Wystarczy tak niewiele, aby rachunki za energię uległy znacznemu pomniejszeniu. Weźmy pod lupę pracę najczęściej używanych sprzętów AGD w kuchni.
Cathy Yeulet @ 123rf.com
Lodówka
Warto dostosować jej wymiary do liczby domowników. Jeśli tworzycie trzyosobową rodzinę, nie warto kupować wielkiej lodówki, której nie zdołacie w całości zapełnić. Mniejsza lodówka pobiera mniej prądu. Przy zakupie zwróć uwagę na oznaczenie klasy energetycznej. Sprzęt z literką A lub A+, to niższe opłaty za prąd. Zadbaj o to, by lodówka nie stała w pobliżu grzejnika – zmniejszy to pracę agregatu. Poproś domowników, by nie stali niezdecydowani przed otwartą lodówką. Sprawne otwieranie i zamykanie drzwiczek oznacza mniejszy pobór energii do chłodzenia wnętrza. Co dwa miesiące rozmrażaj lodówkę, a raz w tygodniu przecieraj uszczelki drzwi wilgotną, miękką szmatką.
Czajnik
Pamiętaj o tym, by gotować tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz. Nie ma sensu każdorazowo napełniać czajnik do pełna, jeśli tylko jedna osoba chce napić się herbaty. Koszt każdorazowego zagotowania wody może okazać się niewielki, jednak na przestrzeni miesiąca można zaoszczędzić kilka złotych.
Piekarnik
Pomimo, że nie ma możliwości skrócenia czasu pieczenia potraw, to korzystanie z piekarnika można również uczynić oszczędniejszym. Jeśli planujesz pieczenie kilku potraw, nie dopuszczaj do wystudzenia piekarnika, lecz wkładaj przygotowane dania jedno po drugim. Identycznie postępuj z ciastami czy serią babeczek.
Płyta kuchenna
Niezależnie od rodzaju kuchenki, zawsze stosuj pokrywki pasujące do garnków. Skróci to znacznie czas zagotowywania się np. wody na makaron lub jajka. Warto zadbać o to, by garnek był mniej-więcej dostosowany wielkością do palnika. Nie należy stawiać dużego garnka na małym ogniu, ponieważ trzeba będzie zużyć o wiele więcej energii na ogrzanie potrawy. W sytuacji odwrotnej – gdy mały garnek jest na dużym ogniu – nadmiar energii ucieka „bokiem”.
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka? Co zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
Zlewozmywak znajduje się w każdej kuchni – nawet w tej, w której jest zmywarka. Nikt nie wyobraża sobie bowiem, by w tym pomieszczeniu nie było miejsca, w którym można by wyczyścić owoce i warzywa, czy pozmywać szklanki. Niestety, niekiedy zlew po prostu się zatyka, a nalewana do niego woda nie znajduje ujścia. Co wtedy zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
-
Sprawdzone sposoby na skuteczne wyczyszczenie grilla
Dla wielu ludzi lato kojarzy się jednoznacznie z rozpoczęciem sezonu grillowego. To idealna pora roku na przygotowywanie jedzenia na zewnątrz, a grill doskonale się do tego nadaje. Mięsa i warzywa przyrządzone na grillu, mają swój niepowtarzalny smak. Grillowanie to również jedna ze zdrowszych metod przyrządzania posiłków, w której nadmiar tłuszczu ulega wytopieniu. Jednak po każdym grillowaniu problemem jest doczyszczenie rusztów. Oblepione tłuszczem, przyprawami i kawałkami mięsa, stanowią nie lada wyzwanie dla każdego, kto będzie chciał je skutecznie domyć.
-
Folia aluminiowa może służyć nie tylko do pieczenia - zobacz jej inne zastosowania!
Zwykle folii aluminiowej używa się w domu do pieczenia bądź pakowania kanapek, jednak można zastosować ją do zupełnie innych celów. Dla większości z nas zastosowania te są wręcz nieprawdopodobne, jednak gwarantują świetny efekt. Warto więc dowiedzieć się, do czego może się przydać folia aluminiowa.
-
Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?
Cięte kwiaty mogą zdobić mieszkanie nawet przez 7 dni, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba. Wystarczy tylko kierować się kilkoma zasadami podczas układania bukietów oraz następnie w odpowiedni sposób o nie dbać. Co ważne, żadna z tych porad nie jest trudna do wykonania.
Kamila
Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych? 2016-08-28 08:30:57 2016-08-16 10:24:08