Kuchnia w stylu fusion jest doskonałym rozwiązaniem dla indywidualistów. Każda osoba pragnąca nietypowych zestawień, nielubiąca nudy i mająca do siebie dystans będzie nim zachwycona.

Katarzyna Białasiewicz @ 123rf.com
Czym jest styl fusion?
Styl fusion nie jest niczym innym jak połączeniem ze sobą wielu pozornie niepasujących do siebie elementów, kolorów, wzorów oraz materiałów wykończeniowych. Dzięki oryginalnym fuzjom wnętrze staje się radosne, pełne nonszalancji i emocji kierujących osobą, która je urządzała. Styl ten powstał dzięki Philippe’owi Strack’owi, który to stworzył fotel z jaskrawej pleksi, mającej formę krzesła z czasów Ludwika XVI.
Wszystkie chwyty dozwolone
Styl fusion cechuje łączeniem form i materiałów, które znacząco różnią się ceną, szlachetnością czy jakąkolwiek inną cechą. Wiele inspiracji czerpanych jest w nim ze stylu folk – dotyczy to zwłaszcza jaskrawych kolorów. Kuchnia w stylu fusion może zatem posiadać stylizowany stół z krzesłami obitymi skórą, czy staromodny zlewozmywak, który zestawiony będzie z nowoczesną i funkcjonalną płytą indukcyjną. Niekiedy właściciele kuchni zaaranżowanej w tym stylu posiadają kryształowe żyrandole i babcine kredensy. Oznacza to, że właściwie każde szaleństwo jest dozwolone, gdyż nawet kicz jest tu niekiedy mile widziany. Trzeba jednak uważać, by nie przekroczyć pewnej cienkiej granicy, za którą kuchnia stanie się po prostu tandetna – jedynie gdy pozostanie ona nienaruszona, będzie można zauważyć, że potrafimy bawić się stylami i że nasze nonszalanckie połączenia nie są bezmyślne.
Drogie sprzęty z bibelotami
Dobrej jakości sprzęt AGD musi pojawić się nawet w tej kuchni, która została urządzona w stylu fusion. Pogodzenie nowoczesnej stylistyki ze stylem fusion nie jest jednak trudne – do prostych, modernistycznych form można bez trudu dopasować plastikowe figurki, magnesy czy kwiecisty dywan wyszperany na pchlim targu. Nowoczesna lodówka czy płyta indukcyjna nie muszą zaprzeczać pomieszaniu stylów, a wręcz przeciwnie – mogą doskonale się w nie wpisywać.
Trzeba jednak pamiętać, aby do kuchni w stylu fusion nie wkradł się zbędny kicz. Poszczególne elementy całej aranżacji musi coś łączyć – powinny one wskazywać na coś charakterystycznego dla właściciela danego domu lub mieszkania. Tym czymś może być jego pasja, czy cecha charakteru – to on sam powinien zadecydować co to będzie.
Dla kogo fusion?
Z pewnością nikt nie zaprzeczy, że kuchnię w stylu fusion można urządzić naprawdę niewielkim kosztem. Wystarczy wyszperać na strychu kilka mebli po babci, następnie kupić kilka dodatków, a resztę pozostawić swojej wyobraźni. Stare kredensy można poddać lekkiej renowacji, a następnie zestawić je z nowoczesną tapetą w geometryczne wzory, czy też z kolorowymi firankami, do których przypnie się kiczowate motyle i kwiatki.
Cechy charakterystyczne stylu fusion:
-
zaprzeczenie minimalizmu,
-
żywe barwy, często jaskrawe,
-
łączenie starych rzeczy z nowymi,
-
komponowanie elementów pozornie niepasujących do siebie,
-
tworzenie aranżacji z rzeczy bardzo drogich i wyszperanych na bazarku,
-
przyzwolenie na kicz,
-
odwaga i niesztampowość.
Kamila
Kuchnia w stylu fusion - doskonałe rozwiązanie dla indywidualistów 2016-06-16 07:30:00 2016-06-14 12:44:29