie decydować się na białe ściany, z uwagi na łatwo widoczne zabrudzenia? Przekonaj się o sekretach ścian w białym kolorze. Wiedza, którą ci prezentujemy, może być bardzo pomocna w podjęciu decyzji o wyborze farby do wnętrz, a w szczególności do kuchni.
Kamila
3 fakty, które musicie poznać, zanim pomalujecie ściany na biały kolor 2016-06-16 07:29:46 2016-06-14 11:23:26